Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Protesty Palestínčanov majú už štyri obete a vyše 600 zranených

Palestínski demonštranti utekajú pred izraelskými vojakmi počas protestov v pásme Gaza na hraniciach s Izraelom, 8. júna 2018. Foto: TASR/AP

Viacerí Palestínčania mali počas protestu oblečené uniformy podobné tým, ktoré nemeckí nacisti nútili nosiť židovských väzňov a ďalších počas druhej svetovej vojny.

Gaza 8. júna (TASR) - Najmenej štyria Palestínčania vrátane tínedžera zahynuli a vyše 600 ďalších utrpelo v piatok zranenia počas ďalšieho zo série protestov na hraniciach medzi pásmom Gazy a Izraelom. Oznámila to agentúra AP s odvolaním sa na palestínske ministerstvo zdravotníctva v Gaze.

Viac ako 100 zo zranených podľa údajov ministerstva zasiahla ostrá munícia vypálená izraelskými vojakmi. Medzi zranenými je aj fotograf francúzskej tlačovej agentúry Agence France Press (AFP). Tá uviedla, že fotograf, ktorý mal na sebe vestu a prilbu, sa v čase streľby nachádzal približne 200 metrov od hranice. Nie je v ohrození života.

Podľa vyhlásenia izraelskej armády sa na piatkových protestoch v piatich lokalitách zúčastnilo približne 10.000 Palestínčanov, ktorí hádzali na izraelských vojakov kamene, pálili pneumatiky a púšťali šarkany a héliom naplnené balóny s výbušnými zariadeniami. Na jednom mieste na vojakov útočili zbraňami a granátmi, dodala armáda.

Vojaci reagovali streľbou a nasadením slzotvorného plynu a dronov.

Medzi obeťami posledného piatkového protestu je aj 15-ročný chlapec, ktorého podľa jeho rodiny postrelili v palestínskom meste Rafah na juhu Gazy. AP pripomína, že počas protestov doposiaľ zahynulo 12 detí mladších ako 16 rokov.

K demonštrantom sa v piatok pripojil aj Ismáíl Haníja - vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktoré kontroluje pásmo Gazy.

Počas súčasnej vlny protestov v Gaze prišlo od konca marca o život už najmenej 120 Palestínčanov, píše agentúra AP.

Protestné zhromaždenia pri hraničnom múre s Izraelom sa konajú už niekoľko týždňov každý piatok. Tento piatok na dôvažok kolidovali s Dňom Jeruzalema, ktorý si Irán pripomína od svojej islamskej revolúcie v roku 1979, a to vždy v posledný piatok moslimského pôstneho mesiaca ramadán.