Nová česká vláda zasadne ešte v piatok popoludní v Strakovej akadémii a po zvyšok dňa a v priebehu soboty bude Fiala uvádzať jednotlivých ministrov do úradu.
Autor TASR
,aktualizované Praha 17. decembra (TASR) - Český prezident Miloš Zeman vymenoval v piatok predpoludním na zámku v Lánoch novú vládu ČR. Jej predsedom sa stal Petr Fiala (ODS). Skončilo sa tak vládnutie menšinového kabinetu Andreja Babiša (ANO) so sociálnymi demokratmi (ČSSD).
"Pred vami je príležitosť vyrovnať sa s covidom, energetickou krízou, rozpočtom a všeobecne s hospodárením štátu. Na tejto príležitosti sa – ako hovoril Petr Nečas (predseda vlády ČR do júla 2013) – buď urobíte, alebo sa zabijete. Prajem vám to prvé," povedal Zeman.
"Vážený pán prezident. Ďakujem vám za vymenovanie vlády a za vaše slová. Týmto slávnostným aktom preberá zodpovednosť za dianie v našej krajine nová koaličná vláda. Sme si toho dobre vedomí. Voliči nám pred dvoma mesiacmi dali dôveru, vložili do nás nádej na zmenu a lepšiu budúcnosť pre nich a ďalšie generácie," vyhlásil po vymenovaní vlády nový český premiér Petr Fiala, ktorý zdôraznil, že jeho kabinet nepreberá moc v "ľahkej situácii".
"Veľa vecí je v našej krajine zanedbaných a ČR čelí obrovským problémom, ako COVID-19, ceny energií, zdražovanie a inflácia. Pred nami sú vianočné sviatky, ale my sme si vedomí toho, že žiaden veľký odpočinok mať nebudeme. Musíme pracovať a chceme pracovať. Už dnes bude prvé rokovanie našej vlády, kde si rozdelíme prvé úlohy," dodal Fiala.
Nová česká vláda zasadne ešte v piatok popoludní v Strakovej akadémii a po zvyšok dňa a v priebehu soboty bude Fiala uvádzať jednotlivých ministrov do úradu.
"O 12.30 h budem tu v Strakovej akadémii vítať nového premiéra Fialu," povedal v piatok ráno počas poslednej tlačovej konferencie vo funkcii premiéra Fialov predchodca v úrade Andrej Babiš.
Koalícia Spolu (ODS, KDÚ-ČSL a TOP 09) a koalícia Pirátov so Starostami a nezávislými (STAN) sa dohodla na vytvorení novej vlády bezprostredne po októbrových voľbách, i keď koaličnú zmluvu podpísali tieto strany až o mesiac neskôr. Šesť kresiel v novej vláde má ODS, štyri Starostovia, po tri ľudovci a Piráti a napokon dve strana TOP 09.
Petr Fiala (premiér) – vládu povedie Peter Fiala, ktorý od roku 2014 stojí na čele Občianskej demokratickej strany (ODS) a bol aj lídrom volebnej koalície Spolu. Skúsenosti z kabinetu už má, v minulosti bol ministrom školstva vo vláde Petra Nečasa. V uplynulom volebnom období bol podpredsedom Poslaneckej snemovne. Je absolventom odboru český jazyk a literatúra – dejepis na Univerzite Jana Evangelistu Purkyňu v Brne (teraz Masarykova univerzita). Je profesorom politológie.
Vít Rakušan (vnútro) – prvým podpredsedom vlády a ministrom vnútra je Vít Rakušan, ktorý od roku 2019 vedie hnutie Starostov a nezávislých (STAN). Bol krajským poslancom v Stredočeskom kraji, po tohtoročných parlamentných voľbách sa však postu vzdal. V minulosti bol tiež starostom mesta Kolín. Vyštudoval históriu a germanistiku na Juhočeskej univerzite v Českých Budějoviciach a školský manažment na Karlovej univerzite v Prahe.
Marian Jurečka (práca a sociálne veci) – od minulého roka vedie KDÚ-ČSL (do roku 2019 Kresťanská a demokratická únia – Československá strana ľudová). Je členom zastupiteľstva Olomouckého kraja. Skúsenosti z vlády už má, v minulosti bol ministrom poľnohospodárstva vo vláde Bohuslava Sobotku. Slúžil tiež ako predseda poslaneckého klubu ľudovcov. Vyštudoval odbor rastlinolekárstvo (špecializácia ochrana rastlín) na Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzite v Brne.
