Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

VIDEO: Na Novom Zélande hrozia vlny cunami, prvá nemusí byť najvyššia

Na snímke evakuovaní obyvatelia Wellingtonu po silných otrasoch pôdy v noci na pondelok 14. novembra 2016. Pri pobreží Nového Zélandu zaregistrovali dnes zemetrasenie s magnitúdou 7,4. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 63 kilometrov východne od Amberley a 93 kilometrov severovýchodne od Christchurch a ležalo v hĺbke ôsmich kilometrov. Informácie o zranených či obetiach, ani o materiálnych škodách zatiaľ nie sú k dispozícii. Foto: TASR AP

Pri pobreží Nového Zélandu zaregistrovali dnes zemetrasenie s magnitúdou 7,4. Epicentrum ležalo v hĺbke ôsmich kilometrov.

Wellington 13. novembra (TASR) - Novozélandské úrady dnes vydali varovanie pred prívalovými vlnami cunami a vyzvali obyvateľstvo žijúce na východnom pobreží, aby sa presunulo do vnútrozemia a na vyššie položené miesta. Riziko vzniku cunami je dôsledkom silného zemetrasenia s magnitúdou 7,8, ktoré dnes v noci zaregistrovali pri pobreží Južného ostrova.




Vystrašený maďarský prezident



Zemetrasenie vystrašilo aj maďarského prezidenta Jánosa Ádera a delegáciu, ktorá ho sprevádza na návšteve spomínanej krajiny.Najvyšší maďarský predstaviteľ so sprievodom je však v poriadku, žiadnu fyzickú ujmu na zdraví nikto z hostí, ktorí na Nový Zéland pricestovali v sobotu miestneho času, neutrpel. Informáciu priniesla dnes tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na šéfku tlačového odboru hlavy štátu Anitu Altorjaiovú.

Maďarský prezident János Áder.
Foto: TASR/AP


Zemetrasenie zatiaľ bez obetí na životoch


Hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo 63 kilometrov východne od Amberley a 93 kilometrov severovýchodne od Christchurch na Južnom ostrove a ležalo v hĺbke ôsmich kilometrov.

Mapka Nového Zéland
Foto: mapka



Podľa dostupných informácií si zemetrasenie nevyžiadalo obete na životoch. Spôsobilo však materiálne škody, ktorých rozsah zatiaľ nie je presne známy. V niektorých častiach krajiny došlo aj k prerušeniu dodávok elektrickej energie a výpadku telefonického spojenia. V dedine Cheviot, ktorá sa nachádza najbližšie k epicentru, bolo poškodených viacero budov.

Miestne orgány civilnej obrany upozornili obyvateľstvo, že seizmická aktivita môže v najbližších hodinách pokračovať a zvýšiť sa. Miestne médiá - aj s odvolaním sa na svedectva obyvateľov - informovali, že po prvom silnom otrase nasledovalo niekoľko slabších dotrasov. Úrady tiež varovali, že prvá vlna cunami nemusí byť najvyššia.

Zemetrasenia sú na Novom Zélande časté, pretože tu na seba narážajú dve veľké zemské dosky a ostrovy ležia aj v takzvanom tichomorskom Ohnivom kruhu, v ktorom sa vyskytuje 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Seizmológovia v tejto ostrovnej krajine zaznamenajú ročne až 15.000 zemetrasení, ale človek dokáže vnímať asi len 150 z nich, pričom len dve desiatky presahujú magnitúdu 5,0.