Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

V Rakúsku sa začal proces so šéfom gangu olejárov Jozefom O.

Jozefa O. (vľavo) a jeho komplica Jána T. (vpravo) obvinili v Rakúsku z toho, že sa v máji snažili v spolkovej krajine Burgenland v okolí Neusiedlu am See predať 2,5 kilogramu kokaínu. Foto: TASR/Matej Štepianský

Jozefa O. a jeho komplica Jána T. obvinili v Rakúsku z toho, že sa v máji snažili v spolkovej krajine Burgenland v okolí Neusiedlu am See predať 2,5 kilogramu kokaínu.

Eisenstadt/Bratislava 10. septembra (TASR) - Pred trojčlenným senátom Krajinského súdu v burgenlandskej metropole Eisenstadt sa dnes začal proces v drogovej kauze s Jozefom O., bývalým honorárnym konzulom Guiney, ktorého pred rokmi na Slovensku označovalo vedenie polície za šéfa gangu olejárov.

Jozefa O. a jeho komplica Jána T. obvinili v Rakúsku z toho, že sa v máji snažili v spolkovej krajine Burgenland v okolí Neusiedlu am See predať 2,5 kilogramu kokaínu. "Obaja obvinení sa snažili 8. mája tohto roku predať 2,5 kilogramu kokaínu v hodnote 125.000 eur. Na ich smolu ju ponúkali policajnému dôstojníkovi v utajení. Agentovi prisľúbili, že prepašujú do Rakúska ďalších 2,5 kilogramu kokaínu, k čomu však po ich zatknutí nedošlo," povedal dnes počas čítania obžaloby dozorujúci prokurátor. "Obaja Slováci sú podozriví, že sa snažili predať v Rakúsku 2,5 kilogramu kokaínu, ktorého čistota bola približne jeden kilogram. Sú obvinení podľa paragrafu 28, hrozí im trest odňatia slobody od jedného roka do 15 rokov," povedal dnes pre TASR viceprezident Krajinského súdu Bernhard Kolonovits.

"Cítim sa vinný v tom, že som bol dotlačený od rakúskeho priateľa, ktorého som poznal od novembra 2012, na stretnutie, kde sa odovzdávala nejaká vzorka," povedal vo svojej výpovedi Jozef O. Zdôraznil, že sa však necíti vinným z predaja a pašovania drogy. Jeho rakúsky priateľ ho navštevoval pravidelne, viackrát mesačne. Napokon ho nútil do toho, aby pre dvojicu neznámych ľudí, s ktorou ho zoznámil, zohnal nejaké narkotiká. Jeho známy mu mal zase zohnať skladové priestory v Taliansku.

"Ja som drogu nevyviezol. Dostal som ju v Rakúsku a nevedel som, že ide o drogu. Mal som preniesť nejaké balíčky a dostal som za to 1500 eur. Mám strach o svoju rodinu," povedal obvinený Ján T. Podľa jeho slov sa skutoční drogoví díleri vyhrážajú jeho dcére. Droga v balíčkoch mala patriť nejakým Rusom, a to konkrétne istému Sergejovi Makarovi, a Jozef O. mal v prípade vystupovať ako tlmočník, keď balíčky prevzali v Hainburgu. Ján Z. pred senátom dnes pripustil, že mal finančné problémy, a preto sa nechal zlákať ponukou preniesť balíčky. Pred políciou však o skutočnosti, že droga mala patriť ruskému občanovi, nevypovedal.



Jozef O. priznal existenciu osoby Sergeja

Existenciu osoby Sergeja priznal vo svojej výpovedi aj Jozef O. Kokaín mal podľa jeho názoru pochádzať práve od Sergeja a prepašovaný bol pravdepodobne zo Španielska. Sergej a Alfonz sa podľa hlavného obvineného mali navzájom poznať. Krajinský prokurátor však pochybuje, žeby takého osoby existovali.

Ján T. bol na Slovensku súdne trestaný v rokoch 2002-2004. Bratislavský podnikateľ Jozef O., aj keď bol na Slovensku považovaný za šéfa spomínanej skupiny olejárov, dnes pred rakúskym súdom vyhlásil, že nebol nikdy súdne trestaný. V drogovom prípade by mali vypovedať pred rakúskym súdom prostredníctvom telemostu policajní agenti. Proces dnes odročili na 17. októbra, kedy sa očakáva verdikt. Počas výpovede agentov bude vylúčená verejnosť.

Jozef O. a Ján T. sú stíhaní v Rakúsku väzobne. Prípad dozoruje Krajinská prokuratúra v Eisenstadte. Počas vyšetrovania polícia aj prokuratúra skúmali percentuálnu čistotu kokaínu. Vzhľadom na množstvo drogy prokuratúra bude navrhovať trest odňatia slobody v hornej hranici sadzby.

Jozefa O. chytila až rakúska protidrogová jednotka

Na Slovensku išli po Jozefovi O. elitní policajti, avšak chytila ho až rakúska protidrogová jednotka. V roku 2004 vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak oznámil rozkrytie najväčšej organizovanej zločineckej skupiny v histórii Slovenska. Niekoľko desiatok ľudí vraj robilo rozsiahle podvody s ľahkými motorovými olejmi. Za hlavu skupiny označila polícia vtedajšieho honorárneho konzula Guiney na Slovensku Jozefa O. Nešlo o prvý prípad, v ktorom bol obvinený. S ľuďmi blízkymi banskobystrickému bossovi podsvetia Mikulášovi Černákovi ho obžalovali aj z vydierania. Nedostali ho však pre oleje ani pre vydieranie, písal v máji denník Sme.

