Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Ruská FSB vraj našla výbušniny v zásielkach z Talianska a Nemecka

Ilustračná snímka. Foto: TASR

FSB v súvislosti s nálezom v Petrohrade zverejnila video, na ktorom podľa jej tvrdení odborníci na výbušniny odstraňovali komponenty ukryté medzi automobilovými tlmičmi nárazov vyrobenými v Nemecku.

Moskva 22. júla (TASR) - Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v pondelok informovala o náleze výbušného materiálu a elektrických rozbuškách v zásielkach z Nemecka a Talianska. Podľa FSB boli určené na teroristické útoky. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry DPA.

FSB v súvislosti s nálezom v Petrohrade zverejnila video, na ktorom podľa jej tvrdení odborníci na výbušniny odstraňovali komponenty ukryté medzi automobilovými tlmičmi nárazov vyrobenými v Nemecku. V tejto spojitosti FSB zadržala nespresnený počet ľudí a začala trestné konanie.

Podozriví podľa FSB dostávali pokyny priamo z Ukrajiny. Na pašerácku operáciu údajne dohliadal Roman Mašovec, zástupca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Mašovec, ktorý je podľa oficiálneho životopisu odborníkom v oblasti vojenského spravodajstva, je hľadaný ruskými úradmi. Od júla 2014 podľa DPA poskytoval technickú pomoc ukrajinskej armáde. Taktiež je jedným zo zakladateľov ukrajinských špeciálnych jednotiek.

FSB tiež v pondelok uviedla, že o akcii informovala európske spravodajské služby a vyžiadala si ich pomoc v rámci "medzinárodnej protiteroristickej spolupráce". Tieto žiadosti však podľa FSB zostali dosiaľ bez odpovede.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 došlo k niekoľkým sabotážnym útokom na ruské železnice, ktorých cieľom bolo narušiť dodávky zásob pre ruské sily bojujúce na Ukrajine. DPA píše, že do viacerých týchto sabotáží boli zjavne zapojené ukrajinské tajné služby, ktoré samy zverejnili niektoré podrobnosti o týchto akciách.

Agentúra zároveň upozorňuje, že tvrdenia ruskej FSB, ktoré sa zvyknú týkať údajných odhalení ukrajinských plánov alebo operácií, nie je možné overiť. Moskva k nim síce predkladá videá či iné dôkazy, ale tie podľa DPA často vyzerajú nedôveryhodne.