Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Putin vyzdvihol USA, že sa zhodujú pri likvidácií sýrskych zbraní

Vladimir Putin Foto: TASR/AP Photo

Putin vyzdvihol Sýriu za spoluprácu na pláne likvidácie chemických zbraní, ktorý je výsledkom dohody medzi Moskvou a Washingtonom uzavretej v septembri v Ženeve.

Bali 8. októbra (TASR) - Rusko a Spojené štáty sa zhodujú v tom, ako eliminovať chemické zbrane v Sýrii, uviedol dnes po stretnutí s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym ruský prezident Vladimir Putin. "Máme rovnaký názor na to, čo je potrebné urobiť a ako na to. Som veľmi rád, že prezident (Barack) Obama zastáva tento postoj (ohľadom chemických zbraní)," uviedol Putin novinárom na záver summitu Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) v Indonézii, kam sa Obama rozhodol neodcestovať kvôli nutnosti riešiť problémy s financovaním činnosti americkej vlády.

Odborníci z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorí majú začať proces verifikácie a likvidácie chemických zbraní, pricestovali pred niekoľkými dňami do Sýrie a Rusko, ako jej dlhoročný spojenec a dodávateľ zbraní, ponúklo OSN pomoc pri eliminácii sýrskeho arzenálu chemických zbraní.

Čína chce pomôcť pri likvidácii chemických zbraní v Sýrii


Čínska vláda odporučila Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) desať svojich expertov, ktorí by pomáhali pri likvidácii chemických zbraní v Sýrii. Oznámilo to dnes čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Rezort diplomacie uviedol, že Čína podporuje OPCW v jej úlohe pri likvidácii sýrskeho chemického arzenálu a okrem odborníkov je ochotná prispieť aj finančnou čiastkou.

Ministerstvo vyjadrilo nádej, že rozhodnutia OPCW a Bezpečnostnej rady OSN budú účinne realizované. Zároveň vyzvalo všetky strany, aby v tomto smere vytvorili priaznivé podmienky, informovala agentúra Sinchua.

Odborníci z OPCW, ktorí majú začať proces verifikácie a likvidácie chemických zbraní, pricestovali do Sýrie pred niekoľkými dňami.

Expertný tím, podporovaný OSN, má do 1. novembra preskúmať všetky miesta, ktoré sýrske úrady deklarovali ako sklady chemických zbraní, a navštíviť aj ďalšie lokality, kde by sa podľa OPCW mohli takéto zbrane nachádzať.
Na margo ich misie dnes Putin vyjadril presvedčenie, že budú schopní splniť svoj cieľ zbaviť Sýriu do roka chemických zbraní. "My aj Američania, celé medzinárodné spoločenstvo, im veríme," dodal.

Expertný tím, podporovaný OSN, má do 1. novembra preskúmať všetky miesta, ktoré sýrske úrady deklarovali ako sklady chemických zbraní, a navštíviť aj ďalšie lokality, kde by sa podľa OPCW mohli takéto zbrane nachádzať.

Zariadenia na výrobu chemických zbraní by mali byť zlikvidované do konca novembra tohto roku a všetky chemické zbrane v prvej polovici roku 2014. Podľa rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN žiadna zo strán konfliktu v Sýrii nesmie vyvíjať, vyrábať, zaobstarávať si, zhromažďovať, skladovať a rozširovať chemické zbrane.

Putin vyzdvihol Sýriu za spoluprácu na pláne likvidácie chemických zbraní, ktorý je výsledkom dohody medzi Moskvou a Washingtonom uzavretej v septembri v Ženeve. Bez tohto kompromisu by sýrskym jednotkám bojujúcim na strane prezidenta Bašára Asada reálne hrozili americké vzdušné údery, pripomenula agentúra Reuters.

Pochybnosti ohľadom pripravenosti sýrskeho vedenia adekvátne reagovať na rozhodnutie o chemických zbraniach sa ukázali ako neopodstatnené, dodal Putin. Sýria sa podľa neho aktívne "pridala k týmto snahám, koná veľmi transparentne". "Dúfam, že táto práca bude ďalej pokračovať rovnakým tempom a rovnakým smerom," skonštatoval ruský prezident.

Putin sa zmienil aj o neuskutočnenej schôdzke s Obamom, ktorá sa mala konať v rámci summitu APEC. Podľa agentúry RIA Novosti Putin uviedol, že lídri Ruska a USA nepotrebujú "schôdzky kvôli schôdzkam". Keď bude schôdzka "potrebná, uskutoční sa", ubezpečil. Dodal, že spolupráca na tejto úrovni je "regulárna, stabilná a v poslednom čase (aj) dostatočne efektívna spolupráca, dokonca aj v zložitých oblastiach".

Vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou komplikuje celý rad problémov vrátane rozdielnych názorov na Sýriu a Putinov postoj k rešpektovaniu ľudských práv a demokracie v Rusku.

Rusko zostáva stúpencom Bašára Asada, ktorého boj s opozičnými povstalcami si za viac ako dva roky v Sýrii vyžiadal vyše 100.000 ľudských životov. Moskva spoločne s Čínou vetovala tri rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorej cieľom bolo vyvíjať nátlak na Asadov režim, aby zastavil krviprelievanie.