Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen má 80 rokov

Na snímke rakúsky prezident Alexander Van der Bellen počas tlačovej konferencie v rámci oficiálnej návštevy Slovenska v prezidentskom paláci v Bratislave 31. januára 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

V poradí deviatou hlavou Rakúskej republiky sa Alexander Van der Bellen stal po opakovanom druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnilo 4. decembra 2016.

Viedeň/Bratislava 18. januára (TASR) - Druhé volebné obdobie stojí na čele Rakúska Alexander Van der Bellen. Univerzitný profesor ekonómie a bývalý predseda strany Zelených sa stal v povojnovej histórii krajiny vôbec prvým opozičným politikom na poste rakúskeho prezidenta a prvou hlavou štátu, ktorá nepochádza z radov buď sociálnych demokratov (SPÖ) alebo ľudovcov (ÖVP). Vo štvrtok 18. januára bude mať 80 rokov.

Alexander Van der Bellen sa narodil 18. januára 1944 vo Viedni. Jeho matka bola Estónka a otec Rus s holandskými koreňmi, čo prinieslo budúcemu prezidentovi prezývku Saša. Ruštinu, ako prvý jazyk svojich rodičov, sa ale nikdy neučil.

Z otcovej strany má šľachtických predkov, ktorí sa ešte okolo roku 1700 presťahovali z vtedajšieho Holandska do cárskeho Ruska. Odtiaľ časť rodiny na jar roku 1919, teda po boľševickej revolúcii, utiekla do Estónska a stadiaľ do Nemecka. Rodina si už v tom čase zmenila časť priezviska zo šľachtického von na Van.

Prezidentovi rodičia sa z utečeneckého tábora vo Wernecku pri bavorskom Schweinfurte presťahovali do Rakúska, pripojeného k nacistickej Tretej ríši. Neskôr rodina ušla pred Červenou armádou do údolia Kaunertal v Tirolsku, kde budúci prezident vyrastal.

Po absolvovaní ľudovej školy maturoval v roku 1962 na gymnáziu v Innsbrucku. V tom istom roku začal študovať ekonómiu na univerzite v Innsbrucku, štúdiá ukončil v roku 1966. O štyri roky neskôr získal doktorát.

V rokoch 1968 - 1970 bol vedeckým asistentom na Inštitúte financií na Univerzite v Innsbrucku. Paralelne pôsobil aj na Spolkovej akadémii verejnej správy vo Viedni a na univerzite v hlavnom meste, kde bol prodekanom aj dekanom na Fakulte sociálnych a ekonomických vied (1990 – 1994). Odborník na financie bol profesorom ekonómie na univerzitách vo Viedni a v Innsbrucku.

"Mojim domovom je Tirolsko, Viedeň, Rakúsko a Európa," hovorí Alexander Van der Bellen. Jeho politickými vzormi sa stali americký exprezident John F. Kennedy a bývalý rakúsky kancelár Bruno Kreisky.

Najskôr vstúpil do Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ), ale v roku 1992 rozšíril rady rakúskych Zelených. V rokoch 1997 - 2008 sa stal ich lídrom a v rokoch 1999 - 2008 aj šéfom ich parlamentného klubu, v ktorom pôsobil už od roku 1994. Aj preto ho volajú "zelený profesor". V rokoch 2012 - 2015 bol členom viedenského obecného zastupiteľstva a krajinského parlamentu.

V poradí deviatou hlavou Rakúskej republiky sa Alexander Van der Bellen stal po opakovanom druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnilo 4. decembra 2016. Porazil v ňom kandidáta pravicovo populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norberta Hofera. Rakúsky ústavný súd totiž vyhovel žalobe FPÖ, ktorá požadovala opakovanie druhého kola volieb konaných 22. mája 2016 z dôvodu viacerých nezrovnalostí pri zrátavaní hlasov. Slávnostnú prísahu zložil Alexander Van der Bellen a funkcie sa ujal 26. januára 2017.

