Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Putin navrhol podpísať do konca roku mierovú zmluvu s Japonskom

Ruský prezident Vladimir Putin, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Hlavným problémom rusko-japonských vzťahov, ktorý obom krajinám bráni podpísať mierovú zmluvu, sú územné nároky Japonska na niekoľko Kurilských ostrovov.

Moskva/Vladivostok 12. septembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin v stredu navrhol, aby Rusko a Japonsko do konca tohto roka podpísali mierovú zmluvu, a to bez akýchkoľvek predbežných podmienok.

Ako informovala agentúra TASS, Putin to japonskému premiérovi Šinzóovi Abemu navrhol počas plenárneho zasadnutia IV. Východného ekonomického fóra, ktoré sa v týchto dňoch koná vo Vladivostoku na ruskom Ďalekom východe.

"Uzavrime mierovú zmluvu - nie teraz, ale do konca roku, bez nejakých predbežných podmienok," navrhol Putin Abemu. Prítomní delegáti na Putinove slová reagovali potleskom, dodal TASS.

Podľa Putinových slov by sa potom na základe mierovej zmluvy malo pokračovať v riešení všetkých sporných otázok.

Putin vyjadril názor, že podpísanie mierovej zmluvy by "uľahčilo riešenie všetkých problémov, ktoré nie sme schopní urovnať už 70 rokov." Putin podľa vlastných slov vyzval na zmenu prístupu, lebo "70 rokov iba rokujeme". Samotný Abe sa predtým obrátil na Putina s výzvou, aby potvrdil, že snahou oboch krajín je smerovať k podpísaniu mierovej zmluvy.

Putin dodal, že "jednoduchá myšlienka" o podpísaní mierovej zmluvy ako základu normalizácie vzťahov s Japonskom mu napadla "priamo tu a teraz". Priznal však tiež, že Moskvu znepokojuje presun amerických systémov protiraketovej obrany do ázijsko-tichomorskej oblasti.

Hlavným problémom rusko-japonských vzťahov, ktorý obom krajinám bráni podpísať mierovú zmluvu, sú územné nároky Japonska na niekoľko Kurilských ostrovov. Rusko, ako pripomenula agentúra TASS, opakovane zdôrazňuje, že so svojím územím neobchoduje a ostrovy Kurilského súostrovia zostanú územím Ruskej federácie.

V decembri 2016 Putin a Abe uzavreli dohodu o súčinnosti v južnej časti Kurilského súostrovia, ako aj o zabezpečení prístupu bývalých japonských obyvateľov na ne.

Tokio vznáša na základe dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrovčekov Habomai, ktoré však na konci druhej svetovej vojny anektoval Sovietsky zväz. Tokio ruskú zvrchovanosť neuznáva.