Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Škóti budú na budúci rok v septembri rozhodovať o svojej nezávislosti

Škótsky prvý minister Alex Salmond oznamuje termín referenda o vyhlásení nezávislosti Škótska od Británie v parlamente 21. marca 2013 v Edinburghu. Referendum o vyhlásení nezávislosti Škótska od Británie sa uskutoční 18. septembra 2014. Foto: TASR/AP

Škótski voliči budú v plebiscite 18. septembra 2014 hlasovať o tom, či chcú ukončiť vyše 300 rokov trvajúcu úniu s Anglickom.

Edinburgh 21. marca (TASR) - Referendum o vyhlásení nezávislosti Škótska od Británie sa uskutoční 18. septembra 2014. Oznámil to dnes škótsky prvý minister Alex Salmond.

Škótski voliči budú v plebiscite hlasovať o tom, či chcú ukončiť vyše 300 rokov trvajúcu úniu s Anglickom. Otázka bude formulovaná jednoducho: "Malo by Škótsko byť nezávislou krajinou?".

"Voľba je každým dňom jasnejšia: buď šanca na využitie našich rozsiahlych zdrojov a talentov na vybudovanie lepšej krajiny, alebo pokračovanie westminsterského systému, ktorý pre Škótsko nefunguje," vyhlásil nacionalista Salmond pri oznámení dátumu referenda v škótskom parlamente.

Salmondova Škótska národná strana (SNP) v roku 2011 ovládla regionálny parlament s prísľubom vyhlásenia nezávislosti. Na konaní referenda sa vláda v Edinburghu dohodla po komplikovaných rozhovoroch s Londýnom.

Do septembra 2014 však charizmatický Salmond bude musieť presvedčiť veľkú časť svojich krajanov o výhodách nezávislosti. Podľa prieskumov by v referende odpovedalo "áno" len asi 30 až 40 percent Škótov, zatiaľ čo zhruba 50 percent podporuje zachovanie súčasného stavu.

Proti osamostatneniu je aj britský premiér David Cameron, podľa ktorého by takýto krok oslabil základy Británie a poškodil i samotných Škótov, keďže veľká časť ich rozpočtu pochádza z dotácií centrálnej vlády.

Salmondovi nacionalisti naopak tvrdia, že samostatné Škótsko by dokázalo prosperovať, a to vďaka príjmom z ropy ťaženej v Severnom mori, miestnemu poľnohospodárstvu, rybolovu a výrobe whisky. Ďalšie škótske strany sa ale prikláňajú k zotrvaniu vo zväzku s Anglickom a Walesom.