Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Zahraničie

Rumunsko poprelo, že USA na jeho územie sťahujú jadrové zbrane

Na snímke turecká letecká základňa Incirlik. Foto: TASR/AP

Správu o tom, že USA začali prenášať jadrové zbrane z Turecka do Rumunska v kontexte zhoršujúcich sa vzťahov medzi Ankarou a Washingtonom, priniesol vo štvrtok spravodajský server EurActiv.

Brusel 18. augusta (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí Rumunska dnes oficiálne poprelo správy, že Spojené štáty by mali premiestniť do Rumunska svoje jadrové zbrane, ktoré sa doteraz nachádzali v Turecku. Informovala o tom rumunská tlačová agentúra Agerpres.

Správu o tom, že USA začali prenášať jadrové zbrane z Turecka do Rumunska v kontexte zhoršujúcich sa vzťahov medzi Ankarou a Washingtonom, priniesol vo štvrtok spravodajský server EurActiv, pričom sa odvolal na dva od seba nezávislé zdroje. Podľa jedného zo zdrojov, ktorý si želal ostať v anonymite, presun vyše 20 jadrových hlavíc sprevádzajú početné technické a politické problémy.

Rumunský rezort diplomacie na žiadosť Agerpres poskytol vyjadrenie, v ktorom tieto informácie dôrazne odmietol.

Ďalší z nemenovaných zdrojov pre EurActiv uviedol, že vzťahy medzi Ankarou a Washingtonom sa po júlovom pokuse o vojenský prevrat zhoršili natoľko, že USA už nedôverujú Turecku, ktoré "hostí" jadrové zbrane na leteckej základni Incirlik. Americké zbrane, ktoré sú súčasťou výzbroje NATO majú byť údajne prenesené na leteckú základňu Deveselu pri meste Caracal na juhu Rumunska.

Základňa Deveselu, ktorú v polovici minulého storočia vybudoval Sovietsky zväz, je od 12. mája súčasťou tzv. protiraketového štítu NATO. Na základni je zariadenie s americkými raketami, schopnými zničiť balistické strely ohrozujúce členov Severoatlantickej aliancie. Sprevádzkovanie tohto zariadenia viedlo k protestom zo strany Ruska.

Rumunsko v období studenej vojny, keď bolo súčasťou Varšavskej zmluvy a spojenec Moskvy, nikdy nemalo na svojom území sovietske jadrové zbrane. Prípadný presun jadrových hlavíc z Turecka do Rumunska by podľa EurActiv určite viedol k eskalácii napätia medzi NATO a Ruskom.

Agentúra Agerpres i EurActiv pripomenuli, že podľa údajov nezávislého amerického think-tanku Stimson Center bolo na tureckej základni Incirlik, vzdialenej asi 100 kilometrov od hranice so Sýriou, umiestnených už počas studenej vojny okolo 50 taktických jadrových zbraní.

Udalosti spojené s pokusom o prevrat v Turecku viedli aj k tomu, že Incirlik bol na istý čas odpojený od dodávok elektrickej energie a turecká vláda zakázala americkým lietadlám vzlietať a pristávať na tejto základni. Turecký veliteľ tejto základne bol zatknutý a obvinený z účasti na nevydarenom puči.

Stimson Center v tejto súvislosti upozornil, že nie je známe, do akej miery by si USA mohli udržať kontrolu nad zbraňami na základni Incirlik v prípade dlhšieho občianskeho konfliktu v Turecku.