Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. december 2024Meniny má Edmund
< sekcia Zahraničie

Rusko a Afrika zvážia spoluprácu v rámci mierového využívania vesmíru

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin, archívna foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Ruská vláda a Africká únia (AÚ) podpísali vo štvrtok na summite aj memorandum o porozumení, základných zásadách vzťahov a spolupráci.

Soči 24. októbra (TASR) - Rusko a africké krajiny "zvážia možnosti vedeckej a technickej spolupráce v oblasti mierového využívania vesmíru". Uvádza sa to v záverečnej deklarácii zverejnenej vo štvrtok po skončení dvojdňového, prvého summitu Rusko-Afrika, ktorý sa konal sa v ruskom čiernomorskom letovisku Soči.

Podľa agentúry TASS ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že "v záverečnej deklarácii sa odrážajú výsledky spoločnej práce. Tento dokument stanovuje ciele a úlohy na ďalšie napredovanie spolupráce medzi Ruskom a Afrikou vo všetkých oblastiach, akými sú politika, bezpečnosť, hospodárstvo, veda, technika, vzdelávanie a humanitárna pomoc".

K výsledkom summitu povedal, že "toto podujatie skutočne otvorilo novú stránku vzťahov medzi Ruskom a štátmi afrického kontinentu".

Na summite padlo aj rozhodnutie o konaní pravidelných stretnutí. "Aby sme dali interakcii medzi našimi štátmi konštantný systémový charakter, na návrh našich afrických priateľov sa na summite rozhodlo o vytvorení nového mechanizmu dialógu — partnerského fóra medzi Ruskom a Afrikou. V rámci toho fóra sa budú konať každé tri roky stretnutia na najvyššej úrovni, a to striedavo v našej krajine a v jednej z afrických krajín," uviedol Putin.

Ruská vláda a Africká únia (AÚ) podpísali vo štvrtok na summite aj memorandum o porozumení, základných zásadách vzťahov a spolupráci.

Dvojdňový summit Rusko-Afrika sa začal v stredu. Do Soči pricestovali desiatky afrických lídrov a viac ako 3000 delegátov s cieľom dohodnúť si nové obchody a diskutovať o rôznych témach — od jadrových technológií až po ťažbu nerastných surovín.

Kremeľ vníma vrcholnú schôdzku ako prostriedok na zvýšenie svojho vplyvu v Afrike, teda na kontinente, kde sú v súčasnosti výrazne prítomné západné mocnosti a Čína.