Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Prívrženci exprezidenta Bolívie zajali pri útoku asi 20 rukojemníkov

Polícia v piatok 1. novembra 2024 v Parotani v Bolívii uvoľnuje cestu, ktorú zablokovali prívrženci bývalého prezidenta Evo Moralesa. Foto: TASR/AP

Incident sa odohral v centrálnej provincii Chapare a predstavuje dramatickú eskaláciu v konflikte štátu a exprezidentových prívržencov.

La Paz 2. novembra (TASR) – Prívrženci bolívijského exprezidenta Evo Moralesa zaútočili na kasárne a zajali približne 20 vojakov, uviedli v piatok zdroje z prostredia armády. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Incident sa odohral v centrálnej provincii Chapare a predstavuje dramatickú eskaláciu v konflikte štátu a exprezidentových prívržencov.

Vyhlásenie ozbrojených síl uvádza, že "nepravidelné ozbrojené skupiny uniesli príslušníkov armády" a zmocnili sa zbraní a munície.

Video odvysielané bolívijskými médiami zachytáva 16 vojakov obkľúčených protestujúcimi držiacimi zašpicatené palice.

"Oddiel Cacique Maraza obsadili aktivisti z Tipnisu. Odrezali nás od dodávok vody, elektriny a držia nás ako rukojemníkov,"
hovorí vo videu muž v uniforme.

Na snímke polícia použila slzotvorný plyn, aby rozohnala priaznivcov bývalého prezidenta Evo Moralesa, ktorí už niekoľko dní blokujú cesty.
Foto: TASR/AP


Tipnis je oblasť v provincii Chapare verná bývalému prezidentovi Moralesovi, ktorý bol v úrade v rokoch 2006 až 2019.

Incident sa odohral približne tri týždne po tom, ako Moralesovi prívrženci začali blokovať cesty. Chcú tak zabrániť jeho zatknutiu po obvinení zo znásilnenia. Morales obvinenia označuje za vykonštruované popiera ich. Tvrdí, že majú zabrániť jeho návratu na politickú scénu.

Úradujúci prezident Luis Arce vyzval na okamžité ukončenie cestných zátarasov. Ak Moralesovi prívrženci neuposlúchnu, vláda podľa neho "využije ústavné prostriedky, aby zabezpečila záujmy občanov Bolívie". Arce bol v minulosti Moralesovým spojencom, neskôr sa však stal jeho rivalom.

Niektorí Bolívijčania prezidentovo vyhlásenie pochopili ako hrozbu nasadenia armády na ukončenie blokády, čo spôsobilo rozsiahle výpadky dostupnosti jedla a pohonných hmôt a prudký nárast cien základných tovarov.