Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 14. november 2024Meniny má Irma
< sekcia Zahraničie

Pripomíname si Európsky deň pamiatky obetí terorizmu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Európska rada vyjadrila spokojnosť, že členské štáty EÚ prijali politický záväzok postupovať v boji proti terorizmu spoločne. Na summite EÚ bol 25. marca 2004 schválený nový plán boja proti terorizmu.

Brusel 11. marca (TASR) - Od roku 2005 si obyvatelia starého kontinentu pripomínajú 11. marec ako Európsky deň pamiatky obetí terorizmu. Každoročná spomienka sa zrodila po teroristických bombových útokoch v Madride, pri ktorých v roku 2004 zahynuli desiatky ľudí. Európska únia (EÚ) venovala tento deň spomienke na všetky obete teroristických útokov nielen v Európe, ale na celom svete.

K najhoršiemu teroristickému útoku v dejinách Španielska, ku ktorému sa prihlásila teroristická sieť al-Káida, došlo 11. marca 2004. V štyroch prímestských vlakoch smerujúcich v rannej špičke do Madridu vybuchli nálože. Pri sérii koordinovaných teroristických útokoch prišlo o život 191 ľudí, ďalších vyše 2000 utrpelo zranenia.

Hneď v ten istý deň – niekoľko hodín po teroristických útokoch v hlavnom meste Španielska – navrhli poslanci Európskeho parlamentu (EP) v rezolúcii o budovaní európskeho priestoru bezpečnosti a spravodlivosti, aby sa 11. marec stal Európskym dňom boja proti terorizmu a pamiatky na jeho obete. Európska rada schválila prakticky vzápätí tento návrh Európskeho parlamentu, a tak od roku 2005 je 11. marec venovaný dňu spomienky, nielen na obete útokov v Madride, ale teroristických útokov na celom svete.

Európska rada vyjadrila zároveň spokojnosť, že členské štáty EÚ prijali politický záväzok postupovať v boji proti terorizmu spoločne. Na summite EÚ bol 25. marca 2004 schválený nový plán boja proti terorizmu. Dňa 25. januára 2016 začalo činnosť nové Európske centrum na boj proti terorizmu (ECTC), ktorým sa zároveň rozšírila úloha Europolu, a Európsky parlament prijal 15. marca 2017 Smernicu EP a Rady EÚ o boji proti terorizmu.

Napriek spoločnému úsiliu a mnohým úspechom bol aj rok 2021 poznačený teroristickými útokmi. Napríklad v júni došlo v meste Würzburg k teroristickému útoku, keď 24-ročný Somálčan usmrtil nožom tri ženy a ďalších sedem osôb zranil, v septembri útočník na predmestí novozélandského mesta Auckland pobodal päť ľudí a v polovici októbra dobodal počas pravidelného stretnutia s voličmi stúpenec teroristickej organizácie Islamský štát (IS) britského konzervatívneho poslanca Davida Amessa.

Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová minulý mesiac oznámila, že v Nemecku bude 11. marec pamätný deň venovaný obetiam terorizmu a na budovách spolkových úradov budú spustené vlajky na pol žrde. Prvý takýto pamätný deň pripadne na tento piatok, keď si pripomíname Európsky deň pamiatky obetí terorizmu.