Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Ministri zavŕšili prístupový proces Litvy do eurozóny

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

TASR to potvrdil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík.

Brusel 23. júla (TASR) - Ministri a diplomati 28 členských krajín EÚ dnes v rámci zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli ukončili prístupový proces Litvy do eurozóny a odobrili priority polročného talianskeho predsedníctva v EÚ. TASR to potvrdil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík.

Slovenský diplomat spresnil, že na dnešnom zasadnutí Rady ministrov boli ukončené a jednohlasne odsúhlasené všetky formálne a legislatívne procedúry pre vstup Litvy do európskej menovej únie, k čomu dôjde od 1. januára 2015.

Podľa jeho slov Rada ministrov diskutovala o prioritách talianskeho predsedníctva v EÚ, ktoré nadväzujú na strategickú agendu z júnového summitu Európskej únie.

Javorčík pripomenul, že v prvom rade je to silný dôraz na podporu opatrení pre rast a zamestnanosť, najmä mladých ľudí.

"Z našej strany sme privítali dôraz na rozvoj jednotného trhu aj v rámci digitálnej agendy, kde vidíme priestor na to, aby odbúravanie bariér v rámci digitálneho trhu mohlo pomôcť celkovej podpore ekonomiky," povedal Javorčík.

Slovenský diplomat dodal, že Slovensko víta aj skutočnosť, že talianske predsedníctvo v EÚ zdôrazňuje fakt, akým priemysel môže prispieť k rastu a vytváraniu pracovných príležitostí. Slovensko podporuje snahy, aby tento industriálny pohľad bol zvýraznený aj v iných oblastiach európskej politiky.

"Pre nás, vzhľadom na štruktúru nášho hospodárstva, kde priemysel je jeden z významných zložiek, a preto že patríme ku krajinám s najpriemyselnejším zložením hospodárstva, tento dôraz je veľmi dôležitý," skonštatoval Javorčík.

Podľa jeho ďalších slov slovenská strana takisto podporuje aj talianske priority v oblasti zahraničnej politiky EÚ, ktoré sú zamerané na rozširovací proces s krajinami západného Balkánu a rozvíjanie východného partnerstva, ktoré by malo čo najskôr vyústiť do ratifikácie asociačných dohôd s Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou.