Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Roswallová vysvetľovala, ako chce chrániť prírodu a vodné zdroje v EÚ

Na snímke Jessika Roswallová. Foto: TASR/AP

Oznámila tiež zámer pracovať na legislatíve EÚ o chemikáliách (REACH) s novým balíkom nariadení pre chemický priemysel, k čomu by malo dôjsť v roku 2025.

Brusel 6. novembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) predovšetkým z výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) sa v utorok večer v Bruseli pýtali švédskej kandidátky na eurokomisárku Jessiky Roswallovej na ochranu životného prostredia, ochranu vody a na konkurencieschopné obehové hospodárstvo. Informuje o tom spravodajca TASR.

Roswallová vo svojom úvodnom prejave načrtla, že ako eurokomisárka by presadzovala akčný plán so záväzkom "udržať doterajší kurz" v oblasti environmentálnej legislatívy EÚ. Spresnila, že jej prioritou bude najmä implementácia a presadzovanie Európskej zelenej dohody (European Green Deal). Túto časť agendy prevezme po doterajšom podpredsedovi Európskej komisie (EK) Marošovi Šefčovičovi.

Týždenník Politico upozornil, že nepôjde o ľahkú agendu, keďže túto misiu prijíma uprostred rastúceho nepriateľstva európskych farmárov voči "green dealu".

Pred europoslancami uviedla, že predloží legislatívny balík v oblasti obehového hospodárstva, ktorý bude zahŕňať opatrenia na stimuláciu jednotného trhu s odpadom a recyklovanými materiálmi a zároveň zabezpečí čistú udržateľnú výrobu v EÚ.

Oznámila tiež zámer pracovať na legislatíve EÚ o chemikáliách (REACH) s novým balíkom nariadení pre chemický priemysel, k čomu by malo dôjsť v roku 2025. Zaoberať sa chce aj takzvanými "večnými chemikáliami (PFAS) s cieľom znížiť vystavenie ľudí a životného prostredia týmto škodlivým látkam, vrátane zákazu ich používania v spotrebiteľských výrobkoch.

Zdôraznila, že jednou z jej priorít bude nová stratégia EÚ v oblasti odolnosti voči vode. Nové opatrenia budú zamerané na zabezpečenie čistej vody pre všetkých, riešenie nedostatku vody, najmä v poľnohospodárstve, zvýšenie konkurencieschopnosti vodohospodárskeho priemyslu EÚ a riešenie vplyvu zmeny klímy na stav vôd.

Prisľúbila tiež aktualizovať stratégiu EÚ pre biohospodárstvo a chce bojovať za zabezpečenie dostatočného financovania environmentálnych priorít EÚ v budúcom viacročnom finančnom rámci po roku 2027.

Poslanci sa pýtali napríklad na jej prístup k udržateľnému využívaniu zdrojov, na implementáciu pravidiel EÚ pre balenie, revíziu legislatívy REACH s jej prepojením na ľudské zdravie. Dostala aj otázky týkajúce sa plánov nulového znečistenia, sektora lesného hospodárstva či opatrení eurokomisie na prispôsobenie sa zmene klímy.

Zákonodarcovia s ňou hovorili aj o možnostiach zavedenia "prírodných kreditov" na odmeňovanie tých, ktorí pracujú na ochrane a obnove životného prostredia, s čím ona súhlasila už v písomných odpovediach. Upozornili ju tiež na potrebu úplnej a včasnej implementácie legislatívy súvisiacej so životným prostredím, najmä zákonov o obnove prírody a odlesňovaní a o znižovaní vplyvu poľnohospodárstva na životné prostredie.

Rozhodnutia o výsledkoch vypočutí postupne zbiera predsedníčka EP Roberta Metsolová. Keď bude mať všetky posudky, oznámi výsledky šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a oficiálne ich zverejní.


(spravodajca TASR Jaromír Novak)