Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Rusi si volili gubernátorov. Opozícia sa sťažuje na nezrovnalosti

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Mimovládne organizácie, ktoré voľby monitorujú, upozornili na viaceré "nezrovnalosti" vo volebnom procese.

Moskva 13. septembra (TASR) - Rusi si v nedeľu vyberali v regionálnych voľbách nových gubernátorov, poslancov miestnych parlamentov či mestských zastupiteľstiev. Mimovládne organizácie, ktoré voľby monitorujú, upozornili na viaceré "nezrovnalosti" vo volebnom procese, píšu agentúry AFP a DPA.

Voľby podľa AFP zatienilo údajné otrávenie opozičného lídra Alexeja Navaľného z druhej polovice augusta. Hlasovanie prebehlo v 41 z 85 ruských regiónov.

AFP uvádza, že voľby sú testom dominancie Jednotného Ruska - strany spojenej s prezidentom Vladimirom Putinom. Konajú sa rok pred parlamentnými voľbami.

Navaľnyj a jeho spolupracovníci Rusov vyzývali, aby volili "takticky" a podporili najsilnejšieho kandidáta proti kandidátom Jednotného Ruska.

Jednými z najsledovanejších oblastí sú mestá Novosobirisk a Tomsk, kam Navaľnyj v auguste vycestoval, a kde bol údajne otrávený. Navaľného tím uviedol, že prvé výsledky "vyzerajú nádejne".

V Novosibirsku proti Jednotnému Rusku kandiduje aliancia "Novosibirsk 2020", ktorú vedie šéf tamojšej Navaľného kancelárie Sergej Bojko.

"Je to príležitosť ukázať celému Rusku, že demokratické sily sú schopné zjednotiť," uviedol Bojko v nedeľu pre AFP.

Bojko dodal, že jeho podporovatelia zaznamenali desiatky nezrovnalostí vo volebnom procese vrátane pokusu protizákonne zabrániť pozorovateľom robiť svoju prácu. Jedna z volebných urien mala rozlomenú pečať, čo podľa neho znamenalo, že v noci mal "niekto prístup k hlasovacím lístkom z predošlých dní".

Predčasné hlasovanie sa začalo už v piatok. V rámci epidemiologických opatrení s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu boli niektoré hlasovacie stanice umiestnené vonku, čo sa nepáčilo opozícii, ktorá toto opatrenia vnímala ako možnosť ľahšie sfalšovať voľby.

Mimovládna organizácia Golos (Hlas), ktorá pravidelne monitoruje voľby v Rusku dosiaľ eviduje približne 1000 sťažností na priebeh hlasovania. Organizácia takisto uvádza, že niektorým jej zamestnancom bolo znemožnené vykonávať svoju prácu, píše DPA.

"Bohvie, čo sa s hlasovacími lístkami deje v noci," uviedol Navaľného spolupracovník Leonid Volkov.

Šéfka volebnej komisie Ella Pamfilová obvinenia opozície odmieta.

"Momentálne neevidujeme veľa porušení (volebného zákona)," povedala.