Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. máj 2025Meniny má Viktória
< sekcia Zahraničie

Prieskum: Väčšina Európanov chce silnejšiu EÚ v boji proti koronakríze

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa prieskumu sa 56 percent Európanov domnieva, že EÚ by mala mať viac finančných prostriedkov na prekonanie dôsledkov pandémie nového koronavírusu.

Brusel 14. júla (TASR) - EÚ by mala dať viac financií na prekonanie dôsledkov pandémie nového koronavírusu. Myslí si to 56 percent respondentov najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednal Európsky parlament (EP).

Podľa výsledkov prieskumu, ktorý sa uskutočnil v druhej polovici júna 2020, si 68 percent Európanov želá silnejšiu pozíciu EÚ v boji proti koronakríze. Rovnaký postoj má aj 64 percent Slovákov. Viac než polovica respondentov v EÚ (56 percent) sa domnieva, že si to vyžaduje viac finančných prostriedkov pre Úniu, ktoré by mali byť využité hlavne na riešenie dôsledkov pandémie na sektor zdravotníctva a hospodárstva. Súhlasí s tým aj 47 percent Slovákov.

Prieskum naznačil, že 53 percent respondentov je nespokojných s úrovňou solidarity, akú si počas pandémie prejavovali členské štáty EÚ. Miera spokojnosti v tejto oblasti však na úrovni EÚ vzrástla od apríla o 5 percentuálnych bodov. Na Slovensku vyjadrilo spokojnosť s mierou vzájomnej solidarity členských štátov 51 percent opýtaných.

Traja zo štyroch občanov (76 percent v celej EÚ a 73 percent na Slovensku), počuli o rôznych opatreniach navrhnutých Úniou v rámci boja proti dôsledkom pandémie. Opatrenia v celej EÚ pozná až 36 percent z respondentov, na Slovensku to bolo 27 percent respondentov. Spomedzi tých, ktorí počuli o opatreniach proti pandémii, je s nimi v priemere spokojných 49 percent Európanov a až 56 percent Slovákov. Potvrdzuje to rastúcu podporu verejnosti pre navrhované opatrenia, z ktorých mnohé sa ešte len budú realizovať.

Približne dve tretiny opýtaných (68 percent) súhlasia s tým, že EÚ by mala mať viac právomocí na riešenie kríz, ako je pandémia SARS-COV-2. Najväčšiu podporu má posilnenie kompetencií EÚ v súvislosti so zdravotnými opatreniami medzi obyvateľmi Portugalska a Luxemburska (87 percent), na Cypre (85 percent), Malte (84 percent), v Estónsku (81 percent), Írsku (79 percent), Taliansku a Grécku (78 percent) a potom v Rumunsku (77 percent) a Španielsku (75 percent).

Podľa prieskumu sa 56 percent Európanov domnieva, že EÚ by mala mať viac finančných prostriedkov na prekonanie dôsledkov pandémie nového koronavírusu. V 15 členských štátoch EÚ s tým súhlasí absolútna väčšina respondentov, a to najmä v Grécku (79 percent), na Cypre (74 percent), v Španielsku a Portugalsku (71 percent).

Na otázku o oblastiach politiky, v ktorých by sa mal zvýšený rozpočet EÚ využiť, uviedlo 55 percent občanov EÚ ako prioritu verejné zdravie, pričom túto oblasť na prvé miesto zaradili respondenti v 17 členských štátoch EÚ. Po verejnom zdraví v zozname priorít nasleduje hospodárska obnova a nové príležitosti pre podniky, zamestnanosť a sociálne otázky a boj proti zmene klímy. Na Slovensku (63 percent), ale aj v Chorvátsku a vo Fínsku, boli najskloňovanejšími oblasťami zamestnanosť a sociálne otázky.

Mapovanie nálad občanov EÚ v súvislosti s koronakrízou upozornilo, že 57 percent Európanov má osobné finančné problémy. Väčšina z nich ako príčiny uvádza straty príjmov, čo je hlavný problém v 21 členských štátoch (najviac v Maďarsku, Španielsku, Bulharsku a Grécku). Na Slovensku uviedlo 32 percent účastníkov prieskumu, že museli siahnuť na svoje osobné úspory, pričom 27 percent Slovákov deklarovalo stratu príjmu a 22 percent počas pandémie prišlo čiastočne alebo úplne o prácu.

Prieskum uskutočnila spoločnosť Kantar v období medzi 11. a 29. júnom 2020 na vzorke 24.798 respondentov vo všetkých 27 členských štátoch EÚ. Prieskum sa konal online, s výnimkou Malty a Cypru, kde prebehol telefonicky. Reprezentatívnosť vzorky bola zabezpečená kvótami pre pohlavie, vek a daný región.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

V sobotu bude oblačno, na severe môže pršať

Teploty sa budú pohybovať 11 až 16 stupňov C.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.

- Poľský premiér Donald Tusk a francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísali novú medzištátnu dohodu o posilnení spolupráce a priateľstve, ktorá okrem iného obsahuje vzájomne bezpečnostné záruky. Potom nasledoval podpis dohody o spolupráci v oblasti jadrovej energie.

- Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým si potriasol ruku.

- Slovenský futbalista Juraj Kucka po konci sezóny Niké ligy ukončí profesionálnu kariéru.

- Inauguračná omša novozvoleného pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra, oznámil v piatok Vatikán. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.