Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 28. október 2024Meniny má Dobromila
< sekcia Zahraničie

PZ RE: Referendum na Kryme a jeho anexia boli nelegálne

Muž drží v ruke hlasovací lístok, na ktorom sú referendové otázky o tom, či sa má Krym odtrhnúť od Ukrajiny a pripojiť k Rusku. Foto: TASR/AP

Zákonodarcovia, ktorí zastupujú parlamenty 47 európskych štátov, v uznesení konštatujú, že žiadny argument Ruska neospravedlňuje jeho akcie a neobstál by pri analýze skutkovej podstaty a dôkazov.

Brusel/Štrasburg 10. apríla (TASR) - Takzvané referendum, ktoré sa v marci konalo na Kryme, bolo protiústavné.

Jeho výsledok a nezákonná anexia Krymu Ruskou federáciou nemajú žiadny právny účinok a preto ich Rada Európy neuznáva. Uznieslo sa na tom v stredu večer Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE).

Zákonodarcovia, ktorí zastupujú parlamenty 47 európskych štátov, v uznesení konštatujú, že žiadny argument Ruska neospravedlňuje jeho akcie a neobstál by pri analýze skutkovej podstaty a dôkazov.

"Úsilie o odtrhnutie a začlenenie do Ruskej federácie bolo vyprovokované a podnecované ruskými orgánmi pod zámienkou vojenského zásahu," uvádza sa v uznesení PZ RE.

Poslanci PZ RE odporučili, aby signatári Budapeštianskeho memoranda a ďalšie európske krajiny preskúmali možnosť prijatia konkrétnych bezpečnostných dohôd, ktoré by Ukrajine zaručili nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť".

Parlamentné zhromaždenie plne uznalo legitimitu novej vlády a parlamentu v Kyjeve, ako aj "zákonnosť ich rozhodnutí". Podľa PZ RE politické zmeny, ku ktorým došlo na Ukrajine, otvorili novú príležitosť pre demokratický vývoj v tomto štáte. Poslanci ďalej vyzvali parlament, aby prijal ústavné zmeny potrebné na vytvorenie lepšej mocenskej rovnováhy medzi prezidentom a zákonodarným zborom a prispôsobili ústavu normám Rady Európy.

PZ RE žiada riadne vyšetrenie strát na životoch a všetkých prípadov porušenia ľudských práv, ku ktorým došlo v nadväznosti na protesty na Majdane, ako aj potrestanie páchateľov vrátane tých, ktorí vydávali rozkazy.

Stredajšie uznesenie 318-členého PZ RE vychádza z komplexnej správy s názvom Aktuálny vývoj na Ukrajine: hrozby pre fungovanie demokratických inštitúcií, ktorú pripravili spoluspravodajcovia Monitorovacieho výboru PZ RE -estónsky poslanec Mailis Reps a švédska poslankyňa Marietta de Pourbaixová-Lundinová.