Ivan Bartoš (digitalizácia a miestny rozvoj) – podpredsedom kabinetu a ministrom pre miestny rozvoj a digitalizáciu je Ivan Bartoš, ktorý stál pri zrode Českej pirátskej strany a od roku 2016 ju opäť vedie. V minulom období bol predsedom výboru snemovne pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Absolvoval štúdium na Ústave informačných štúdií a knihovníctva na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe v odbore informačná veda, ďalej pokračoval v štúdiách ako interný doktorand so špecializáciou na databázové modely, databázové systémy a informačné služby internetu.
Vlastimil Válek (zdravotníctvo) – podpredsedom vlády a ministrom zdravotníctva je Vlastimil Válek, od roku 2019 podpredseda TOP 09. Lekár, minulé obdobie bol predsedom poslaneckého klubu TOP 09. Ako profesor rádiológie viedol Kliniku rádiológie a nukleárnej medicíny vo Fakultnej nemocnici v Brne. V minulosti pracoval v medzinárodnej organizácii Červený kríž. Vyštudoval všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Jana Evangelistu Purkyňu v Brne (teraz Masarykova univerzita).
Zbyněk Stanjura (financie) – od minulého roka prvý podpredseda ODS. Doterajší predseda poslaneckého klubu občianskych demokratov. Skúsenosti z vlády už má, v minulosti bol ministrom dopravy vo vláde Petra Nečasa. Bol tiež primátorom mesta Opava. Vyštudoval elektrotechniku na Vysokom učení technickom v Brne, odbor elektronické počítače.
Jan Lipavský (zahraničie) – je z Českej pirátskej strany, minulé volebné obdobie bol poslancom a podpredsedom výboru snemovne pre obranu a podpredsedom zahraničného výboru. Pôsobil ako analytik a manažér projektov v oblasti informačných technológií v bankovníctve.
Pavel Blažek (spravodlivosť) – advokát, niekdajší podpredseda ODS. Skúsenosti z vlády už má, v minulosti bol ministrom spravodlivosti vo vláde Petra Nečasa. Absolvoval štúdium na Právnickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, na ktorej neskôr aj učil. V minulosti bol členom zastupiteľstva mestskej časti Brno-stred, ako aj zastupiteľstva mesta Brno.
Jana Černochová (obrana) – starostka mestskej časti Praha 2 za ODS. V minulom volebnom období bola predsedníčkou výboru snemovne pre obranu. Pred vstupom do politiky pôsobila v bankovníctve. Absolvovala bakalárske štúdium práva na Vysokej škole aplikovaného práva v Prahe, následne aj magisterský program v odbore medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na Metropolitnej univerzite v Prahe.
Martin Kupka (doprava) – od roku 2014 podpredseda ODS. Starosta obce Líbeznice a poslanec stredočeského zastupiteľstva. Na Fakulte sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe vyštudoval žurnalistiku a masmediálnu komunikáciu. V minulosti pracoval v Českom rozhlase ako moderátor a redaktor. Bol tiež hovorcom pražského magistrátu, Stredočeského kraja, ministerstva dopravy, vedúcim mediálnej sekcie ODS a v roku 2010 niekoľko mesiacov aj hovorcom vlády.
Zdeněk Nekula (poľnohospodárstvo) – starosta obce Tešetice v okrese Znojmo za KDÚ-ČSL, bývalý šéf Podporného a garančného roľníckeho a lesníckeho fondu. V minulosti bol poslancom Juhomoravského kraja. Pôsobil tiež v dozornej rade Exportnej garančnej a poisťovacej spoločnosti a bol predsedom predstavenstva štátneho Podporného a garančného roľníckeho a lesníckeho fondu. Absolvoval štúdium na Vysokej škole poľnohospodárskej v Brne.
Petr Gazdík (školstvo) – spoluzakladateľ a niekdajší predseda STAN. Od roku 2019 je podpredsedom hnutia. Poslanec zastupiteľstva Zlínskeho kraja. V minulosti bol starostom obce Suchá Loz v okrese Uherské Hradiště. Vyštudoval učiteľstvo matematiky a zemepisu na Pedagogickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne.
Martin Baxa (kultúra) – od roku 2018 podpredseda ODS. Primátor mesta Plzeň, poslanec zastupiteľstva Plzenského kraja. Vyštudoval učiteľstvo na Masarykovej univerzite v Brne, potom učil dejepis a zemepis na plzenskom gymnáziu na Mikulášskom námestí. Na škole zostal ako učiteľ na čiastočný úväzok aj po vstupe do politiky, skončil až po zvolení do Poslaneckej snemovne v roku 2017.
