Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. január 2025Meniny má Alexandra a Karina
< sekcia Zahraničie

Prečítajte si udalosti, ktoré v roku 2014 otriasli svetom

Austrálski, malajzijskí a holandskí vyšetrovatelia prehľadávajú trosky lietadla Boeing 777 letu MH17 pri dedine Rozsypne v Doneckom regióne na východe Ukrajiny 5. augusta 2014. Foto: TASR/AP

Vydávame chronológiu medzinárodných udalostí z roku 2014.

Bratislava 10. decembra (TASR) - Vydávame chronológiu medzinárodných udalostí z roku 2014.

JANUÁR



1. januára - Lotyšsko ako už v poradí 18. štát eurozóny oficiálne prijalo menu euro.

1. januára - Grécko prevzalo od Litvy rotujúce polročné predsedníctvo v EÚ.

17. januára - Bohuslav Sobotka bol vymenovaný za predsedu vlády Českej republiky; jeho vláda bola vymenovaná 29. januára.
Líder ČSSD Bohuslav Sobotka
Foto: TASR/AP


FEBRUÁR



V západnej Afrike sa začal rozmach doposiaľ vôbec najväčšej a najtragickejšej epidémie vírusového ochorenia ebola, trvajúcej až do súčasnosti - ochorelo už vyše 14.000 ľudí a zomrelo najmenej 5000 osôb.

7.-23. februára - XXIII. Zimné olympijské hry v ruskom meste Soči.
Na snímke obrovskí maskoti olympiády snežný leopard, polárny medveď a zajac a deti vystupujú počas záverečného ceremoniálu XXII. zimných olympijských hier v Soči 23. februára 2014.
Foto: TASR/ AP


13. februára - Belgicko sa stalo prvým štátom na svete, ktorý legalizoval eutanáziu pre nevyliečiteľne chorých jedincov hocijakého veku.

22. februára - Po niekoľkých dňoch občianskych nepokojov v Kyjeve, ktoré si vyžiadali okolo stovky mŕtvych, hlasoval ukrajinský parlament za zosadenie prezidenta Viktora Janukovyča z funkcie; nahradil ho Oleksandr Turčynov.

26. februára (do súčasnosti) - Začínajú sa proruské nepokoje na Ukrajine, ktoré v konečnom dôsledku viedli k anexii polostrova Krym k Ruskej federácii a k povstaniam v oblastiach Doneckej a Luhanskej.

MAREC



6. marca - Krymský parlament prijal rozhodnutie o pripojení Krymu k Rusku.

8. marca – Lietadlo Boeing-777, let MH370 spoločnosti Malaysia Airlines s 239 ľuďmi na palube, sa na ceste z Kuala Lumpuru do Pekingu stratilo nad Thajským zálivom. Predpokladá sa, že stroj sa zrútil do vôd Indického oceánu.
Na archívnej snímke z 26. decembra 2011 Boeing 777-200ER malajzijských aerolínií.
Foto: TASR/AP


16. marca - Konalo sa referendum o štatúte polostrova Krym.

21. marca - Po tom, čo prezident Vladimir Putin podpísal zákon završujúci proces anexie, Rusko Krym oficiálne anektovalo.

24. marca - Británia, USA, Taliansko, Nemecko, Francúzsko, Japonsko a Kanada na mimoriadnom zasadaní dočasne vylúčili Rusko zo skupiny najvyspelejších štátov sveta G8.

27. marca - Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu č. 68/262, ktorou uznáva Krym v rámci medzinárodných hraníc Ukrajiny a odmieta platnosť krymského referenda z roku 2014.

31. marca - Medzinárodný súdny dvor (ICJ), hlavný súdny orgán OSN, rozhodol, že japonský program lovu veľrýb vo vodách Antarktídy nie je vedecký a Japonsko preto musí dodržiavať záväzok na zákaz komerčného lovu týchto morských cicavcov, ktorý už predtým podpísalo.

APRÍL



6. apríla - V maďarských parlamentných voľbách zvíťazila strana Fidesz Viktora Orbána.
Predseda Fideszu Viktor Orbán
Foto: TASR/AP Photo/MTI, Zsolt Szigetvary


10. apríla - V reakcii na tohtoročnú krymskú krízu prijalo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) rezolúciu o pozastavení hlasovacieho práva ruskej delegácii, ako aj o pozastavení práva Ruska byť zastúpené vo vedúcich orgánoch PZ RE a práva zúčastňovať sa na volebných pozorovateľských misiách.

14. apríla – Odhadom asi 276 dievčat a žien uniesli ako rukojemníčky z jednej školy v Nigérii.

16. apríla - Viac než 290 ľudí, väčšinou stredoškolských žiakov, zahynulo pri havárii juhokórejského trajektu Sewol neďaleko ostrova Čedžu.

