Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Zahraničie

Radičová varuje pred stranami, kde si volič volí osobu, nie riešenie

Iveta Radičová Foto: TASR/Martin Baumann

V Hoteli Corinthia mali prednášku "Kríza parlamentarizmu" slovenská expremiérka Iveta Radičová, v súčasnosti univerzitná profesorka, a predseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Praha 28. novembra (TASR) - V českej Poslaneckej snemovni sa na štyri posty podpredsedov tlačilo v stredu šesť kandidátov, ale na druhom konci Prahy prebiehala hlbšia a závažnejšia politická debata.

V Hoteli Corinthia mali prednášku "Kríza parlamentarizmu" slovenská expremiérka Iveta Radičová, v súčasnosti univerzitná profesorka, a predseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Téma bola jasná: prečo ľudia volia extrémistov ako naposledy na Slovensku neonacistu Mariana Kotlebu, populistov (niekoľkokrát počas diskusie padlo výslovne meno Tomia Okamuru) a prečo Česko aj Slovensko čelí prakticky nepretržite politickej kríze.

Český exminister zahraničných vecí Schwarzenberg dokonca vyjadril úvahu, že v Česku sú len dve tradičné politické strany založené na ideách, paradoxne KSČM a KDU-ČSL. "Tie ostatné nie sú strany v pravom zmysle slova, ale družiny, ako kniežacie družiny Klausa, Zemana a Babiša," povedal Schwarzenberg.

Potom už však šéf TOP 09 opäť začal porovnávať súčasnosť s nástupom nacizmu v 30. rokoch 20. storočia. "Víťazstvo strán s nejasným programom a silnými osobnosťami neveští nič dobré. Populisti vyhrávajú v časoch hospodárskej krízy. Vyhrávali v 30. rokoch. Tí naši sa im nevyrovnajú, ale určitá paralela tu je," uviedol Schwarzenberg, ktorého citoval web iDNES.cz.

TOP 09 už navrhla zmeny ústavných právomocí prezidenta ČR, ale Schwarzenberg sa k prepísaniu ústavy prihlásil zatiaľ najhlasnejšie. Chce viac vyvážiť vzájomnú kontrolu ústavných inštitúcií, aby sa mohli lepšie kontrolovať.

Radičová zasa volala po lepších úradníkoch, s ktorými si politici nebudú môcť robiť, čo chcú. V Česku túto snahu stelesňuje nový služobný zákon, ktorý čaká na prijatie. Potom Radičová varovala pred stranami, u ktorých si podľa jej slov "volič vyberá osobu, a nie riešenie, a potom sa čuduje, aké riešenie ponúka".

Následne aj ona pomenovala niektoré poruchy súčasnej politiky v Česku a na Slovensku. Napríklad "výklad ústavy podľa vlastného názoru a podľa toho, ako sa zobudím a v akom stave sa zobudím", čím jasne narážala na českého prezidenta Miloša Zemana.