Anna Hubáčková (životné prostredie) – od roku 2016 senátorka za obvod Hodonín (KDÚ-ČSL), je tiež poslankyňou zastupiteľstva Juhomoravského kraja a radnou obce Ratíškovice. V 90. rokoch viedla odbor životného prostredia Okresného úradu v Hodoníne, od roku 2000 stála na čele odboru životného prostredia Krajského úradu Juhomoravského kraja. Absolvovala štúdium na Stavebnej fakulte Vysokého učenia technického v Brne.
Mikuláš Bek (európske záležitosti) – od roku 2018 senátor za obvod Brno-mesto a bývalý rektor Masarykovej univerzity. Bek vzbudil mediálnu pozornosť, keď ho český prezident Miloš Zeman prestal pozývať na oslavy štátneho sviatku 28. októbra na Pražský hrad. Vyštudoval hudobnú vedu na Masarykovej univerzite, potom pôsobil v danom odbore na rôznych univerzitách.
Helena Langšádlová (veda a výskum) – poslankyňa od roku 2010 a bývalá starostka mesta Černošice. Do roku 2009 bola členkou KDÚ-ČSL, potom vstúpila do TOP 09, je členkou výkonného výboru strany. Vyštudovala politológiu na Vysokej škole politických a spoločenských vied v Kolíne a pokračovala na Vysokej škole medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe.
Michal Šalomoun (legislatíva) – advokát z Třebíča, ktorý sa venuje autorskému právu. V minulosti neúspešne kandidoval ako nestraník za Pirátov do Senátu i Európskeho parlamentu. Absolvoval okrem iného Právnickú fakultu Masarykovej univerzity v Brne, s ktorou príležitostne spolupracuje ako externý vyučujúci alebo člen výskumného tímu.
Jozef Síkela (priemysel a obchod) – nominant STAN, má skúsenosti predovšetkým z bankového sektoru – bol okrem iného aj generálnym riaditeľom Slovenskej sporiteľne. Je bývalým členom Erste Group vo Viedni a spoluzakladateľom investičného fondu Prime Fund, zameraného predovšetkým na technologické inovácie.
Nový vládny kabinet má 18 členov, vláda Andreja Babiša ich mala iba 15. ODS pripadlo premiérske kreslo a päť ministerstiev, Starostom štyri rezorty, Pirátom a ľudovcom po tri a TP 09 získala dva rezorty.
"Pred vami je príležitosť vyrovnať sa s covidom, energetickou krízou, rozpočtom a všeobecne s hospodárením štátu. Na tejto príležitosti sa – ako hovoril Petr Nečas (predseda vlády ČR do júla 2013) – buď urobíte, alebo sa zabijete. Prajem vám to prvé," povedal Zeman.
"Vážený pán prezident. Ďakujem vám za vymenovanie vlády a za vaše slová. Týmto slávnostným aktom preberá zodpovednosť za dianie v našej krajine nová koaličná vláda. Sme si toho dobre vedomí. Voliči nám pred dvoma mesiacmi dali dôveru, vložili do nás nádej na zmenu a lepšiu budúcnosť pre nich a ďalšie generácie," vyhlásil po vymenovaní vlády nový český premiér Petr Fiala, ktorý zdôraznil, že jeho kabinet nepreberá moc v "ľahkej situácii".
"Veľa vecí je v našej krajine zanedbaných a ČR čelí obrovským problémom, ako COVID-19, ceny energií, zdražovanie a inflácia. Pred nami sú vianočné sviatky, ale my sme si vedomí toho, že žiaden veľký odpočinok mať nebudeme. Musíme pracovať a chceme pracovať. Už dnes bude prvé rokovanie našej vlády, kde si rozdelíme prvé úlohy," dodal Fiala.
Nová česká vláda zasadne ešte v piatok popoludní v Strakovej akadémii a po zvyšok dňa a v priebehu soboty bude Fiala uvádzať jednotlivých ministrov do úradu.
"O 12.30 h budem tu v Strakovej akadémii vítať nového premiéra Fialu," povedal v piatok ráno počas poslednej tlačovej konferencie vo funkcii premiéra Fialov predchodca v úrade Andrej Babiš.