27. apríla - V nedeľu Božieho milosrdenstva svätorečila katolícka cirkev pápežov Jána XXIII. Jána Pavla II.

28. apríla - Do platnosti vstúpili nové ekonomické sankcie Spojených štátov voči Rusku, postihujúce spoločnosti blízke a jedincov blízkych ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

MÁJ



2. mája - Požiar budovy odborov v ukrajinskom meste Odesa.

5. mája - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila rozšírenie sa detskej obrny v najmenej desiatich štátoch sveta za veľké nebezpečenstvo pre zdravie v globálnom meradle.

5. mája - Militanti teroristickej organizácie Boko Haram organizácie zabili pri nočnom útoku v nigérijskom meste Gamboru Ngala približne 300 ľudí.

11. mája – Konalo sa referendum Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky o samostatnosti. Vyše 90 ľudí sa vyslovilo za samostatnosť týchto dvoch oblastí na východe Ukrajiny.
Foto: TASR/AP


20. mája - Nigérijskí teroristi zabili pri bombovom útoku v meste Jos 118 ľudí.

22.-25. mája - Konali sa voľby do Európskeho parlamentu; volilo sa dovedna 751 europoslancov.

22. mája - Po tom, čo sa dlhodobo nedarilo utíšiť politické nepokoje v Thajsku, zvrhla kráľovská armáda dočasnú vládu Niváttumronga Búnsongpajsana.

24. mája - Zástupcovia ľudových republík Doneckej a Luhanskej podpísali dohodu o spojení a vytvorení štátneho útvaru Novorusko, (Novorossija).

25. mája - V prezidentských voľbách na Ukrajine bol zvolený Petro Porošenko.
Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko počas štátnej hymny v rámci osláv 23. výročia nezávislosti Ukrajiny v Kyjeve 24. auguista 2014.
Foto: TASR/AP


JÚN



5. júna (do súčasnosti) - Sunnitská militantná organizácia nazývaná Islamský štát v Iraku a Levante (skratkami ISIL, ISIS, IS) začala ofenzívu naprieč územím severného Iraku s cieľom dobyť iracké hlavné mesto Bagdad a zvrhnúť šiitskú vládu vedenú premiérom Núrím Málikím.

7. júna - Prezidentskú prísahu zložil a prezidentom Ukrajiny sa stal Petro Porošenko, zvolený v májových voľbách.

12. júna - 13. júla - Majstrovstvá sveta vo futbale v Brazílii, ktorých víťazom sa stalo Nemecko.

19. júna - Španielsky kráľ Juan Carlos (Ján Karol I.) abdikoval v prospech svojho syna, ktorý nastúpil na trón ako Filip VI.
Španielsky kráľ Juan Carlos (vpravo) odovzdáva šerpu hlavného veliteľa armády svojmu synovi, novému španielskemu kráľovi Filipovi VI. počas slávnostnej ceremónie v paláci Zarzuela v Madride 19. júna 2014.
Foto: TASR/AP


JÚL



1. júla – Taliansko prevzalo od Grécka rotujúce polročné predsedníctvo v EÚ.

1. júla - Slovensko preberá od Maďarska rotujúce ročné predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke (V4), aliancii štyroch štátov strednej Európy: Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska.

8. júla až 26. augusta - V období zvyšujúceho sa napätia medzi Izraelom a hnutím islamského odporu Hamas, ku ktorému došlo po únose a vražde troch izraelských mladíkov z júna a odvetnom zabití palestínskeho tínedžera v júli, začal Izrael v palestínskom pásme Gazy operáciu Ochranné ostrie (Protective Edge). Vojenská akcia sa začala množstvom raketových útokov a o týždeň neskôr prišla na rad aj pozemná invázia. Za sedem týždňov bojov bolo zabitých okolo 2100 Palestínčanov a 71 Izraelčanov.

17. júla - Po päťdňovom humanitárnom prímerí potvrdil Izrael začiatok pozemnej ofenzívy v Gaze.

17. júla - Pravdepodobne po zostrelení raketou havarovalo na Ukrajine lietadlo Boeiong-777 spoločnosti Malaysia Airlines, let MH17. Zahynulo 298 ľudí vrátane 15 členov posádky.
Časti podvozku a ďalšie trosky lietadla Boeing 777 letu MH 17 Malajzijských aerolínii na mieste dopadu pri obci Hrabove na východe Ukrajiny 9. septembra 2014.
Foto: TASR/AP


21. júla - V reakcii na zostrelenie lietadla letu MH17 malajzijských aerolínií prijala Bezpečnostná rada OSN rezolúciu č. 2166.

24. júla - Lietadlo letu 5017 aerolínií Air Algérie havarovalo v Mali, zomrelo všetkých 116 ľudí na palube.

