Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. február 2025Meniny má Roman a Romana
< sekcia Zahraničie

Pred piatimi rokmi vyhlásila WHO pre koronavírus stav núdze

Na snímke muži v ochranných oblekoch vychádzajú z ubytovne v Gabčíkove, ktorá slúži ako karanténa pre ľudí ktorí prišli zo zahraničia kvôli vírusu Covid 19. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovensko malo prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 v marci 2020. Postupne pribudli ďalšie obete, v polovici marca 2020 v desiatkach denne.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Ženeva/Bratislava 30. januára (TASR) - Pred piatimi rokmi, 30. januára 2020, Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze. Urobil tak v súvislosti s nákazou spôsobenou novým koronavírusom (Covid-19). Vo štvrtok si svet pripomenie toto dôležité rozhodnutie, ktoré na niekoľko rokov zmenilo život ľudí.

Vírus sa rozšíril z Číny. Ako prvý o tom informoval generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Už mesiac predtým, 31. decembra 2019, si Kancelária WHO v Číne prevzala mediálne vyhlásenie Mestskej zdravotníckej komisie z ich webovej stránky o prípadoch "vírusovej pneumónie" v čínskom Wu-chane.

"Vo WHO sme sa hneď po príchode nového roka pustili do práce. Zamestnanci WHO aktivovali núdzové systémy 1. januára 2020 a informovali svet 4. januára. Do 9. – 12. januára WHO zverejnila svoj prvý súbor komplexných usmernení pre krajiny a 13. januára sme spojili partnerov, aby zverejnili plán prvého laboratórneho testu na SARS-CoV-2," píše na svojej stránke Svetová zdravotnícka organizácia.

Prvé úmrtie na dovtedy neznámy vírus zaznamenali zdravotníci v stredočínskom meste Wu-chan. Išlo o 61-ročného muža, ktorý zomrel na komplikácie spojené so zápalom pľúc.

Slovensko malo prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 v marci 2020. Postupne pribudli ďalšie obete, v polovici marca 2020 v desiatkach denne. Mnohí odborníci sa obávali, že nízky počet pacientov s potvrdeným ochorením je dôsledkom nedostatočného testovania a 11. marca 2020 jednotlivci z radov zdravotníkov ako aj Asociácia nemocníc Slovenska upozornili na nepripravenosť Slovenska na prichádzajúcu epidémiu.

Od 13. marca 2020 prijímalo Slovensko rozsiahle preventívne opatrenia v snahe zabrániť explozívnemu šíreniu nákazy. Tieto pomerne prísne opatrenia výrazne obmedzili šírenie nákazy, takže na konci mája 2020 bolo na Slovensku identifikovaných okolo 1500 infikovaných osôb a 28 obetí. V priebehu leta sa tieto počty podstatne nezvýšili. Pri priaznivom vývoji epidémie boli postupne uvoľnené protiepidemické opatrenia, podobne ako v iných štátoch s priaznivým vývojom situácie.

Zhoršenie epidemiologickej situácie v septembri 2020 viedlo k ich sprísneniu, zjavne však k nedostatočnému a od októbra 2020 sa Slovensko zaradilo k najviac postihnutým štátom v Európe. Spočiatku pomerne malý počet obetí koncom roka 2020 podstatne vzrástol, najmä v prepočte na milión obyvateľov a začiatkom januára 2021 dosiahlo Slovensko nelichotivé svetové prvenstvo v týždennom počte úmrtí na milión obyvateľov. Počty nových prípadov, hospitalizovaných a obetí, sa v priebehu januára a februára 2021 významne neznížili, čo je možné pripísať okrem stále relatívne miernych a nedodržiavaných protipandemických opatrení aj prevládnutiu nových variant koronavírusu. Núdzový stav vláda zrušila 15.mája 2021 a následne aj väčšinu obmedzení pohybu obyvateľstva.

