Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Pred 50 rokmi sa začala invázia Turecka na Cyprus

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Barbora Michalíková

Cyprus sa stal členskou krajinou Európskej únie (EÚ) 1. mája 2004. Nariadenia EÚ však platia len v gréckej časti ostrova, aj úradným jazykom EÚ je iba gréčtina.

Nikózia/Ankara/Bratislava 19. júla (TASR) - Národnostne zmiešaný Cyprus získal nezávislosť od Spojeného kráľovstva v roku 1960. O 14 rokov neskôr však došlo k rozdeleniu tohto ostrova ležiaceho vo východnom Stredomorí po tom, ako sa na ňom vylodili v júli 1974 tureckí vojaci v reakcii na prevrat, ktorý uskutočnili stúpenci zjednotenia ostrova s Gréckom.

Od začiatku tureckej invázie na Cyprus uplynie v sobotu 20. júla 50 rokov.

Budúcnosť tretieho najväčšieho stredomorského ostrova je už desaťročia predmetom sporu medzi dvoma etnickými skupinami - cyperskými Grékmi, ktorí v roku 1960, teda v čase vyhlásenia nezávislosti Cypru, tvorili 77 percent obyvateľstva, a cyperskými Turkami, ktorí tvorili 18 percent obyvateľstva.

Násilnosti zo strany oboch národnostných skupín pribúdali, čo na jar 1964 viedlo k vytvoreniu tzv. zelenej línie - 180 kilometrov dlhej nárazníkovej zóny pod kontrolou jednotiek Organizácie Spojených národov (OSN). Ani to však neviedlo k zmierneniu napätia, ktoré sa, naopak, stupňovalo.

K vyostreniu situácie došlo 15. júla 1974, keď sa skupina nacionalistických dôstojníkov z Cyperskej národnej gardy s pomocou polovojenskej organizácie EOKA-B, podporovanej vojenskou juntou v Aténach, pokúsila o prevrat s cieľom zvrhnúť cyperského prezidenta arcibiskupa Makariosa III. (1913 - 1977) a pripojiť ostrov ku Grécku.

Prezident Makarios III. bol nútený krajinu 17. júla opustiť. Päťmesačný exil, po ktorom sa vrátil do vlasti a opäť sa ujal funkcie, našiel v Londýne. Do čela štátu bol dosadený Nikos Sampson, zástanca myšlienky 'enosis', teda spojenia Cypru s Gréckom.

Ankara vyslala na ochranu tureckej menšiny do severovýchodnej časti ostrova svoje vojská. Invázia Turecka s kódovým označením operácia Attila sa začala v sobotu ráno 20. júla 1974. Po dvoch dňoch bojov bolo vyhlásené prímerie, vláda Sampsona padla. Zároveň sa v Ženeve konala séria rokovaní delegácií cyperských Grékov a cyperských Turkov s cieľom nájsť riešenie konfliktu, avšak neúspešne.

Druhú fázu operácie spustila turecká armáda 14. augusta 1974. O štyri dni sa invázia skončila a vyústila do rozdelenia Cypru. Takmer 200.000 cyperských Grékov muselo svoje domovy opustiť a utiecť zo severnej časti, to isté sa dotklo približne 65.000 cyperských Turkov, ktorí odišli z juhu na sever.

Sever ostrova zostal po tureckej invázii pod správou Turkov, pričom Ankara má na odštiepeneckom území stále viac ako 35.000 vojakov. Severocyperský parlament jednostranne vyhlásil v novembri 1983 Severocyperskú tureckú republiku zaberajúcu 36 percent územia ostrova. Jej existenciu dodnes uznáva iba Turecko.

Cyprus sa stal členskou krajinou Európskej únie (EÚ) 1. mája 2004. Nariadenia EÚ však platia len v gréckej časti ostrova, aj úradným jazykom EÚ je iba gréčtina.

Rokovania o budúcnosti etnicky rozdeleného Cypru, na ktorom sa podľa bájí zrodila z morskej peny starogrécka bohyňa krásy a lásky Afrodita, nepriniesli doteraz želaný výsledok, keďže znepriatelené strany nevedia nájsť pri riešení dlhoročného konfliktu spoločnú reč.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vidí jediné riešenie situácie v existencii dvoch štátov, čo však medzinárodné spoločenstvo odmieta. Navyše vzťahy medzi Tureckom a Cyprom sú dlhodobo napäté aj v súvislosti so sporom okolo ložísk ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora.

Zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva i poriadku na ostrove je od marca 1964 cieľom mierovej misie OSN na Cypre (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus, UNFICYP).

Slovensko je súčasťou mierovej misie UNFICYP 23 rokov. V súčasnosti zabezpečuje úlohy 239 príslušníkov Ozbrojených síl SR a päť policajtov. Celkovo má misia UNFICYP aktuálne viac ako tisíc členov.





Zdroj:

https://mfa.gov.cy/turkish-military-invasion-and-occupation.html

http://ak.aos.sk/images/dokumenty/e-knihy/Cyprus-dimenzie_konfliktu.pdf

Kronika 20. storočia (1999); Kronika 20. storočia (2000)

ONLINE: Svet sa lúči s pápežom Františkom

Teraz.sk prináša priebeh poslednej rozlúčky s pápežom Františkom ONLINE.

- Z bytu na štvrtom poschodí v bratislavskej Petržalke na Rovniankovej ulici vypadol 72-ročný muž. Dôsledkom pádu utrpel zranenia, ktorým aj napriek snahe záchranárov na mieste podľahol.

- Rakvu s telom zosnulého pápeža Františka v neverejnom obrade uložili v jeho obľúbenej Bazilike Panny Márie Väčšej. Najväčšia rímska mariánska bazilika je od Vatikánu vzdialená asi šesť kilometrov. Rakvu preto do chrámu dopravili papamobilom, informuje TASR.

- Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

- Za účasti desaťtisícov veriacich a množstva zahraničných delegácií sa v sobotu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne začala pohrebná omša za pápeža Františka.

- Bratislavská polícia upozorňuje na kolóny pri obci Ivanka pri Dunaji, ktoré sa tvoria na obchádzkovej trase pri obci v dôsledku uzavretia diaľnice D1 v úseku Zlaté piesky – Senec.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR obstaráva pre Hasičský a záchranný zbor miniponorky na diaľkové ovládanie. Časť z nich by mohla byť dodaná v júni. Rezort vnútra predpokladá, že za dve zákazky zaplatí vyše 560.000 eur.

- V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard.

- Deväťposchodovú bytovku zasiahol ruský dronový útok na ukrajinské mesto Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.