AUGUST



7. augusta – Vodcov Červených Kmérov Khieu Samphana a Nuon Čeu uznal kambodžský tribunál za vinných zo zločinov proti ľudskosti a odsúdil na doživotné tresty väzenia.

8. augusta - Armáda USA začala v severnom Iraku vzdušnú operáciu s cieľom zastaviť postup militantov z organizácie ISIL.

19. augusta - Amerického novinára Jamesa Foleyho zavraždil v sýrskej púšti neznámy islamský fundamentalista; Foleyho smrť vyvolala v západnom svete vlnu pobúrenia.
Na nedatovanej snímke z videa zverejneného 19. augusta 2014 militantami z organizácie Islamský štát (IS) americký novinár James Foley. Militanti z organizácie Islamský štát (IS) zverejnili 19. augusta 2014 videonahrávku, zachytávajúcu popravu amerického novinára Jamesa Foleyho, ktorý zmizol v Sýrii pred takmer dvoma rokmi.
Foto: TASR/AP


30. augusta - Za predsedu Európskej rady s platnosťou od 1. decembra 2014 bol na summite Európskej únie zvolený poľský premiér Donald Tusk.

SEPTEMBER



2. septembra – Ďalší americký novinár - Steven Sotloff - bol zavraždený v sýrskej púšti neznámym islamským fundamentalistom podobne, ako bol v auguste James Foley.

6. septembra - Počet osôb nakazených tohto roku vírusom ebola stúpol na vyše 4000.

11. septembra - Budapeštiansky súd odsúdil slovenskú občianku Evu Varholíkovú na deväť rokov väzenia za dopravnú nehodu so štyrmi mŕtvymi, ktorú v roku 2012 spôsobila na diaľnici v Maďarsku.
Slovenke Eve Varholíkovej dávajú putá po vynesení rozsudku v v súdnej sieni 11. septembra 2014 v Budapešti. Odvolací súd pre okolie Budapešti občianku SR Evu Varholíkovú na deväť rokov väzenia za dopravnú nehodu so štyrmi obeťami, ktorú spôsobila na maďarskej diaľnici M3 v roku 2012.
Foto: TASR/MTI


13. septembra - Islamskí fundamentalisti zavraždili ďalšieho západného zajatca, humanitárneho pracovníka Davida Hainesa.

22. septembra - Spojené štáty spolu s niekoľkými svojimi arabskými partnermi začali nálety v Sýrii proti teroristickej organizácii ISIL.

OKTÓBER



3. októbra – Islamskí fundamentalisti zavraždili ďalšieho západného zajatca a opäť britského humanitárneho pracovníka - Alana Henninga.

17.-18. októbra – Druhé kolo volieb do českého Senátu: úspešné boli predovšetkým vládne strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

18. októbra - V Škótsku sa konalo referendum o nezávislosti od Veľkej Británie; Škótsko však zostalo súčasťou UK.

19. októbra - Rímskokatolícka cirkev beatifikovala pápeža Pavla VI.

26. októbra - Pred sídlom ministerstva hospodárstva v Budapešti protestovali tisíce ľudí proti úmyslu maďarskej vlády zdaniť internent; protesty pokračovali aj niekoľko nasledujúcich dní.
Masové protesty v Budapešti
Foto: TASR/AP


NOVEMBER



9. novembra - V Katalánsku sa konalo symbolické referendum o nezávislosti od Španielska.

12. novembra - Vesmírna sonda Rosetta s robotickým modulom Philae úspešne pristála na povrchu kométy 67P/Čuriumov-Gerasimenko, čím sa stala vôbec prvou kozmickou loďou, čo pristála na vesmírnom objekte podobného charakteru.
Rosetta doletela ku kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko 6. augusta 2014. Jej tvar a povrch prekvapil svojou členitosťou, čo značne zvyšuje riziká pre úspešné pristátie modulu Philae (kredit ESA).
Foto: Ústav experimentálnej fyziky SAV


15. novembra - Islamskí fundamentalisti zavraždili ďalšieho západného zajatca, amerického humanitárneho pracovníka Petra Kassiga.

DECEMBER



1. decembra - Funkcie predsedu Európskej rady sa ujal poľský expremiér Donald Tusk.
Nastupujúci predseda Európskej rady (ER) Donald Tusk (vľavo) a odchádzajúci predseda ER Herman Van Rompuy, ktorý drží v ruke symbolický zvonec počas slávnostného odovzdávania funkcie v Bruseli 1. decembra 2014. Bývalý a najdlhšie slúžiaci poľský premiér, 57-ročný Donald Tusk od dnešného dňa nahrádza Belgičana Hermana Van Rompuya na čele Európskej rady. Tusk je prvým politikom z krajín bývalého komunistického bloku, ktorý získava poprednú funkciu v administratíve EÚ.
Foto: TASR


31. decembra – Spojené štáty a Británia stiahla svoje jednotky z Afganistanu.