Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Brusel ocenil snahy irackej vlády o riešenie krízy

Na snímke podpredsedníčka Európskej komisie a vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová počas tlačovej konferencie s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom 1. júna 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

V Bruseli po druhý raz zasadala Rada pre spoluprácu EÚ-Irak. Rokovania v mene EÚ viedla šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Brusel/Paríž 18. októbra (TASR) - V Bruseli dnes už po druhý raz zasadala Rada pre spoluprácu EÚ-Irak. Rokovania v mene EÚ viedla šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, irackú delegáciu zastupoval minister zahraničných vecí Iraku Ibráhím Džaafarí a bol v nej aj zástupca kurdského regiónu v Iraku pre zahraničné vzťahy Faláh Mustafá Bakir.

Rokovania, na ktorých sa zúčastnili aj eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis a osobitný zástupca EÚ pre ľudské práva Stavros Lambrinidis, boli pôvodne zamerané na humanitárnu pomoc a stabilizáciu pomerov v Iraku. Obe strany sa venovali aj vývoju najnovšej situácie na severe tejto krajiny, kde prebieha ofenzíva zameraná na oslobodenie mesta Mósul od extrémistickej organizácie Islamský štát (IS/Dáiš).

EÚ ocenila snahy irackej vlády o riešenie súčasnej krízy v krajine a zdôraznila svoju podporu vo forme humanitárnej pomoci a pomoci vysídlencom, vrátane vzdelávania pre vysídlené deti.

Obe strany diskutovali o prioritných oblastiach pre stabilizáciu irackých oblastí oslobodených od síl IS. Viac ako akútne sa javí odstránenie "bombových pascí", improvizovaných výbušných zariadení, ktoré bránia návratu vysídlených osôb domov.

Rada pre spoluprácu upozornila aj na potrebu hospodárskej pomoci a sociálneho začlenenia rôznych skupín do povojnovej spoločnosti s dôrazom na posilnenie demokracie a ľudských práv, rozvoj ekonomiky a obchodu.

V oblasti vzťahov Iraku so jeho susedmi EÚ zopakovala, že plne podporuje irackú zvrchovanosť a územnú celistvosť, a zdôraznila význam dialógu medzi Irakom a ostatnými krajinami v regióne.