Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Zahraničie

Reuters predpokladá, že sa chystá výmena väzňov medzi Ruskom a Západom

Ilustračné foto. Foto: TASR Michal Svítok

Súčasťou výmeny väzňov medzi Ruskom, Bieloruskom a západnými krajinami by mohol byť aj ruský manželský pár, ktorý sa pred súdom v Slovinsku priznal k špionáži pre Rusko.

Moskva 1. augusta (TASR) - Medzi Ruskom a niekoľkými západnými štátmi sa možno schyľuje k najväčšej výmene väzňov od konca studenej vojny, napísala vo štvrtok agentúra Reuters.

Objasnila, že z federálnej databázy amerických väzníc zmizli mená niekoľkých Rusov odsúdených za trestné činy v Spojených štátoch. Stalo sa tak v čase, keď z ruských väzenských táborov previezli na neznáme miesto najmenej deväť politických väzňov.

Agentúra Reuters v súvislosti s tým vo štvrtok napísala, že sa tým posilnil predpoklad, že ide možno o prísľub najväčšej výmeny väzňov medzi Ruskom a Bieloruskom na jednej strane a Spojenými štátmi, Nemeckom, Slovinskom a Britániou na druhej strane.

Kremeľ i ruské veľvyslanectvo vo Washingtone sa k týmto hypotézam odmietli vyjadriť. Reuters súčasne pripomína, že takéto výmeny sú zvyčajne utajené, kým k nim reálne nedôjde.

Podľa webu Fox News by sa však údajne už vo štvrtok mohol do vlasti vrátiť v Rusku väznený reportér amerického denníka The Wall Street Journal Evan Gershkovich.

Reuters v tejto súvislosti uviedol, že na webovej stránke Flightradar24 bolo možné sledovať ruské vládne lietadlo použité na predchádzajúcu výmenu väzňov zahŕňajúcu Spojené štáty a Rusko, ako letí z Moskvy do ruskej Kaliningradskej oblasti, ktorá hraničí s Litvou a Poľskom, a potom sa vracia do ruského hlavného mesta.

Z miest výkonu svojho trestu v Rusku boli v posledných dňoch nečakane presunutí najmenej siedmi ruskí disidenti. Právnikom nie je známe ani miesto, kde sa momentálne nachádza za špionáž odsúdený príslušník americkej námornej pechoty Paul Whelan a ruský opozičný politik Vladimir Kara-Murza.

Ruský spravodajský web Agenstvo podľa Reuters dodal, že v posledných dňoch letelo do ruských regiónov, kde si disidenti odpykávajú svoje tresty, najmenej šesť vládnych lietadiel.

Medzi takto presunutými väzňami by údajne mohol byť politik Iľja Jašin, či ľudskoprávny aktivista Oleg Orlov.

Z datábazy ruského väzenského systému sa "náhle stratili" Rus s nemeckým občianstvom Kevin Lik, opozičné aktivistky Lilija Čanyševová a Xenija Fadejevová či protivojnová umelkyňa Saša Skočilenková.

Ruský právnik Ivan Pavlov, ktorý žije v Prahe a dlhodobo sa špecializuje na oblasť ľudských práv, predpokladá, že ruský prezident Vladimir Putin bude musieť týmto osobám pred výmenou udeliť milosť. Pavlov dodal, že ide o nevyhnutnú formalitu.

Ruské weby v súvislosti s touto hypotézou uviedli, že Putin podľa vládnej webovej stránky už podpísal niekoľko výnosov, ktoré by mohli byť milosťami pre väzňov svedomia.

Očakáva sa, že súčasťou výmeny bude okrem Gershkovicha aj novinárka stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) pôsobiaca v Česku Alsu Kurmaševová.

Najväčšia výmena väzňov od čias studenej vojny medzi Ruskom a USA sa uskutočnila v roku 2010. Zapojených do nej bolo celkovo 14 osôb.

Z databázy americkej väzenskej správy podľa RFE/RL "zmizli" Vladislav Kľušin, dodávateľ ruských bezpečnostných ministerstiev odsúdený za insider trading; Alexandr Vinnik odsúdený za prepranie štyroch miliárd dolárov prostredníctvom kryptobúrz; Maxim Marčenko, odsúdený za obchádzanie amerických sankcií voči Rusku; kybernetický podvodník Roman Selezňov - inak aj syn poslanca Štátnej dumy Valerija Selezňova - a niekoľko ďalších.

Medzi tými, ktorých chce Moskva získať, je aj ruský občan Vadim Krasikov, ktorý si v Nemecku odpykáva doživotný trest za vraždu gruzínskeho disidenta.

Reuters dodal, že medzičasom v Bielorusku prezident Alexandr Lukašenko v utorok omilostil Rica Kriegera, nemeckého občana odsúdeného na smrť na základe obvinení z terorizmu. Išlo o Lukašenkovo nečakané rozhodnutie, o ktorom rozsiahlo informovali bieloruské štátne médiá.

Súčasťou výmeny väzňov medzi Ruskom, Bieloruskom a západnými krajinami by mohol byť aj ruský manželský pár, ktorý sa pred súdom v Slovinsku priznal k špionáži pre Rusko.