Koalícia Spolu (ODS, KDÚ-ČSL a TOP 09) a koalícia Pirátov so Starostami a nezávislými (STAN) sa dohodla na vytvorení novej vlády bezprostredne po októbrových voľbách, i keď koaličnú zmluvu podpísali tieto strany až o mesiac neskôr. Šesť kresiel v novej vláde má ODS, štyri Starostovia, po tri ľudovci a Piráti a napokon dve strana TOP 09.
Profily členov vlády nového premiéra Petra Fialu
Petr Fiala (premiér) – vládu povedie Peter Fiala, ktorý od roku 2014 stojí na čele Občianskej demokratickej strany (ODS) a bol aj lídrom volebnej koalície Spolu. Skúsenosti z kabinetu už má, v minulosti bol ministrom školstva vo vláde Petra Nečasa. V uplynulom volebnom období bol podpredsedom Poslaneckej snemovne. Je absolventom odboru český jazyk a literatúra – dejepis na Univerzite Jana Evangelistu Purkyňu v Brne (teraz Masarykova univerzita). Je profesorom politológie.
Vít Rakušan (vnútro) – prvým podpredsedom vlády a ministrom vnútra je Vít Rakušan, ktorý od roku 2019 vedie hnutie Starostov a nezávislých (STAN). Bol krajským poslancom v Stredočeskom kraji, po tohtoročných parlamentných voľbách sa však postu vzdal. V minulosti bol tiež starostom mesta Kolín. Vyštudoval históriu a germanistiku na Juhočeskej univerzite v Českých Budějoviciach a školský manažment na Karlovej univerzite v Prahe.
Marian Jurečka (práca a sociálne veci) – od minulého roka vedie KDÚ-ČSL (do roku 2019 Kresťanská a demokratická únia – Československá strana ľudová). Je členom zastupiteľstva Olomouckého kraja. Skúsenosti z vlády už má, v minulosti bol ministrom poľnohospodárstva vo vláde Bohuslava Sobotku. Slúžil tiež ako predseda poslaneckého klubu ľudovcov. Vyštudoval odbor rastlinolekárstvo (špecializácia ochrana rastlín) na Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzite v Brne.
Ivan Bartoš (digitalizácia a miestny rozvoj) – podpredsedom kabinetu a ministrom pre miestny rozvoj a digitalizáciu je Ivan Bartoš, ktorý stál pri zrode Českej pirátskej strany a od roku 2016 ju opäť vedie. V minulom období bol predsedom výboru snemovne pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Absolvoval štúdium na Ústave informačných štúdií a knihovníctva na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe v odbore informačná veda, ďalej pokračoval v štúdiách ako interný doktorand so špecializáciou na databázové modely, databázové systémy a informačné služby internetu.
Vlastimil Válek (zdravotníctvo) – podpredsedom vlády a ministrom zdravotníctva je Vlastimil Válek, od roku 2019 podpredseda TOP 09. Lekár, minulé obdobie bol predsedom poslaneckého klubu TOP 09. Ako profesor rádiológie viedol Kliniku rádiológie a nukleárnej medicíny vo Fakultnej nemocnici v Brne. V minulosti pracoval v medzinárodnej organizácii Červený kríž. Vyštudoval všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Jana Evangelistu Purkyňu v Brne (teraz Masarykova univerzita).
Zbyněk Stanjura (financie) – od minulého roka prvý podpredseda ODS. Doterajší predseda poslaneckého klubu občianskych demokratov. Skúsenosti z vlády už má, v minulosti bol ministrom dopravy vo vláde Petra Nečasa. Bol tiež primátorom mesta Opava. Vyštudoval elektrotechniku na Vysokom učení technickom v Brne, odbor elektronické počítače.
Jan Lipavský (zahraničie) – je z Českej pirátskej strany, minulé volebné obdobie bol poslancom a podpredsedom výboru snemovne pre obranu a podpredsedom zahraničného výboru. Pôsobil ako analytik a manažér projektov v oblasti informačných technológií v bankovníctve.
Pavel Blažek (spravodlivosť) – advokát, niekdajší podpredseda ODS. Skúsenosti z vlády už má, v minulosti bol ministrom spravodlivosti vo vláde Petra Nečasa. Absolvoval štúdium na Právnickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, na ktorej neskôr aj učil. V minulosti bol členom zastupiteľstva mestskej časti Brno-stred, ako aj zastupiteľstva mesta Brno.
Jana Černochová (obrana) – starostka mestskej časti Praha 2 za ODS. V minulom volebnom období bola predsedníčkou výboru snemovne pre obranu. Pred vstupom do politiky pôsobila v bankovníctve. Absolvovala bakalárske štúdium práva na Vysokej škole aplikovaného práva v Prahe, následne aj magisterský program v odbore medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na Metropolitnej univerzite v Prahe.
