Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Zahraničie

Rada Európy vyzvala na ochranu väzňov počas pandémie

Ilustračné foto. Foto: TASR - Zbor väzenskej a justičnej stráže

Pandémia zasahuje mnoho európskych krajín, v ktorých sa nachádzajú preplnené väznice s neuspokojivými zdravotníckymi službami a vyššou mierou infekčných a chronických chorôb.

Brusel/Štrasburg 6. apríla (TASR) - Komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová vyzvala v pondelok všetky členské štáty tejto paneurópskej organizácie, aby počas pandémie COVID-19 chránili práva a zdravie všetkých väznených a zadržiavaných osôb.

Odsúdenci a osoby vo vyšetrovacej väzbe patria podľa komisárky medzi skupiny najviac ohrozené nákazou, pretože sú zadržiavané vo vysokorizikovom prostredí, v ktorom sa dajú len ťažko dodržiavať základné ochranné a hygienické opatrenia.

Mijatovičová upozornila, že pandémia zasahuje mnoho európskych krajín, v ktorých sa nachádzajú preplnené väznice s neuspokojivými zdravotníckymi službami a vyššou mierou infekčných a chronických chorôb medzi zadržanými, ako sú tuberkulóza, cukrovka či HIV.

"V celej Európe už bolo hlásených množstvo kontaminácií a aj niekoľko úmrtí vo väzeniach v súvislosti s COVID 19. Napätie vo väzeniach sa od začiatku zdravotnej krízy zvýšilo, čo viedlo k protestným činom, niekedy aj násilným, v reakcii na obmedzenia návštev alebo iných aktivít," opísala situáciu komisárka.   Pripomenula, že niekoľko členských štátov RE už iniciovalo prepustenie určitých kategórií väzňov, aby sa zabránilo prepuknutiu koronavírusu vo väčšom meradle. Niektoré krajiny uplatňujú formu dočasného alebo predčasného prepustenia a amnestie, domáceho väzenia a alternatívnych trestov či pozastavenie vyšetrovania a výkonu trestu.

"Dôrazne žiadam všetky členské štáty, aby využili všetky dostupné alternatívy k väzneniu, kedykoľvek je to možné a bez diskriminácie,"
odkázala Mijatovičová vo vyhlásení pre médiá. Podľa príslušných medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv by sa tieto opatrenia mali zameriavať hlavne na zadržané osoby, ktoré majú zdravotné problémy, starších ľudí, ktorí nepredstavujú hrozbu pre spoločnosť a na trestancov odsúdených za menej závažné alebo nenásilné trestné činy.

Podľa komisárky treba vo väzobných zariadeniach zohľadniť osobitné potreby osôb so zdravotným postihnutím, tehotných žien a mladistvých. Opatrenia prijímané vo väzeniach v súvislosti s pandémiou by mali byť nediskriminačné, primerané, časovo obmedzené a transparentné.

Mijatovičová tiež zdôraznila, že treba prijímať aj opatrenia na ochranu príslušníkov väzenského personálu.