Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 16. máj 2025Meniny má Svetozár
< sekcia Zahraničie

Pred 75 rokmi vyhlásil Sovietsky zväz vojnu Japonsku

Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Sovietsky zväz zabral v posledných dňoch vojny najjužnejšie ostrovy Kurilského súostrovia, ktoré Japonsko nazýva Severné teritóriá a Rusko Južné Kurily.

Moskva/Tokio 8. augusta (TASR) – Porážkou fašistického Nemecka sa skončila druhá svetová vojna v Európe, avšak v Ázii a v Tichomorí, kde proti spojencom stálo Japonsko, boje pokračovali.

Jedným z výsledkov konferencie v Jalte na Kryme vo februári 1945 za účasti najvyšších predstaviteľov USA, Británie a ZSSR - Franklina Roosevelta, Winstona Churchilla a Josifa Stalina - bol prísľub Sovietskeho zväzu, že tri mesiace po kapitulácii Nemecka vstúpi do vojny proti Japonsku.

Tento sľub Stalin na následnej konferencii Veľkej trojky, ktorá sa konala od polovice júla do začiatku augusta 1945 v Postupime, potvrdil.

V sobotu 8. augusta uplynie 75 rokov odvtedy, čo Sovietsky zväz vyhlásil vojnu Japonsku.

Ešte pred Postupimskou konferenciou zrušil Sovietsky zväz v apríli 1945 pakt o neútočení s Japonskom a šesť dní po skončení konferencie v zámku Cecilienhof neďaleko Berlína dodržal Stalin svoj sľub a 8. augusta 1945 vypovedal vojnu Japonsku. V noci na 9. augusta 1945 útokom na Mandžusko spustila sovietska armáda rozsiahlu operáciu nazvaná Augustová búrka.

Neúčinné boli totiž výzvy víťazných mocností Tokiu, aby kapitulovalo. "Nijaká kapitulácia!" vyhlásil admirál Soemu Tojoda, hlavný veliteľ cisárskeho námorníctva.

Pre ZSSR sa niesla vojenská operácia aj v duchu odplaty za porážku v rusko-japonskej vojne v rokoch 1904-1905, pričom Stalin mal záujem získať späť územia, ktoré stratilo počas tejto vojny cárske Rusko na Ďalekom východe.

Takmer jeden a pol miliónová Červená armáda ťažila jednak z početnej prevahy, ale aj vďaka taktike. Sovietske jednotky postupovali až 150 kilometrov denne a postupne obsadzovali všetky územia, ktoré pred rokom 1904 patrili cárskemu Rusku. Posledný kurilský ostrov bol obsadený 1. septembra 1945, teda deň pred podpísaním bezpodmienečnej kapitulácie Japonska.

Po zhodení atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki, 6. a 9. augusta 1945, vyzval japonský cisár Hirohito 14. augusta 1945 na kapituláciu, keď skončenie vojny označil za "jedinú možnosť, ako obnoviť mier a uchrániť národ pred strašným osudom".

Ešte však musel prejsť takmer mesiac, kým bola na vlajkovej lodi amerického tichomorského loďstva Missouri podpísaná 2. septembra 1945 japonská kapitulácia, ktorá zároveň znamenal koniec druhej svetovej vojny.

Sovietsky zväz zabral v posledných dňoch vojny najjužnejšie ostrovy Kurilského súostrovia, ktoré Japonsko nazýva Severné teritóriá a Rusko Južné Kurily. Spor o Habomajské ostrovy, Šikotan, Kunašir a Iturup je odvtedy kameňom úrazu vo vzťahoch medzi Moskvou a Tokiom.

Tento územný spor je zároveň hlavným dôvodom, prečo obidve krajiny ani 75 rokov po skončení druhej svetovej vojny nepodpísali mierovú zmluvu.

Posledný pracovný deň bude prevažne oblačný

Teploty sa budú pohybovať okolo 11 až 16 stupňov C.

- Izraelská armáda vo štvrtok vyhlásila, že zachytila raketu vypálenú z Jemenu. K útoku sa prihlásili jemenskí povstalci húsíovia.

- Na Floride popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

- Českí hokejisti vyhrali vo štvrtkovom stretnutí B-skupiny MS v Herningu nad Maďarskom presvedčivo 6:1 a s 11 bodmi sú na čele tabuľky.

- Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtkovom súboji A-skupiny MS v Štokholme nad Rakúskom 5:1.

- Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete, ale najmä na Ukrajine a v palestínskom Pásme Gazy.

- Belgický federálny parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorým sa ruší prelomová legislatíva z roku 2003 o postupnom vyraďovaní jadrových elektrární do roku 2025, ako aj zákaz budovať v Belgicku nové jadrové výrobné kapacity.

- Slovenský minister zdravotníctva Kamil Šaško sa vo štvrtok v Paríži stretol s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom.

- Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

- Hokejisti Švajčiarska si vo štvrtkovom zápase B-skupiny MS v dánskom Herningu poradili s Nemeckom 5:1.

- Hokejisti Fínska zvíťazili vo štvrtkovom zápase A-skupiny MS v Štokholme nad Slovinskom presvedčivo 9:1.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

- O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

- Polícii sa podarilo objasniť sériu krádeží v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Štyroch mužov, ktorí opakovane od decembra 2024 do januára 2025 kradli v jednom z rodinných domov, obvinili.