Martin Kupka (doprava) – od roku 2014 podpredseda ODS. Starosta obce Líbeznice a poslanec stredočeského zastupiteľstva. Na Fakulte sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe vyštudoval žurnalistiku a masmediálnu komunikáciu. V minulosti pracoval v Českom rozhlase ako moderátor a redaktor. Bol tiež hovorcom pražského magistrátu, Stredočeského kraja, ministerstva dopravy, vedúcim mediálnej sekcie ODS a v roku 2010 niekoľko mesiacov aj hovorcom vlády.
Zdeněk Nekula (poľnohospodárstvo) – starosta obce Tešetice v okrese Znojmo za KDÚ-ČSL, bývalý šéf Podporného a garančného roľníckeho a lesníckeho fondu. V minulosti bol poslancom Juhomoravského kraja. Pôsobil tiež v dozornej rade Exportnej garančnej a poisťovacej spoločnosti a bol predsedom predstavenstva štátneho Podporného a garančného roľníckeho a lesníckeho fondu. Absolvoval štúdium na Vysokej škole poľnohospodárskej v Brne.
Petr Gazdík (školstvo) – spoluzakladateľ a niekdajší predseda STAN. Od roku 2019 je podpredsedom hnutia. Poslanec zastupiteľstva Zlínskeho kraja. V minulosti bol starostom obce Suchá Loz v okrese Uherské Hradiště. Vyštudoval učiteľstvo matematiky a zemepisu na Pedagogickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne.
Martin Baxa (kultúra) – od roku 2018 podpredseda ODS. Primátor mesta Plzeň, poslanec zastupiteľstva Plzenského kraja. Vyštudoval učiteľstvo na Masarykovej univerzite v Brne, potom učil dejepis a zemepis na plzenskom gymnáziu na Mikulášskom námestí. Na škole zostal ako učiteľ na čiastočný úväzok aj po vstupe do politiky, skončil až po zvolení do Poslaneckej snemovne v roku 2017.
Anna Hubáčková (životné prostredie) – od roku 2016 senátorka za obvod Hodonín (KDÚ-ČSL), je tiež poslankyňou zastupiteľstva Juhomoravského kraja a radnou obce Ratíškovice. V 90. rokoch viedla odbor životného prostredia Okresného úradu v Hodoníne, od roku 2000 stála na čele odboru životného prostredia Krajského úradu Juhomoravského kraja. Absolvovala štúdium na Stavebnej fakulte Vysokého učenia technického v Brne.
Mikuláš Bek (európske záležitosti) – od roku 2018 senátor za obvod Brno-mesto a bývalý rektor Masarykovej univerzity. Bek vzbudil mediálnu pozornosť, keď ho český prezident Miloš Zeman prestal pozývať na oslavy štátneho sviatku 28. októbra na Pražský hrad. Vyštudoval hudobnú vedu na Masarykovej univerzite, potom pôsobil v danom odbore na rôznych univerzitách.
Helena Langšádlová (veda a výskum) – poslankyňa od roku 2010 a bývalá starostka mesta Černošice. Do roku 2009 bola členkou KDÚ-ČSL, potom vstúpila do TOP 09, je členkou výkonného výboru strany. Vyštudovala politológiu na Vysokej škole politických a spoločenských vied v Kolíne a pokračovala na Vysokej škole medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe.
Michal Šalomoun (legislatíva) – advokát z Třebíča, ktorý sa venuje autorskému právu. V minulosti neúspešne kandidoval ako nestraník za Pirátov do Senátu i Európskeho parlamentu. Absolvoval okrem iného Právnickú fakultu Masarykovej univerzity v Brne, s ktorou príležitostne spolupracuje ako externý vyučujúci alebo člen výskumného tímu.
Jozef Síkela (priemysel a obchod) – nominant STAN, má skúsenosti predovšetkým z bankového sektoru – bol okrem iného aj generálnym riaditeľom Slovenskej sporiteľne. Je bývalým členom Erste Group vo Viedni a spoluzakladateľom investičného fondu Prime Fund, zameraného predovšetkým na technologické inovácie.
Nový vládny kabinet má 18 členov, vláda Andreja Babiša ich mala iba 15. ODS pripadlo premiérske kreslo a päť ministerstiev, Starostom štyri rezorty, Pirátom a ľudovcom po tri a TP 09 získala dva rezorty.