Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

PRIESKUM: Do EÚ chce vstúpiť 64 percent Ukrajincov, do NATO 51 percent

Občania hádžu volebné lístky do urny vo volebnej miestnosti v ukrajinskom Kyjeve 21. júla 2019. Na Ukrajine sa začali v nedeľu ráno predčasné parlamentné voľby, v ktorých obyvatelia rozhodujú o novom zložení Najvyššej rady. Hlasovacie právo má približne 30 miliónov obyvateľov krajiny. Volebné miestnosti sa na Ukrajine otvorili o 08.00 h a zostanú otvorené do 20.00 h miestneho času. Foto: TASR/AP

Na prieskume sa zúčastnilo 2017 respondentov vo veku 18 a viac rokov. Štatistická chyba nepresiahla 2,3 percenta.

Kyjev 21. januára (TASR) - Viac ako 60 percent Ukrajincov považuje vstup svojej krajiny do Európskej únie za hlavnú prioritu a viac ako 50 percent podporuje vstup do NATO ako najlepšiu možnosť zaručenia bezpečnosti štátu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky z dielne Nadácie Iľku Kučeriva-Demokratické iniciatívy a Ukrajinského centra ekonomických a politických štúdií O. Razumkova. Výsledky zverejnili v utorok.

"Takmer dve tretiny obyvateľstva (64 percent) sa domnievajú, že hlavnou integračnou oblasťou Ukrajiny by mal byť vstup do EÚ, 13 percent podporuje vstup do Eurázijskej hospodárskej únie a 23 percent bolo nerozhodnutých. Najväčšia podpora vstupu Ukrajiny do EÚ bola zaznamenaná v západných (90 percent) a stredných (79 percent) oblastiach," uvádza sa v prieskume, z ktorého citovala agentúra Ukrinform.

Z výsledkov ďalej vyplýva, že "viac ako polovica obyvateľstva - 51 percent - je presvedčená, že najlepšou možnosťou na zaručenie bezpečnosti Ukrajiny by bolo pripojenie sa k NATO... Nevstúpenie do žiadneho bloku podporuje 26 percent a šesť percent sa domnieva, že je potrebná vojenská aliancia s Ruskom a krajinami SNŠ (Spoločenstva nezávislých štátov)". Približne 17 percent respondentov bolo v tomto smere nerozhodnutých.

Prieskum sa konal od 13. do 18. decembra 2019 vo všetkých oblastiach Ukrajiny s výnimkou Krymu a okupovaných území v Doneckej a Luhanskej oblasti. Na prieskume sa zúčastnilo 2017 respondentov vo veku 18 a viac rokov. Štatistická chyba nepresiahla 2,3 percenta.