Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Pred 50 rokmi vznikol Microsoft, tvorca operačného systému Windows

Ilustračná fotka. Foto: TASR/AP

V súčasnosti sa Microsoft venuje aj výskumu umelej inteligencie (AI), ktorý do svojich softvérových produktov implementuje pod názvom Copilot.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Albuquerque/Bratislava 4. apríla (TASR) – Microsoft je jednou z najznámejších a najhodnotnejších spoločností súčasnosti – v roku 2023 dosiahla tržby viac ako 211 miliárd amerických dolárov, kým trhová hodnota jej akcií presiahla tri bilióny dolárov. No každý gigant niekedy a niekde začínal – v prípade spoločnosti Microsoft to bolo 4. apríla 1975, teda pred 50 rokmi.

Spoločnosť založili dvaja priatelia, Paul Allen a Bill Gates, ktorí študovali na Harvardovej univerzite. Plánovali vyvíjať softvér pre prvý mikropočítač Altair 8800, na ktorý Allen videl reklamu na obálke časopisu Popular Electronics.

Prvým zamestnancom bol Ric Weiland, ich známy a spolupracovník zo strednej školy. Spočiatku sa názov spoločnosti uvádzal ako Micro-soft a vznikol zložením dvoch slov, microcomputer (mikropočítač) a software (softvér). Spoločnosť sa 1. januára 1979, necelé štyri roky po svojom založení, presťahovala z Albuquerque do mesta Bellevue v americom štáte Washington, pretože bolo náročné presviedčať najlepších programátorov, aby prišli do Nového Mexika. V tom čase ju tvorilo 13 zamestnancov. Allen v spoločnosti pôsobil do roku 1983 ako výkonný viceprezident a podpredseda správnej rady. Post viceprezidenta opustil po tom, ako mu bol diagnostikovaný Hodgkinov lymfóm. Zomrel v októbri 2018.

Spoločnosť Microsoft neskôr podpísala zmluvu so spoločnosťou IBM, popredným výrobcom počítačov a mikroprocesorov, ktorá sa rozhodla predávať svoje zariadenia s vopred nainštalovaným operačným systémom (OS) od Microsoftu, známym ako Microsoft Disk Operating System (MS-DOS).

Operačný systém MS-DOS umožňoval používanie a ovládanie počítača, nemal však grafické rozhranie, príkazy sa zadávali do príkazového riadku. Prvú verziu OS Windows predstavila spoločnosť Microsoft v roku 1985. Windows bol na rozdiel od DOS-u grafický operačný systém fungujúci ako akási nadstavba MS-DOS. Zjednodušené a príjemnejšie ovládanie uľahčovalo používateľom prácu s počítačom a prispelo k nárastu ich popularity.

Microsoft v novembri 1990 vydal kancelársky balík Microsoft Office obsahujúci aplikácie na prácu s textom (Word), tabuľkami (Excel), či prezentáciami (PowerPoint). Počet súčastí balíka časom rástol a v nových verziách pribudol napríklad e-mailový klient (Outlook) či nástroj na prácu s databázami (Access).

Skutočný rozmach popularity však prišiel s OS Windows 95 uvedeným na trh 24. augusta 1995. Tento operačný systém mal podobu známu prakticky každému dnešnému používateľovi, mal však aj svoje nevýhody – systém sa často zasekával, programy neodpovedali a bolo nutné ich ukončiť. Používala sa na to dnes už notoricky známa kombinácia klávesov Control-Alt-Delete, ktorá slúžila na vyvolanie Správcu úloh. Skratka bola v minulosti taká známa, že ju poznali údajne aj opice, dostala preto prezývku opičí trojhmat.

Zlepšenie prišlo v podobe nového operačného systému – bol ním Windows 98 predstavený v roku 1998. Postupne pribúdali ďalšie upgrady, napríklad 2000, Vista alebo XP. V súčasnosti spoločnosť ponúka operačný systém Windows 11.

Microsoft však nezostal len softvérovou spoločnosťou, v novembri 2001 uviedol na trh svoju prvú hernú konzolu Xbox, po ktorej v roku 2005 prišla jej druhá generácia – Xbox 360. Tretia generácia hernej konzoly Microsoftu, Xbox One, sa s 58 miliónmi predaných rôznych verzií stala najpredávanejšou hernou konzolou na svete.

Spoločnosť Microsoft od svojho založenia okrem vlastného vývoja získala aj mnoho iných, predtým samostatných spoločností. Získala takto napríklad komunikačný softvér Skype slúžiaci na chatovanie a telefonovanie prostredníctvom počítačov či smartfónov.

V súčasnosti sa Microsoft venuje aj výskumu umelej inteligencie (AI), ktorý do svojich softvérových produktov implementuje pod názvom Copilot.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.