Úradujúci rakúsky prezident oznámil 22. mája 2022, že sa bude opäť uchádzať o najvyšší post v štáte. Do súboja o kreslo prezidenta sa zapojilo celkove sedem kandidátov. Umierneného, bývalého lídra strany Zelených, ktorý kandidoval ako nezávislý kandidát, podporovali všetky rakúske parlamentné strany okrem FPÖ.

Alexander Van der Bellen presvedčivo zvíťazil už v prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 9. októbra 2022, keď získal 56,7% hlasov voličov a zaistil si druhé šesťročné funkčné obdobie.

Naposledy zavítal rakúsky prezident Alexander Van der Bellen na Slovensko 5. októbra 2023, keď spolu s manželkou absolvoval neformálnu návštevu našej krajiny. Počas nej sa v Slovenskej národnej galérii v Bratislave stretol aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.





Zdroj: https://www.bundespraesident.at

Majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2029 budú na Slovensku

Na Slovensku sa v ére samostatnosti uskutočnil svetový šampionát v rokoch 2011 a 2019.

,aktualizované 

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.

- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje v piatok proces s obžalovaným exministrom financií a guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Petrom K., ktorý však na pojednávaní nie je prítomný.

- Polícia v Turecku zadržala takmer 70 ľudí počas razií spojených s údajnou korupciou v Istanbulskej radnici, oznámili v piatok turecké médiá. Došlo k tomu dva mesiace po zadržaní Ekrema Imamogla, istanbulského starostu a rivala tureckého prezidenta Erdogana.

- Takmer rok po prerušení diplomatických stykov medzi Panamou a Venezuelou sa medzi týmito krajinami obnovia komerčné lety.

- Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 otriaslo v piatok indonézskym ostrovom Sumatra, uviedol tamojší úrad pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku

- Hokejisti Floridy Panthers zvíťazili v noci na piatok aj v druhom stretnutí na ľade Caroliny Hurricanes 5:0 a vo finále Východnej konferencie vedú 2:0 na zápasy.

- Južná Kórea a Spojené štáty nevedú žiadne rokovania o stiahnutí amerických vojakov z krajiny, uviedlo v piatok juhokórejské ministerstvo obrany. Reagovalo tak na tvrdenie denníka Wall Street Journal, že Washington čiastočné stiahnutie zvažuje.

- Severná Kórea (KĽDR) vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

- Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

- Niekdajší mexický minister verejnej bezpečnosti Genaro García Luna, ktorý si od minulého októbra v Spojených štátoch odpykáva 38-ročný trest odňatia slobody, musí spolu s manželkou zaplatiť viac než 2,4 miliardy dolárov mexickej vláde.

- Filipínsky prezident Ferdinand Marcos vo štvrtok po neúspešnom výsledku svojej strany v takzvaných polčasových voľbách vyzval celý svoj vládny kabinet na odstúpenie. Demisiu podalo už viac ako 30 ministrov a vysokopostavených úradníkov.

- Americké ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok obvinilo z vraždy a ďalších trestných činov muža, ktorý je podozrivý zo zastrelenia dvoch pracovníkov izraelského veľvyslanectva vo Washingtone.

- Americká Snemovňa reprezentantov vo štvrtok schválila návrh zákona upravujúci daňové úľavy, sociálne programy či financovanie bezpečnosti na vonkajších hraniciach Spojených štátov.

- Na celom Slovensku, s výnimkou Bratislavského kraja, platia až do polnoci výstrahy prvého stupňa pred búrkami.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 20,9 percenta hlasov. Za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 19,1 percenta voličov.

- Hokejisti USA postúpili do semifinále 88. majstrovstiev sveta. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom zápase v Štokholme zdolali Fínsko 5:2.

- Švédsky minister pre zamestnanosť a integráciu Mats Persson vo štvrtok informoval, že plánuje zmapovať „infiltráciu islamistov“ v krajine po tom, čo Francúzsko v novej správe upozornilo na vplyv islamistickej skupiny Moslimské bratstvo.