Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Putin znova obvinil USA z agresivity a porušovania zmlúv

Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Na piatkovom výročnom zasadnutí kolégia ministerstva obrany Putin uviedol, že nová bezpečnostná stratégia USA má z pohľadu diplomacie <určite ofenzívny charakter a z vojenského hľadiska je agresívna.

Moskva 22. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin v piatok poukázal na "agresívny charakter" novej bezpečnostnej stratégie USA a obvinil Washington z porušovania Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) uzavretej v roku 1987. Informovali o tom agentúry TASS a AP.

Na piatkovom výročnom zasadnutí kolégia ministerstva obrany Putin uviedol, že nová bezpečnostná stratégia USA má z pohľadu diplomacie "určite ofenzívny charakter" a z vojenského hľadiska je "agresívna". Putin upozornil, že velenie ruských ozbrojených síl musí brať tieto fakty do úvahy pri plánovaní svojej praktickej činnosti.

Ako príklad porušovania zásadných zmlúv o globálnej bezpečnosti Putin uviedol situáciu v Rumunsku, kde už boli rozmiestnené americké univerzálne odpaľovacie systémy protiraketovej obrany, pričom rovnaké budú umiestnené aj v Poľsku. Upozornil pritom, že "formálne sú (tieto zariadenia) určené pre riadené strely, ale faktom je, že sú univerzálne" a môžu byť podľa Putina využité na odpálenie okrídlených rakiet s doletom 2500 kilometrov.

Ruský prezident na zasadnutí kolégia ministerstva obrany vyhlásil, že Spojené štáty chcú zmluvu INF, ktorá prispela k ukončeniu studenej vojny, zničiť tým, že si "vymýšľajú" jej porušenia zo strany Ruska. Samotné USA pritom podľa Putina konajú v rozpore s INF.

Putin zdôraznil, že Moskva má "zvrchované právo" reagovať na hrozby, ktoré v oblasti vojenskej infraštruktúry vznikajú v USA i v Európe. V tejto súvislosti vyzval prítomných urobiť všetko pre posilnenie obranyschopnosti krajiny, pozorne sledovať aj zmeny v rovnováhe síl vo svete, najmä pri hraniciach Ruska, v oblastiach konfliktov - vrátane Blízkeho východu a Kórejského polostrova, ako aj v Európe, a to najmä v súvislosti s americkým systémom protiraketovej obrany.