Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Ruská pobrežná stráž zaútočila na plavidlo Greenpeace v Arktíde

Člen pobrežnej hliadky (druhý vpravo) vytiahol zbraň na aktivistu ochranárskej organizácie Greenpeace, keď sa jeho kolegovia snažili vyliezť na ropnú plošinu štátnej firmy Gazprom v Pečorskom mori, ktoré je súčasťou Barentsovho mora v stredu 18. septembra 2013. Foto: TASR/AP

Ministerstvo zahraničných vecí Ruska vyhlásilo, že konanie aktivistov ohrozilo bezpečnosť na plošine.

Moskva 19. septembra (TASR) - Rusko dnes obvinilo hnutie Greenpeace z "agresívneho a provokačného" konania za to, že dvaja jeho členovia v stredu vyliezli na ruskú ropnú plošinu v Arktíde. Informovala o tom agentúra Reuters.


Aktivisti sa k plošine štátnej energetickej spoločnosti Gazprom v Barentsovom mori dostali na palube lode Arctic Sunrise, plaviacej sa pod holandskou vlajkou. Ruská pobrežná stráž oboch votrelcov zadržala.

Podľa Greenpeace mal celý incident dohru dnes, keď voči lodi zasiahli ozbrojení príslušníci pobrežnej stráže, ktorí sa na palubu spustili z vrtuľníka.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruska vyhlásilo, že konanie aktivistov ohrozilo bezpečnosť na plošine. Okrem toho si predvolalo holandského veľvyslanca, ktorého požiadalo, aby zabezpečil, že podobné incidenty sa už nebudú opakovať.

"Konanie narušiteľov malo agresívnu a provokačnú povahu a vykazovalo vonkajšie znaky extrémistického správania, ktoré môže viesť k usmrteniu osôb alebo môže mať iné závažné dôsledky," uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.




Dvoch aktivistov - občanov Fínska a Švajčiarska - ešte stále zadržiava ruská pobrežná stráž, uvádza sa vo vyhlásení hnutia Greenpeace, ktoré ruskú kritiku protestu odmieta.

"Povedzme si úplne na rovinu: skutočnú hrozbu pre Arktídu nepredstavuje Greenpeace, ale ropné spoločnosti, ktoré sa rozhodli... že budú ťažiť v odľahlých, zamrznutých moriach," vyhlásil Ben Ayliffe, šéf kampane Greenpeace zameranej proti ťažbe ropy v Arktíde.

Odhaduje sa, že v Arktíde sa nachádza približne 13 percent celosvetových, doposiaľ neobjavených zásob ropy a 30 percent zemného plynu.