Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Rozsiahla operácia zneškodňovania historickej bomby dopadla úspešne

Zneškodnenú bombu prevážajú na breh na traktore 20. júna 2024 v Kolíne nad Rýnom. Nevybuchnutú leteckú bombu z čias druhej svetovej vojny, ktorú v stredu večer vyzdvihli z rieky Rýn v nemeckom meste Kolín nad Rýnom, sa v noci na štvrtok podarilo úspešne zneškodniť. Foto: TASR/DPA

Približne 6400 ľudí muselo z dôvodu rozsiahlej operácie, ktorú predstavitelia mesta opísali ako najzložitejšiu od roku 1945, opustiť svoje domovy. Z oblasti presmerovali aj dopravu.

Kolín nad Rýnom 12. októbra (TASR) - V Kolíne nad Rýnom na západe Nemecka v piatok večer úspešne zavŕšili najzložitejšiu operáciu spojenú so zneškodňovaním bomby od druhej svetovej vojny. Tonovú bombu zneškodnili kontrolovanou detonáciou, uviedla mestská radnica, píše TASR na základe správy agentúry DPA.

Pyrotechnikom sa najskôr poobede podarilo vybrať iba jednu rozbušku bomby z dvoch. Bombu preto bolo potrebné odpáliť riadenou detonáciou, čo si vyžadovalo navezenie veľkého množstva piesku.

Mesto krátko pred dokončením operácie vydalo výstrahu s upozornením, že tlmenú ranu z riadeného výbuchu bude verejnosť počuť aj mimo 500-metrovej zóny ohrozenia.

Približne 6400 ľudí muselo z dôvodu rozsiahlej operácie, ktorú predstavitelia mesta opísali ako najzložitejšiu od roku 1945, opustiť svoje domovy. Z oblasti presmerovali aj dopravu.

Podľa hovorcu mesta sa na operácii podieľalo celkovo 1300 ľudí vrátane poriadkového úradu, policajtov, hasičov, záchranárov a 800 dobrovoľníkov.

V stredu a vo štvrtok úplne evakuovali dve z troch nemocníc v oblasti, informovalo mesto. Akcia zahŕňala celkovo 640 pacientov. Pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti v tretej nemocnici však iba presunuli na bezpečné miesto v rámci zariadenia, ktoré špeciálne zaistili hrubými drevenými panelmi pre prípad, že by bomba počas zneškodňovania nečakane vybuchla.

Zneškodňovanie bômb nie je v Kolíne nad Rýnom ničím nezvyčajným, keďže mesto bolo počas druhej svetovej bomby terčom intenzívneho bombardovania. V noci z 30. na 31. mája 1942 sa odohral prvý nálet Britského kráľovského letectva na nemeckú metropolu. Nemecký spisovateľ Thomas Mann, v tom čase v exile v Kalifornii, si zapísal: "Strašný letecký útok na Kolín, 1000 lietadiel. Ničenie a panika."

Pri náletoch prišlo o život približne 20.000 obyvateľov Kolína nad Rýnom. V centre mesta zostala stáť napokon iba katedrála.