Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Raketa Nebula-1 poháňaná kerosínom zlyhala pri pristávacom manévri

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Raketa s tromi motormi po štarte vystúpila do vopred určenej výšky, kde boli vypnuté dva motory.

Peking 23. septembra (TASR) - Čínska spoločnosť Deep Blue Aerospace oznámila, že nedeľný test jej znovupoužiteľnej rakety Nebula-1 splnil 10 z 11 určených úloh. Počas záverečnej pristávacej fázy v čínskej provincii Vnútorné Mongolsko sa však trup rakety poškodil pre technickú anomáliu. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Raketa s tromi motormi po štarte vystúpila do vopred určenej výšky, kde boli vypnuté dva motory. Jediný motor potom stabilizoval stúpanie a po dosiahnutí maximálnej výšky kontroloval klesanie. Raketa potom v určenej výške nad zemou úspešne odklopila pristávacie nohy. Pre technické problémy však bola rýchlosť dosadnutia priveľká a horná časť rakety sa odlomila.

Celý let trval 179 sekúnd, pričom raketa pristála menej ako pol metra od plánovaného bodu pristátia.

Nebula-1 je prvou komerčnou raketou na opakované použitie spoločnosti Deep Blue Aerospace, ktorá je schopná dosiahnuť obežnú dráhu. S priemerom 3,35 metra a výškou prvého stupňa 21 metrov je vybavená motormi Thunder-R na kvapalný kyslík a kerozín. Takmer 90 percent hlavnej konštrukcie je vyrobených pomocou technológie 3D tlače z vysokoteplotnej zliatiny.

Niekoľko súkromných čínskych spoločností už za posledný rok otestovalo svoje rakety s cieľom uspokojiť záujem investorov v čínskom kozmickom priemysle. Zámerom je dopraviť na obežnú dráhu Zeme sieť satelitov a vybudovať alternatívu k americkému Starlinku Elona Muska.