Prvou slovenskou obeťou pozitívne testovanou na koronavírus bola seniorka, ktorá zomrela 18. marca 2020. Podľa pitvy bol príčinou úmrtia infarkt. Ďalší pacient s koronavírusom zomrel na zápal pľúc 31. marca doma po tom, ako ho prepustili z bojnickej nemocnice. Šírenie ochorenia si na Slovensku vyžiadalo vyše 22.000 obetí, na celom svete vyše sedem miliónov.

OTESTUJTE SA: Cestujte časom. Koľko historických zastávok zvládnete?

Prejdite najvýznamnejšími zastávkami v svetovej histórii, otestujte sa či ich zvládnete preskákať všetky.

- Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová triumfovala v slalome v talianskom Sestriere a dosiahla jubilejné 100. víťazstvo vo Svetovom pohári.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval USA a Európu na jednotu v otázke dosiahnutia trvalého mieru na Ukrajine. Deň pred tretím výročím začiatku ruskej invázie tak reagoval na rokovania novej americkej administratívy s Ruskom.

- Slovenské zjazdovky sú pokryté dostatočnou snehovou vrstvou a s výbornými podmienkami. V prevádzke je nad 80 zimných areálov, vrátane nižších polôh. Upravených je okolo 250 km tratí.

- Pápež František, ktorý v nemocnici bojuje s dvojitým zápalom pľúc, mal "pokojnú" noc a odpočíval, oznámil v nedeľu Vatikán, deň po tom, čo uviedol, že stav pápeža je "naďalej kritický".

- OTESTUJTE SA: Cestujte časom. Koľko historických zastávok zvládnete? Prejdite najvýznamnejšími zastávkami v svetovej histórii, otestujte sa či ich zvládnete preskákať všetky.

- Americký prezident D. Trump na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v sobotu vyhlásil, že Spojené štáty sú blízko k uzavretiu dohody o nerastných surovinách s Ukrajinou.

- Slovenský útočník Juraj Slafkovský pomohol v NHL hokejistom Montrealu gólom k víťazstvu 5:2 na ľade Ottawy a stal sa prvou hviezdou zápasu.

- Film Drmmer (Sny) nórskeho režiséra Daga Johana Haugeruda o dospievaní získal v sobotu Zlatého medveďa, hlavnú cenu za najlepší film 75. ročníka filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole.

- Stav hospitalizovaného pápeža Františka je "naďalej kritický", oznámil v sobotu večer Vatikán. Objasnil, že 88-ročný pápež je bdelý a deň strávil vo svojom kresle.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v prejave na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone prihlásil k národnému konzervativizmu. Pre TASR to uviedol politológ Juraj Marušiak.

- Britský minister Keir Starmer a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v sobotu v telefonáte diskutovali "o potrebe zabezpečiť spravodlivý a trvalý mier na Ukrajine".

- Izrael odložil prepustenie viac ako 600 palestínskych väzňov, ktorých mal oslobodiť v sobotu v rámci dohody o prímerí s palestínskym militantným hnutím Hamas.

- Rakúska ľudová strana (ÖVP), Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) a liberálna strana NEOS chcú predsa len vytvoriť spoločnú vládu.

- V nemocnici v Krakove zomrel 13-ročný Slovák, ktorý v stredu pri lyžovaní v Krynici-Zdróji narazil do snežného dela na svahu.

- Prezident SR Peter Pellegrini zorganizuje okrúhly stôl koalície a opozície k potenciálnemu zvyšovaniu výdavkov na obranu.

- Izraelská armáda v sobotu oznámila, že palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo Červenému krížu v Gaze izraelského rukojemníka Hišama Sajída zadržiavaného v Pásme Gazy od roku 2015.

- Strešný orgán futbalu pre Severnú Ameriku CONCACAF potrestal rozhodcu Marca Ortiza za vypýtanie si autogramu od Lionela Messiho.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) zatiaľ prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu nepredstavil nominantov na vládne posty.

- Devätnásťročný žiadateľ o azyl zo Sýrie je podozrivý z piatkového útoku nožom v priestore pamätníka holokaustu v berlínskej štvrti Mitte, pri ktorom utrpel vážne zranenia španielsky turista.