Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Predĺženie termínu splatnosti úverov uľahčí Ukrajine finančnú situáciu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ukrajina požiadala o asistenčné služby americkú poradenskú banku Lazard, a to pri príprave rokovaní so zahraničnými veriteľmi o reštrukturalizácii jej dlhu.

Moskva 2. februára (TASR) - Ukrajina požiadala o asistenčné služby americkú poradenskú banku Lazard, a to pri príprave rokovaní so zahraničnými veriteľmi o reštrukturalizácii jej dlhu. Informuje o tom portál amerického denníka Wall Street Journal (WSJ). Ide o dlh vyše 20 miliárd USD (17,69 miliardy eur), ktorý krajine vznikol v minulých rokoch predajom eurobondov. Súčasná vojnová a ekonomická situácia jej finančnú kondíciu zhoršuje a silno sťažuje ich včasné splatenie.

Analytici uvádzajú, že kyjevská vláda sa bude usilovať o dohodu s veriteľmi, kde by vyslovili súhlas s dlhšou lehotou splatnosti terajších úverov. Tým by sa zmenili z krátkodobých, vyššie úročených, na dlhodobé, nižšie úročené, so sadzbou 7,5 % na 15 rokov.

Zámerom Kyjeva nie je dosiahnuť v rokovaniach s veriteľmi odpustenie časti dlhu. Vytvorením lepších podmienok na splácanie si kyjevská vláda zabezpečí, aby si záväzky voči veriteľom splnila v celom rozsahu.

Predpokladá sa, že úver 3 miliardy USD, ktorý dostala Ukrajina od Moskvy v roku 2013 krátko pred pádom proruskej vlády, nebude začlenený do pripravovaných rokovaní s veriteľmi. Termín jeho splatnosti je december 2015 a Kyjev ho dodrží. V súčasnosti pravidelne vypláca úroky za tento dlh napriek tomu, že sa devízové rezervy krajiny dramaticky znižujú.

Moskva informovala, že bude žiadať splatenie úveru v riadnom termíne. Jej predstavitelia uviedli, že by mohli naliehať aj na jeho predčasné splatenie, lebo Ukrajina prekročila limit pre pomer výšky zahraničného dlhu voči hrubému domácemu produktu. Túto možnosť obsahuje dohoda o uvedenej finančnej transakcii.

Dohoda o reštrukturalizácii ukrajinského zahraničného dlhu bude zrejme podmienkou pre novú pomoc od Medzinárodného menového fondu, o ktorej sa v súčasnosti rokuje.

Rokovania Kyjeva s veriteľmi sa zatiaľ nezačali. Medzinárodný veriteľský výbor pre Ukrajinu sa ešte len formuje. Kyjevská vláda však intenzívne rokuje s USA a EÚ o novom úvere vyše 20 miliárd USD, ktorý by jej umožnil financovať aj naliehavé výdavky štátneho rozpočtu.

Portál MoneyBeat uviedol, že ak sa Kyjev dohodne s veriteľmi, v nasledujúcich troch rokoch by mu mohla klesnúť zahraničná finančná pomoc o 9 miliárd USD. Ak by sa k dohode pripojilo aj Rusko, suma by vzrástla na 12 miliárd USD.

Experti japonskej finančnej spoločnosti Nomura predpokladajú, že Kyjev potrebuje na skonsolidovanie svojich financií dodatočné vonkajšie zdroje v hodnote 18 miliárd USD.