Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Pred 78 rokmi vznikla OSN potom, ako vstúpila do platnosti Charta OSN

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Deň OSN si pripomíname 24. októbra, teda v deň, keď sa narodil aj slovenský diplomat Ján Papánek (24. október 1896 - 30. november 1991), ktorý bol jedným zo 14-tich spoluautorov Charty OSN.

New York/Bratislava 23. októbra (TASR) - Organizácia Spojených národov, ktorá v súčasnosti združuje 193 štátov vznikla 24. októbra 1945 potom, ako vstúpila do platnosti Charta OSN. V utorok 24. októbra uplynie od tejto udalosti 78 rokov. Valné zhromaždenie OSN schválilo 6. decembra 1971 rezolúciu, na základe ktorej sa 24. október stal Dňom OSN.

"Charta je ukotvená najmä v duchu odhodlania prekonávať rozpory, naprávať vzťahy a budovať mier. Zasaďme sa o budúcnosť, ktorá bude zodpovedať názvu našej nenahraditeľnej organizácie. Žijeme v rozdelenom svete. Môžeme a musíme byť zjednotenými národmi," apeloval vo svojom posolstve pri príležitosti tohtoročného 78. výročia vzniku OSN generálny tajomník OSN António Guterres.

Zakladajúca konferencia OSN v San Franciscu sa konala od 25. apríla do 26. júna 1945. Zúčastnilo sa na nej 50 krajín, vrátane Československa, 283 delegátov, medzi ktorými boli štyria Slováci - Vladimír Hurban, Ivan Krno, Ján Papánek a Ernest Šturc, ďalej 600 poradcov, 1200 čestných hostí a 1500 novinárov. Svetová tlač vtedy nazvala San Francisco metropolou budúcnosti ľudstva.

Po deviatich týždňoch zložitých rokovaní prijali účastníci konferencie Chartu OSN. Slávnostný akt jej podpisu sa uskutočnil v záverečný deň konferencie 26. júna 1945. Za československú delegáciu podpísal dokument minister zahraničných vecí Jan Masaryk. Právnu účinnosť nadobudla Charta OSN 24. októbra 1945, keď ju ratifikovala väčšina zakladajúcich členov. Slovenská republika sa stala členom OSN hneď po svojom vzniku 19. januára 1993 ako nástupnícky štát Česko-Slovenska.

Zakladajúci členovia sa v Charte OSN zaviazali zachovávať medzinárodný mier a bezpečnosť, rozvíjať priateľské vzťahy medzi národmi, podporovať sociálny pokrok, lepšie životné podmienky a ľudské práva.

Deň OSN si pripomíname 24. októbra, teda v deň, keď sa narodil aj slovenský diplomat Ján Papánek (24. október 1896 - 30. november 1991), ktorý bol jedným zo 14-tich spoluautorov Charty OSN a prvým veľvyslancom Československa pri OSN.

Názov Spojené národy po prvý raz navrhol americký prezident Franklin D. Roosevelt a prvýkrát sa použil počas druhej svetovej vojny v Deklarácii Spojených národov z 1. januára 1942, v ktorej sa zástupcovia 26 štátov zaviazali menom svojich vlád pokračovať v spoločnom boji proti mocnostiam tzv. Osi, čo bolo vojensko-politické zoskupenie fašistického Nemecka, Talianska a Japonska.

Na prvom zasadaní Valného zhromaždenia OSN v Londýne, ktoré sa konalo v januári 1946 sa rozhodlo, že sídlo OSN bude v New Yorku. Pôvodne boli v hre aj Filadelphia, Boston alebo San Francisco. Pre New York nakoniec rozhodol finančný dar vo výške 8,5 miliónov dolárov, ktorý ponúkol americký finančník a filantrop John D. Rockefeller Jr. Prvý generálny tajomník OSN, nórsky politik Trygve Lie (1946 - 1952) položil základný kameň sídla novej organizácie 24. októbra 1949 a o necelý rok - v auguste 1950 sa zamestnanci sekretariátu začali sťahovať do nových kancelárií.

