Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Pri útoku na letisko ruská armáda údajne utrpela straty na živej sile

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Ak sa potvrdí, že ukrajinská armáda spôsobila nepriateľovi takéto škody, tento útok by patril medzi najúspešnejšie ukrajinské cezhraničné útoky.

Kyjev/Moskva 5. apríla (TASR) - Útok dronov na leteckú základňu Morozovsk v Rostovskej oblasti na juhu Ruska zabil alebo zranil najmenej 20 členov tamojšieho personálu. Zničených bolo aj najmenej šesť vojenských lietadiel a ďalších osem útok vážne poškodil.

S odvolaním sa na ukrajinské zdroje, ktoré si želali zostať v anonymite, lebo nemajú oprávnenie hovoriť o tejto operácii, o tom v piatok informovala agentúra AP.

Ruský rezort obrany pritom v piatok deklaroval, že jeho jednotky zneškodnili viac ako 40 ukrajinských bezpilotných lietadiel a poškodená bola len rozvodňa elektrickej energie.

Podľa britskej stanice BBC boli na letisku Morozovsk dislokované stíhačky Su-27 a frontové bombardéry Su-34, ktoré nedávno aktívne operovali pozdĺž frontovej línie a odpaľovali riadené letecké bomby na ukrajinské mestá.

Ak sa potvrdí, že ukrajinská armáda spôsobila nepriateľovi takéto škody, tento útok by patril medzi najúspešnejšie ukrajinské cezhraničné útoky. Vlani v októbri Ukrajina na dvoch letiskách v regiónoch okupovaných Ruskom zničila deväť ruských vrtuľníkov. Zaútočila na ne pomocou balistických rakiet dlhého doletu darovaných Spojenými štátmi.

BBC pripomenula, že vo vojnových podmienkach nie je možné potvrdiť takéto informácie z nezávislých zdrojov. Podotkla súčasne, že informácie o výsledkoch ukrajinského útoku môžu byť potvrdené zverejnením satelitných snímok letiska zhotovených 5. apríla.

Na základe hodnotenia ukrajinských útokov ruskými vojenskými analytikmi sa odborníci na Západe domnievajú, že ukrajinská armáda má možnosť uskutočniť masívne dronové nálety - porovnateľné s tými, aké vykonáva nad ukrajinským územím ruská armáda.

Ozrejmili, že nálet na jeden cieľ, do ktorého sú zapojené viac ako štyri desiatky dronov, je pomerne ťažké odraziť - na to treba mať v zálohe dostatok systémov protivzdušnej obrany.

Ak tieto drony zaútočia súčasne alebo v krátkom časovom úseku, potom to protivzdušnú obranu "preťaží" - protilietadlové systémy nemusia mať čas na dobitie.