Krajský súd v Banskej Bystrici oslobodil Jozefa O. spod obžaloby v roku 2004. Stíhanie proti nemu za podvod zastavila špeciálna prokuratúra v roku 2009. V najnovšej kauze ho rakúska polícia zatkla pri fingovanej kúpe kokaínu. Rakúski policajti tvrdili, že dostali informáciu o tom, ako Jozef O. obchoduje na ich území s drogami. Zavolali mu, že by niečo kúpili. Prezlečení do civilu sa s ním stretli v Parndorfe. Drogy im ukázal. Potom spolu išli k Neziderskému jazeru do Neusiedlu am See. Policajti mu odovzdali peniaze, on im 2,5 kilogramu kokaínu. Rovno v reštaurácii ho zatkli. "Na prípade sme sa podieľali v operatívnej rovine," povedala v máji tohto roku hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Jozefa O. zatkli v máji tohto roku pri pokuse predať v rakúskej spolkovej krajine Burgenland väčšie množstvo kokaínu spoločne s Jánom T. Obaja sa v okolí Neusiedlu am See pokúšali predať 2,5 kilogramu kokaínu. V súčasnosti sú vo vyšetrovacej väzbe a prípad dozorovala Krajinská prokuratúra v Eisenstadte.

Fingovaná kúpa kokaínu

V najnovšej kauze ho rakúska polícia zatkla pri fingovanej kúpe kokaínu. Rakúski policajti tvrdili, že dostali informáciu o tom, ako Jozef O. obchoduje na ich území s drogami. Zavolali mu, že by niečo kúpili. Prezlečení do civilu sa s ním stretli v Parndorfe. Drogy im ukázal. Potom spolu išli k Neziderskému jazeru do Neusiedl am See. Policajti mu odovzdali peniaze, on im 2,5 kilogramu kokaínu. Rovno v reštaurácii ho zatkli.

Jozef O. čelil na Slovensku obvineniu z trestného činu založenia a zosnovania zločineckej skupiny a z ďalších trestných činov, ktoré súvisia s kauzou nezákonných obchodov s naftou a ľahkými vykurovacími olejmi. Celkovo bolo tak v kauze stíhaných 81 členov skupiny. Podľa polície skupina, ktorá údajne pôsobila od roku 2001 do konca decembra 2003, mala svojím konaním spôsobiť škodu vo výške 251 miliónov korún. Polícia mala dokumenty, ktoré umožňovali ďalší odhad škody až na úrovni 1,5 miliardy korún. Medzi obvinenými boli podnikatelia, manažéri firiem i colníci.

Organizovaná skupina získavala podľa polície ľahké vykurovacie oleje, ktoré obvinení primiešavali do nafty a neskôr ich predávali ako naftu. Na zakrytie svojej nelegálnej činnosti vytvorili zložitú sieť mnohých firiem, ktoré neskôr likvidovali. Medzi väzobne stíhanými bol aj bývalý spoločník Mikuláša Černáka Miloš K. Pri likvidovaní firiem im pomáhala špecializovaná spoločnosť na bankroty. Do prípadu boli údajne zapletené osoby z vedenia Petrochemy Dubová i Colného úradu v Banskej Bystrici.

Koordinátorom celej skupiny bol Jozef O. Muž okrem údajnej spolupráce s podsvetím pôsobil tiež sedem rokov ako honorárny konzul v Guinejskej republike. Tieto činnosti podľa polície navzájom nespájal.

Chronológia prípadu Jozefa O. v kauze riedenia nafty vykurovacími olejmi
26. júla 2004 - Posledného z obvinených v kauze riedenia nafty vykurovacími olejmi zadržala polícia. Išlo o slovenského občana Jozefa O., ktorý bol na úteku v zahraničí. Rezort diplomacie môže honorárnemu konzulovi stiahnuť poverenie zastupovať SR. V jeho prípade sa tak zatiaľ nestalo.

7. septembra 2004 - Honorárny konzul Guinejskej republiky na Slovensku, podnikateľ Jozef O. zostal aj naďalej vo väzbe. Senát Krajského súdu v Trnave jeho sťažnosť proti rozhodnutiu o väzbe na neverejnom rokovaní zamietol.

13. novembra 2004 - Najvyšší súd SR (NS) na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý nesúhlasil s prepustením trojice Jána Š., Pavla H. a Ondreja L. z väzby na slobodu. Podľa rozhodnutia NS SR, ktoré môže odštartovať prepustenie i ďalších obvinených v kauze podvodov s miešanou naftou, neboli v návrhu splnené zákonné podmienky na väzbu. NS SR sa okrem iného pozastavil nad skutočnosťou, že nebol predložený originál spisu, pričom materiál je neúplný. Špeciálny prokurátor žiadal pre trio obvinených väzbu, pretože je potrebné vypočuť viac ako 600 svedkov. Vo väzbe zatiaľ zostali honorárny konzul Guiney Jozef O., podnikateľ Vladimír S., ktorého spoločnosť sa zaoberala bankrotmi firiem. Vladimíra S. polícia preverovala aj v súvislosti s konkurznou mafiou.

15. decembra 2004 - Na slobode bolo už viac ako 40 obvinených. Bývalý obchodný spoločník Mikuláša Černáka Miloš K. zostal vo väzbe, rozhodol tak NS SR.

22. decembra 2004 - Obvineného honorárneho konzula Guiney Jozefa O. a ďalších štyroch údajných členov najväčšej slovenskej zločineckej skupiny, prepustili z väzby na slobodu. Na neverejnom zasadnutí o tom rozhodol senát Najvyššieho súdu SR, ktorý zamietol sťažnosť dozorujúceho prokurátora proti prepusteniu Jozefa O. a spol. z vyšetrovacej väzby. Okrem Jozefa O. z väzby prepustili Romana K., Máriu B., Alberta K. a Ivana P.