Vyše 500.000 obyvateľov bolo vystavených zdraviu škodlivým účinkom metylizokyanátu, pričom podľa štatistiky indického štátu Madhjapradéš následkom toho zomrelo 3787 ľudí.
Autor TASR
Naí Dillí 2. decembra (TASR) - Svet si dnes pripomenul 30. výročie najväčšej známej priemyselnej havárie v histórii, ku ktorej došlo v indickom meste Bhopál, keď z chemickej továrne na výrobu pesticídov americkej spoločnosti Union Carbide unikla do ovzdušia zmes smrteľne jedovatých plynov a iných látok.
Vyše 500.000 obyvateľov bolo vystavených zdraviu škodlivým účinkom metylizokyanátu, pričom podľa štatistiky indického štátu Madhjapradéš následkom toho zomrelo 3787 ľudí. Iné zdroje uvádzajú približne 8000 mŕtvych v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov a zhruba rovnaký počet ďalších súvisiacich úmrtí.
Aktivisti tvrdia, že celkový doterajší počet obetí je 25.000. Podľa vyhlásenia indickej vlády z roku 2006 dosiahol počet zranení spôsobených únikom chemikálií vyše 558.000. Početné štúdie ukazujú, že toxický odpad kontaminoval podzemné vodné zdroje a otrávil ľudí žijúcich neďaleko továrne, píše agentúra DPA.
Pri príležitosti dnešného výročia katastrofy vyšli do ulíc Bhopálu davy ľudí, vrátane príbuzných obetí, požadujúcich od štátu adekvátnu lekársku starostlivosť a odškodnenie. Podľa aktivistov je čiastka 470 miliónov dolárov, na ktorej sa v roku 1989 dohodla indická vláda s vedením Union Carbide, nepostačujúca.