Hlavné orgány OSN sú: Valné zhromaždenie (VZ OSN), Bezpečnostná rada (BR OSN), Hospodárska a sociálna rada OSN (ECOSOC), Poručenská rada a Medzinárodný súdny dvor (ICJ). Všetky hlavné orgány OSN sídlia v New Yorku, okrem Medzinárodného súdneho dvora, ktorý má sídlo v holandskom Haagu.



Zdroj: www.mzv.sk, https://www.sav.sk, www.europa.eu, www.unis.unvienna.org

- Severná Kórea (KĽDR) vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

- Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

- Niekdajší mexický minister verejnej bezpečnosti Genaro García Luna, ktorý si od minulého októbra v Spojených štátoch odpykáva 38-ročný trest odňatia slobody, musí spolu s manželkou zaplatiť viac než 2,4 miliardy dolárov mexickej vláde.

- Filipínsky prezident Ferdinand Marcos vo štvrtok po neúspešnom výsledku svojej strany v takzvaných polčasových voľbách vyzval celý svoj vládny kabinet na odstúpenie. Demisiu podalo už viac ako 30 ministrov a vysokopostavených úradníkov.

- Americké ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok obvinilo z vraždy a ďalších trestných činov muža, ktorý je podozrivý zo zastrelenia dvoch pracovníkov izraelského veľvyslanectva vo Washingtone.

- Americká Snemovňa reprezentantov vo štvrtok schválila návrh zákona upravujúci daňové úľavy, sociálne programy či financovanie bezpečnosti na vonkajších hraniciach Spojených štátov.

- Na celom Slovensku, s výnimkou Bratislavského kraja, platia až do polnoci výstrahy prvého stupňa pred búrkami.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 20,9 percenta hlasov. Za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 19,1 percenta voličov.

- Hokejisti USA postúpili do semifinále 88. majstrovstiev sveta. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom zápase v Štokholme zdolali Fínsko 5:2.

- Švédsky minister pre zamestnanosť a integráciu Mats Persson vo štvrtok informoval, že plánuje zmapovať „infiltráciu islamistov“ v krajine po tom, čo Francúzsko v novej správe upozornilo na vplyv islamistickej skupiny Moslimské bratstvo.

- V blízkosti sídla americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v Langley v štáte Virgínia postrelili vo štvrtok členovia ochranky jednu osobu, informovali miestne médiá.

- Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici rozhodol o vzatí do väzby troch obvinených v súvislosti s podozrením z činnosti neonacistickej skupiny pôsobiacej na území Bratislavy. Vyhovel tak návrhu prokurátora.

- Predseda SNS Andrej Danko nemá problém so zvýšením volebnej kaucie pre kandidujúce strany, podporuje tzv. demokratizáciu politických strán. Kvórum potrebné na vstup strany do parlamentu vo výške päť percent považuje za štandardné.

- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) vo štvrtok odvolala Gustáva Murína z funkcie povereného generálneho riaditeľa Slovenského literárneho centra (SLC). Pre TASR to potvrdila riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Chorvátsky futbalista Luka Modrič po sezóne ukončí svoje pôsobenie v Reale Madrid. Svoj posledný duel na štadióne Santiago Bernabeu odohrá v sobotu v stretnutí záverečného 38. kola La Ligy proti Realu Sociedad San Sebastian.

- Ak by sa znížil počet poslancov Národnej rady (NR) SR zo súčasných 150 na 100, na zmenu Ústavy SR by stačilo len 60 poslancov. Problém slabej ochrany ústavy by sa tak stal ešte vypuklejším.

- Moskva vo štvrtok vyhlásila, že počas noci vypálila na mesto Pokrov v Dnepropetrovskej oblasti na východe Ukrajiny balistickú strelu Iskander-M a zasiahla dva systémy Patriot a jeden radar typu AN/MPQ-65.

- Polícia upozorňuje na nové formy podvodov, ktoré v poslednom období zaznamenala na území Bratislavského kraja. Podvodníci sa prostredníctvom aplikácie WhatsApp snažia od obetí pod viacerými zámienkami vylákať finančné prostriedky.

- Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) navrhne ministerstvu financií, aby vláda krajom kompenzovala schválené 800-eurové odmeny pre zamestnancov verejnej správy.

- Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) povedie aj počas ďalšieho obdobia predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič.