Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Rozhovory o vzťahoch po brexite sa skončili

Vlajka Británie spolu s vlajkami ostatných krajín Európskej únie pred Európskym parlamentom v Bruseli 31. januára 2020. Foto: TASR/AP

Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020, avšak do konca roka platí tzv. prechodné obdobie, počas ktorého zostáva v platnosti väčšina pravidiel Únie.

Londýn 16. októbra (TASR) - Británia v piatok uviedla, že rozhovory o budúcich obchodných vzťahoch s Európskou úniou po brexite sa fakticky skončili, ak EÚ zásadne nezmení svoj postoj. Ústupky od Londýna pritom žiada aj Brusel. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok zdôraznila, že Únia si stále želá dohodu, avšak "nie za každú cenu". Informácie priniesli agentúry AFP a AP.

"Pokiaľ ide o nás, obchodné rozhovory sa skončili. EÚ ich fakticky ukončila včera," povedal novinárom hovorca britského premiéra Borisa Johnsona, James Slack, v súvislosti so štvrtkovým vyhlásením summitu EÚ o tom, že Spojené kráľovstvo musí významne zmeniť svoju pozíciu, inak dohoda nebude.

"Len keď EÚ zásadne zmení svoju pozíciu, bude stáť za to viesť rozhovory," uviedol Slack.

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier ponúkol, že príde budúci týždeň do Londýna, aby obe strany pokračovali v rokovaniach, ktoré uviazli na rozporoch v kľúčových oblastiach ako rybolov a pravidlá hospodárskej súťaže. Von der Leyenová následne hovorila o zámere "zintenzívniť rokovania".

Johnson predtým obvinil Brusel z toho, že nerokuje seriózne, a naznačil, že rozhovory ukončí, ak nedôjde k posunu zo strany EÚ. Jeho hovorca povedal, že ďalší vývoj záleží na Únii.

"Príchod Michela Barniera do Londýna budúci týždeň by mal zmysel len vtedy, ak by bol pripravený diskutovať o všetkých otázkach na základe právnych dokumentov urýchlene bez toho, aby od Spojeného kráľovstva vyžadovali robiť všetky kroky," povedal hovorca britského premiéra. "Ak nie, nemá zmysel, aby prišiel."

Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020, avšak do konca roka platí tzv. prechodné obdobie, počas ktorého zostáva v platnosti väčšina pravidiel Únie.