Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Prezident Surinamu Bouterse neuspel vo voľbách, vyhral jeho rival

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Santokhi povedal, že vytvorí vládu s ďalšími tromi stranami. Nový parlament zloží slávnostný sľub 29. júna a očakáva sa, že Santokhiho zvolí za nového prezidenta.

Paramaribo 16. júna (TASR) - Surinamský prezident Dési Bouterse sa na základe v utorok zverejnených výsledkov májových volieb neudržal pri moci, informovala agentúra Reuters. Najviac hlasov získal jeho rival Chan Santokhi.

Parlamentné voľby sa v juhoamerickom prímorskom štáte Surinam konali ešte 25. mája. Úrady výsledky zverejnili v utorok.

Bývalý minister spravodlivosti Santokhi získal väčšinu hlasov a jeho strana obsadí 20 kresiel v 51-člennom parlamente. Bouterseho Národná demokratická strana (NDP) získala 16 kresiel.

Santokhi povedal, že vytvorí vládu s ďalšími tromi stranami. Nový parlament zloží slávnostný sľub 29. júna a očakáva sa, že Santokhiho zvolí za nového prezidenta.

Hospodárstvo krajiny sa počas Bouterseho vlády oslabilo aj napriek nedávnemu objavu ložísk ropy pri pobreží krajiny, pripomína Reuters. Surinam má približne 575.000 obyvateľov a v roku 1975 získal nezávislosť od Holandska.

Bouterse je v Suriname známy z účasti na tzv. "Decembrových vraždách". On a 25 spoluobžalovaných sa zodpovedali z toho, že obete, medzi ktorými boli aj niektorí z najprominentnejších surinamských občanov, pozatýkali a popravili v priestoroch koloniálnej pevnosti v hlavnom meste Paramaribo.

Bouterse v minulosti pripustil "politickú zodpovednosť" za tieto vraždy, trval však na tom, že nebol ich účastníkom. Surinamský súd ho koncom novembra 2019 uznal za vinného a uložil mu 20-ročný trest odňatia slobody. Pobytu vo väzení sa však vyhol, pretože ho chránila prezidentská imunita. Proti rozsudku sa odvolal a súdne pojednávanie má pokračovať 30. júna.

Bouterse bol v rokoch 1980 - 1987 vedúcou postavou vojenského režimu v Suriname. V roku 2010 ho parlament zvolil za prezidenta, za ktorého bol znovuzvolený v roku 2015.

Ako prezident presadil zákon o amnestii, ktorý bol neskôr uznaný za protiústavný. V roku 2016 dal pokyn na okamžité zastavenie právneho konania proti svojej osobe, čomu však súd odmietol vyhovieť.

V roku 1999 odsúdili Bouterseho v Holandsku v neprítomnosti za obchodovanie s drogami.