Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Prioritami decembrového summitu EÚ sú migrácia, obrana a brexit

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Očakáva sa, že hlavy vlád a štátov sa budú zaoberať aj nedávnym rozhodnutím prezidenta USA uznať Jeruzalem za hlavné mesta Izraela, hoci to nie je súčasťou ich pracovnej agendy.

Brusel 14. decembra (TASR) - Migrácia a brexit sú hlavné témy tohtoročného posledného zasadnutia Európskej rady, ktorá sa začne vo štvrtok popoludní v Bruseli. Očakáva sa, že hlavy vlád a štátov sa budú zaoberať aj nedávnym rozhodnutím prezidenta USA uznať Jeruzalem za hlavné mesta Izraela, hoci to nie je súčasťou ich pracovnej agendy.

Lídri EÚ by mali potvrdiť spustenie Stálej štruktúrovanej spolupráce Európskej únie v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO), na ktorej sa chce zúčastniť 25 členských krajín EÚ okrem Dánska a Malty. Británia, ktorá rokuje o vystúpení z Únie, je mimo tohto projektu.

Na pracovnom stole majú premiéri a prezidenti aj ďalšie témy - od vývoja v eurozóne a budúcnosti tohto zoskupenia, cez sociálne otázky a vzdelávanie a kultúru po citlivé otázky bezpečnosti a obrany. Krajiny EÚ by v roku 2018 mali prijať Európsky program rozvoja obranného priemyslu, ktorý by bol schopný financovať prvé projekty v oblasti obrany už v roku 2019. Na summit zavíta aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg, ktorý v rámci obrannej agendy by mal opäť zdôrazniť význam užšej spolupráce medzi EÚ a NATO.

Pracovná večera lídrov EÚ bude v znamení migrácie, ktorá je pre členské štáty veľmi citlivou témou od roku 2015, keď došlo k masovému prílevu nelegálnych migrantov do Európy. Predseda Európskej rady Donald Tusk v pozývacom liste pre premiérov naznačil možné smerovanie týchto diskusií tým, že systém prerozdelenia utečencov podľa národných kvót nazval neefektívnym.

Druhý deň summitu, už bez prítomnosti britskej premiérky Theresy Mayovej, má potvrdiť odhodlanosť ostatných 27 členských krajín EÚ prejsť do druhej fázy rokovaní o brexite tak, ako to 8. decembra odporučila aj Európska komisia a v stredu s tým v Štrasburgu súhlasili poslanci Európskeho parlamentu.

Podľa diplomatických zdrojov z prostredia EÚ všetko nasvedčuje tomu, že účastníci summitu zhodnotia doterajší pokrok v rokovaniach s Londýnom ako dostatočný na to, aby Únia mohla začať s Britmi vyjednávať o budúcich obchodných vzťahoch. K samotným rokovaniam druhej fázy dôjde zrejme až na jar 2018.