Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Zahraničie

Reportéri bez hraníc vítajú navrhovaný Európsky zákon o slobode médií

Ilustračná foto. Foto: TASR/AP

Reportéri bez hraníc zároveň upozornili, že aspektom nového zákona o slobode médií, ktorý si vyžaduje ďalší rozvoj, je ochrana európskeho informačného priestoru pred vonkajším vplyvom a manipuláciou.

Brusel 16. septembra (TASR) - Navrhovaný Európsky zákon o slobode médií, ktorý v piatok predstavila Európska komisia, znamená dôležitý krok vpred pre slobodu médií a pre zachovanie demokracie a právneho štátu v celej Európskej únii. Uviedla v piatok stavovská novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).

Generálny tajomník RSF Christophe Deloire v správe pre médiá pripomenul, že uvedená iniciatíva eurokomisie zahŕňa mnohé z odporúčaní organizácie RSF, a Reportéri bez hraníc budú pracovať na ďalšom zlepšovaní tejto právnej normy.

"Tento návrh treba privítať a brániť, pretože odráža vôľu Európskej komisie zachovať hodnoty Únie proti mocným korporáciám súkromného sektora, autoritárskym štátom a vonkajšej manipulácii," vysvetlil Deloire. A dodal, že RSF oceňujú prijatie mnohých nimi predložených odporúčaní.

Cieľom Európskeho zákona o slobode médií je vytvoriť spoločný základ pre záruky slobody médií, ktoré sa budú uplatňovať v celej EÚ. To je podľa stanoviska RSF veľmi vítané v čase, keď sú žurnalistika a médiá vystavené jednak útokom v rastúcom počte členských štátov Európskej únie, a jednak nekalej konkurencii on-line platforiem a narastajúcim dezinformáciám.

Navrhovaná právna norma Európskej únie zahŕňa množstvo návrhov, ktoré RSF predložili počas diskusií s európskymi inštitúciami vrátane princípov Medzinárodného partnerstva pre informácie a demokraciu. Nový zákon uznáva právo na spoľahlivé informácie – čo znamená, že občania majú právo dostávať pluralitné a nezávislé informácie – a zavádza potrebné záruky na uplatnenie tohto práva: ochranu redakčnej nezávislosti, nezávislosť verejnoprávneho média a dokonca aj ochranu dôvernosti novinárskych zdrojov a zákaz používania špionážnych softvérov (spywarov) proti novinárom.

Reportéri bez hraníc zároveň upozornili, že aspektom nového zákona o slobode médií, ktorý si vyžaduje ďalší rozvoj, je ochrana európskeho informačného priestoru pred vonkajším vplyvom a manipuláciou. Zákon umožní koordinovanú akciu proti médiám mimo Európskej únie, ktoré podkopávajú alebo ohrozujú verejnú bezpečnosť a obranu, avšak neposkytuje na to vhodný právny rámec.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)