Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Reuters:Putin je pripravený diskutovať s Trumpom o prímerí na Ukrajine

Prezident Donald Trump (vpravo) si podáva ruku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom (vľavo) počas bilaterálneho stretnutia na okraj samitu G-20 v japonskej Osake 28. júna 2019. Foto: TASR/AP

Dvaja predstavitelia uviedli, že Rusko môže byť otvorené stiahnutiu svojich jednotiek z relatívne malých území v Charkovskej a Mykolajivskej oblasti ležiacich na severe, respektíve juhu Ukrajiny.

Moskva 20. novembra (TASR) — Ruský prezident Vladimir Putin je otvorený diskusii o dohode o prímerí na Ukrajine so zvoleným šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, vylučuje však akékoľvek veľké územné ústupky a trvá na tom, aby sa Kyjev vzdal ambícií vstúpiť do NATO. Pre agentúru Reuters, ktorá o tom informovala v stredu, to uviedlo päť ruských predstaviteľov blízkych Kremľu, ktorí si neželali byť menovaní.

Tieto zdroje tvrdia, že Kremeľ by mohol vo všeobecnosti súhlasiť so zmrazením konfliktu pozdĺž frontovej línie. Podľa nich existuje priestor na rokovania o presnom rozdelení štyroch oblastí na východe Ukrajiny - Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej. Ruské sily ich čiastočne okupujú a Moskva tvrdí, že tieto štyri regióny sú súčasťou Ruska.

Dvaja predstavitelia uviedli, že Rusko môže byť otvorené stiahnutiu svojich jednotiek z relatívne malých území v Charkovskej a Mykolajivskej oblasti ležiacich na severe, respektíve juhu Ukrajiny. Zároveň konštatovali, že rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena povoliť Ukrajine nasadenie amerických rakiet ATACMS do útokov na ciele vo vnútrozemí Ruska, by mohlo skomplikovať a oddialiť urovnanie konfliktu a posilniť požiadavky Moskvy.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu uviedol, že variant zmrazenia ukrajinského konfliktu Rusku nevyhovuje a zopakoval, že prezident Vladimir Putin je otvorený rokovaniam.

Reuters píše, že Rusko okupuje 18 percent územia Ukrajiny vrátane polostrova Krym, ktorý anektovalo v roku 2014, 80 percent Donbasu (Doneckej a Luhanskej oblasti), viac ako 70 percent Záporožskej a Chersonskej oblasti, ako aj necelé tri percentá Charkovskej oblasti a malú časť Mykolajivskej oblasti. Celkovo má pod kontrolou vyše 110 000 km2 ukrajinského územia. Ukrajinské sily v auguste obsadili asi 650 km2 ruskej Kurskej oblasti.

Podľa jedného zo zdrojov môže Putin na domácej scéne prezentovať dohodu o prímerí, podľa ktorej si Rusko ponechalo väčšinu územia Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti a most na Krym. O budúcnosti samotného Krymu sa podľa všetkých piatich zdrojov nediskutuje.

Jeden z predstaviteľov, oboznámený s diskusiami na najvyššej úrovni v Kremli, povedal, že Západ bude musieť prijať "tvrdú pravdu", že ani všetka podpora, ktorú poskytol Ukrajine, nemôže zabrániť Rusku vyhrať vojnu.

Na otázku, ako by mohlo vyzerať možné prímerie, sa dvaja ruskí predstavitelia odvolávali na návrh, ktorý bol takmer schválený v apríli 2022 po rokovaniach v Istanbule a o ktorom Putin hovoril ako o možnom základe pre dohodu. Podľa tohto návrhu, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters, musí Ukrajina súhlasiť s trvalou neutralitou výmenou za medzinárodné bezpečnostné záruky od piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - Veľkej Británie, Číny, Francúzska, Ruska a Spojených štátov.

Jeden z ruských predstaviteľov povedal, že k dohode nedôjde, pokiaľ Ukrajina nedostane bezpečnostné záruky.

Ukrajina územné ústupky odmieta a tvrdí, že akékoľvek mierové rozhovory by sa mali zakladať na jej desaťbodovom pláne, ktorý zahŕňa stiahnutie ruských síl z jej územia a úplnú územnú celistvosť. Jej predstavitelia pripustili, že niektoré územia by sa mohli vrátiť skôr prostredníctvom diplomtických rokovaní ako vojenskými prostriedkami. Kyjev tiež trvá na tom, že členstvo v NATO je jediným spôsobom, ako zabrániť ďalšej agresii Ruska.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.