Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Na riešenie klimatickej zmeny najchudobnejších krajín treba bilión USD

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Najmenej rozvinuté krajiny sú domovom najchudobnejších komunít, ktoré sužujú najhoršie následky zintenzívnejúceho sa sucha, záplav, búrok a rozpadávajúceho sa pobrežia.

Paríž 30. novembra (TASR) - Približne jeden bilión dolárov bude v rokoch 2020-30 potrebovať 48 najchudobnejších krajín sveta na riešenie následkov klimatickej zmeny, a tieto plány by mali byť prioritou medzinárodnej podpory. Vo svojej najnovšej správe to tvrdia experti z Medzinárodného inštitútu pre životné prostredie a rozvoj (IIED), ktorých dnes citoval webový portál denníka Japan Times.

Odhady vychádzajúce z plánov predložených najmenej rozvinutými krajinami (LDC) voči novej dohode OSN ohľadom zníženia globálneho otepľovania ukazujú, že od roku 2020, keď vstúpi do platnosti daná dohoda, pôjde ročne o 93 miliárd. Táto suma obsahuje náklady vo výške 53,8 miliardy dolárov ročne na zníženie emisií a 39,9 miliardy dolárov na riešenie problémov spojených s extrémnym počasím a stúpajúcou hladinou mora, uvádza sa v správe IIED.

Najmenej rozvinuté krajiny - od Etiópie či Zambie a Jemen až po tichomorské ostrovné štáty - sú domovom najchudobnejších komunít, ktoré sužujú najhoršie následky zintenzívnejúceho sa sucha, záplav, búrok a rozpadávajúceho sa pobrežia.

Rozhovory, ktoré momentálne prebiehajú v Paríži, majú za cieľ vyjasniť, ako bohaté štáty od roku 2020 uvoľnia sľúbených 100 miliárd dolárov ročne na pomoc chudobnejším krajinám na tzv. čistý rozvoj a odolávanie klimatickým tlakom.