Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Romney podľa prieskumov v zahraničnej politike takmer dobehol Obamu

Foto: TASR/AP

Obama však stále tesne vedie, ukázal dnes prieskum inštitútu Pew Research Center for People and the Press.

Washington 19. októbra (TASR) - Republikánsky prezidentský kandidát Mitt Romney takmer dostihol kandidáta demokratov, prezidenta Baracka Obamu, v zahranično-politických otázkach. Obama však stále tesne vedie, ukázal dnes prieskum inštitútu Pew Research Center for People and the Press.

Pred pondelňajšou televíznou debatou oboch prezidentských kandidátov by na otázku, kto je lepší v zahraničnej politike, dalo svoj hlas Obamovi 47 percent voličov a Romneymu 43. "To predstavuje výrazný zisk pre Romneyho, ktorý v septembri zaostával za Obamom v zahranično-politických záležitostiach o 15 percent," konštatoval inštitút.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 4.-7. októbra, teda asi tri týždne po útoku na americký konzulát v líbyjskom Benghází, pri ktorom bol zabitý americký veľvyslanec. Romney využil útok na obvinenie Obamu.

V prieskume odpovedalo 1511 dospelých, z toho 1201 registrovaných voličov.

Separátny prieskum k Líbyi z 12.-14. októbra preukázal, že 38 percent dospelých Američanov neschvaľuje to, ako vláda reagovala po útoku. Schvaľuje to iba 35 percent ľudí. Na prieskume sa zúčastnilo 1006 ľudí.

Podľa predchádzajúceho prieskumu Romney viedol pred Obamom pri riešení obchodnej politiky voči Číne, kde by Romneyho volilo 49 percent opýtaných a Obamu 40 percent. Medzi nezávislými voličmi viedol Romney dokonca so ziskom 50 percent v porovnaní s Obamovými 34 percentami.

Ani jeden z prezidentských kandidátov nemá jasnú výhodu v otázke iránskeho jadrového programu a politickej nestability v krajinách ako je Egypt a Líbya.

Po druhej predvolebnej televíznej debate v utorok prieskum Reuters/Ipsos ukázal, že 48 percent registrovaných voličov považovalo za lepší výkon Obamu a 33 percent Romneyho.

Prieskum tiež ukázal nárast amerického pesimizmu v súvislosti s Blízkym východom. Až 57 percent Američanov neverí, že zmeny, ktoré priniesla arabská jar, predstavujú trvácne zlepšenie pre ľudí v daných krajinách. To je výrazný nárast v porovnaní so 43 percentami v apríli 2011, informoval Reuters.