Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Putin podľa Camerona už nepotrebuje sýrskeho prezidenta

Skupinová fotografia svetových lídrov na summite najväčších ekonomík sveta G20 v mexickom Los Cabos 18. júna 2012. Foto: TASR/AP

Rusko je doteraz najväčším podporovateľom Asada a jeho vojenského zásahu proti povstalcom a demonštrantom, vrátane dodávok zbraní sýrskej vláde.

Los Cabos 20. júna (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dal na mexickom summite skupiny G20 jasne najavo, že nechce, aby sýrsky prezident Bašár Asad zostal pri moci. V utorok to vyhlásil britský premiér David Cameron.

Rusko je doteraz najväčším podporovateľom Asada a jeho vojenského zásahu proti povstalcom a demonštrantom, vrátane dodávok zbraní sýrskej vláde.

Cameron však povedal, že Putin zmenil názor na sýrskeho lídra. "Ešte pretrvávajú rozdielne názory na následnosť krokov a spôsob zmeny (sýrskeho režimu), ale treba privítať, že prezident Putin otvorene povedal, že nechce, aby Asad zostal v Sýrii pri moci," povedal Cameron novinárom.

"Teraz potrebujeme dohodu o prechodnom vedení, ktoré môže Sýriu priviesť k demokratickej budúcnosti, ktorá chráni práva všetkých jej komunít," dodal.

Camerom uviedol, že o záležitosti na summite G20 hovoril s americkým prezidentom Barackom Obamom, Putinom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom a tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom.


Foto: TASR/AP
Obama: USA a Rusko sa líšia v otázke Sýrie, zdieľajú obavy z občianskej vojny

Americký prezident Barack Obama v utorok vyhlásil, že USA majú v otázke Sýrie rôzne postoje ako Rusko a Čína, všetky krajiny však zdieľajú obavy z vypuknutia občianskej vojny v blízkovýchodnej krajine.

Obama sa s Putinom a čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom stretol na okraj summitu skupiny G20 v mexickom Los Cabos. Sýria bola hlavnou témou rozhovorov. Čína a Rusko zablokovali rezolúcie BR OSN, ktoré obsahovali hrozbu sankcií proti Sýrii, obe krajiny však podporili mierový plán Kofiho Annana a vyslanie pozorovateľskej misie do Sýrie. Podľa Obamu Rusko a Čína sú presvedčené, že "je v záujme každého, aby Sýria mala mechanizmus na zastavenie násilností".

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že len obyvatelia Sýrie majú právo rozhodnúť, či ich prezident Bašár Asad odstúpi. Dodal, že nie všetci Sýrčania si želajú zmenu vo vedení a že všetky strany musia riešenie zamerané na ukončenie krviprelievania nájsť na rokovaniach.

Putin tak nepriamo poprel predchádzajúce tvrdenia britského premiéra Davida Camerona, podľa ktorých vyjadril želanie, aby Asad odstúpil. Ruský prezident verejne potvrdil spoločné americko-ruské vyhlásenie z pondelka. Putin aj Obama sa v ňom zhodli, že budúcu vládu by si mali zvoliť Sýrčania. Vyhlásenie je miernou zmenou postoja oboch krajín.

Putin povedal, že chce predísť situácii, ktorá nastala v Líbyi a iných severoafrických krajinách, kde násilnosti pokračujú aj po zmenách režimov.