Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 1. júl 2024Meniny má Diana
< sekcia Zahraničie

Rumunský prezident tvrdí, že menšinovú vládu musí odobriť parlament

Na archívnej snímke prezident Rumunska Klaus Werner Iohannis. Foto: TASR

Iohannis, ktorý dlhodobo zastáva k vláde veľmi kritický postoj, povedal, že reorganizovaný kabinet nebude akceptovať.

Bukurešť 29. augusta (TASR) - Rumunský prezident Klaus Iohannis v stredu povedal, že menšinová vláda tvorená už len Sociálnodemokratickou stranou (PSD) musí požiadať poslancov o vyslovenie dôvery. Iohannis sa takto vyjadril po tom, ako v pondelok z rumunskej vládnej koalície odišla Aliancia liberálov a demokratov (ALDE), píše agentúra AFP.

Iohannis, ktorý dlhodobo zastáva k vláde veľmi kritický postoj, povedal, že reorganizovaný kabinet nebude akceptovať. "Súčasná vláda potrebuje odobrenie od parlamentu," uviedol v prejave, ktorý vysielala televízia.

PSD má v 465-člennom rumunskom parlamente len 205 poslaneckých mandátov, pričom opozičné strany už avizovali, že dôveru novej vláde nevyjadria. Iohannis dodal, že ak PSD nezíska v parlamente dostatočnú podporu, bude potrebné nájsť "prechodné" riešenie.

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová ešte v utorok sľúbila, že PSD sa pri moci udrží aj napriek odchodu ALDE.

"Obrátime sa na parlament a pokúsime sa získať potrebnú podporu, aby sme dotiahli náš mandát do konca (do decembra 2020 - poznámka AFP)," povedala v reakcii na Iohannisove slová. "Máme zodpovednosť voči rumunskému ľudu," dodala v prejave, ktorý taktiež vysielala televízia. Prezidenta zároveň obvinila z "blokovania" a "destabilizácie" vlády.

Dancilaová a Iohannis sa k situácii vyjadrili len niekoľko hodín po tom, ako rumunská vláda dostala ďalšiu ranu, píše agentúra AFP. Poslanci parlamentu totiž neodsúhlasili jej návrh zákona, v súlade s ktorým by sa politici mohli vyhnúť väzeniu za korupčné delikty. Návrh bol súčasťou kontroverzného balíčka opatrení PSD. V súlade s nimi by boli v Rumunsku omilostení všetci väzni, ktorých tresty neprekračujú päť rokov s výnimkou odsúdených za násilné trestné činy, píše AFP.

V Rumunsku sa v uplynulých rokoch konalo množstvo protestov, na ktorých občania demonštrovali proti zámerom vlády reformovať súdnictvo spôsobom, aký kritici označujú za snahu o oslabenie boja s korupciou. Proti kontroverzným návrhom, ktorými chce vládna PSD reformovať justíciu, sa v májovom referende vyslovila aj väčšina hlasujúcich Rumunov.