Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Putin chce zefektívniť prevenciu vykonávania interrupcií

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin ohlasuje registráciu vakcíny prostredníctvom videokonferencie počas rokovania vlády 11. augusta 2020. Foto: TASR/AFP

Ruská pravoslávna cirkev, ale aj časť poslancov Štátnej dumy opakovane navrhujú, aby sa za umelé prerušenie tehotenstva platilo.

Moskva 27. októbra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dal pokyn, aby príslušné úrady vyhodnotili činnosť lekárskych centier, ktoré pôsobia v oblasti prevencie interrupcií.

Na základe tohto pokynu budú teraz musieť vláda a pracovná skupina štátnej rady analyzovať a vyhodnotiť, akú pomoc dostávajú ženy v Rusku počas tehotenstva v medicínskych zariadeniach či sociálnych ústavoch. Ako uviedla rozhlasová stanica Echo Moskvy, ide o psychologickú, právnu a lekársku pomoc.

Putin chce dosiahnuť aj zvýšenie efektívnosti práce v oblasti prevencie potratov, a to aj finančným zvýhodnením nemocníc a polikliník, ktoré budú úspešné pri prevencii interrupcií.

Podľa ruskej ombudsmanky pre práva detí Anny Kuznecovovej pôrodnosť v Rusku klesla za posledných päť rokov takmer o štvrtinu. Znížil aj počet potratov vykonávaných v krajine.

Spravodajský portál Meduza.io pripomenul, že v Rusku je možné podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva bezplatne na žiadosť ženy až do 12. týždňa tehotenstva. Neskôr je to možné len zo zdravotných a sociálnych dôvodov - medzi ne patrí napríklad znásilnenie.

Ruská pravoslávna cirkev, ale aj časť poslancov Štátnej dumy opakovane navrhujú, aby sa za umelé prerušenie tehotenstva platilo.

V niektorých regiónoch Ruska existujú dočasné zákazy pre vykonávanie interrupcií, tzv. dni ticha. Ženy, ktoré zvažujú potrat, vtedy lekári či zdravotníci posielajú porozprávať sa s kňazom a psychológom.

V Samarskej oblasti úrady odporúčali súkromným klinikám, aby umelé prerušenie tehotenstva nerobili vôbec, uviedol portál Meduza.io.