Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 20. máj 2025Meniny má Bernard
< sekcia Zahraničie

Rusko hovorí o dobytí ďalších dvoch dedín na východe Ukrajiny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ruské sily v posledných mesiacoch stabilne postupujú smerom k strategickému Pokrovsku, kde kedysi žilo približne 60.000 ľudí.

Moskva/Kyjev 29. augusta (TASR) - Ruské vojská dobyli ďalšie dve dediny na východe Ukrajiny, uviedlo vo štvrtok ruské ministerstvo obrany. Mykolajivka leží približne 15 kilometrov od mesta Pokrovsk, kľúčového dopravného uzla v Doneckej oblasti. Stelmachivka sa nachádza v susednej Luhanskej oblasti. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Ruské sily v posledných mesiacoch stabilne postupujú smerom k strategickému Pokrovsku, kde kedysi žilo približne 60.000 ľudí. Ukrajincom, ktorí čakajú na ďalšiu vojenskú pomoc zo Západu, sa tam nedarí odrážať ruské útoky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu uznal, že situácia v okolí Pokrovska je mimoriadne zložitá. Podľa neho tam Moskva sústreďuje svoje najväčšie úsilie aj počet síl.

Ukrajinské jednotky začiatkom augusta spustili prekvapivý cezhraničný vpád do ruskej Kurskej oblasti, kde obsadili už približne 100 obcí. Podľa AFP dúfali, že táto ofenzíva odláka ruskú armádu od východoukrajinského mesta Doneck, avšak Rusi napriek tomu v tejto oblasti ďalej postupujú.

Gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak medzičasom hlásil jednu obeť a piatich zranených v dôsledku ruského ostreľovania mesta Nikopol na juhu Ukrajiny. Poškodené podľa neho bolo obchodné centrum, vežiaky, obytné budovy aj plynovod.

Rusko začiatkom tohto týždňa zintenzívnilo bombardovanie Ukrajiny. V noci na štvrtok vypustilo ďalších päť rakiet a 74 dronov, väčšinu z nich podľa Kyjeva zachytili systémy protivzdušnej obrany. V dôsledku ruského bombardovania zahynulo tento týždeň už najmenej 11 ľudí.

Šutaj Eštok: Od polnoci sa zrušia kontroly kvôli SLAK na hraniciach

V utorok to povedal po zasadnutí Ústredného krízového štábu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) za účasti hlavného veterinárneho lekára Martina Chudého.

,aktualizované 

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok počas vypočúvania v Senáte zdôraznil, že prezident Spojených štátov Donald Trump neponúkol Rusku žiadne ústupky.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s výberom Fínska 1:2.

- Výsledok pondelkového telefonátu prezidentov USA a Ruska, keď Donald Trump naznačil, že by sa Spojené štáty mohli stiahnuť z mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou, neprekvapil českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom záverečnom siedmom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s Fínskom po 2. tretine 0:2.

- Pri dopravnej nehode v Šali prišiel o život 48-ročný muž.

- Kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom a Českom budú v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky (SLAK) zrušené od utorkovej polnoci.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom záverečnom siedmom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s Fínskom po 1. tretine 0:1.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I privítal v utorok v Pekingu šéfa pakistanskej diplomacie Išaka Dara.

- Najvyšší súd v utorok zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka voči obžalovaným Marianovi K. a spol. Vec vrátil ŠTS z dôvodu chýb v napadnutom rozsudku. Zároveň má prípad rozhodovať iný senát ŠTS.

- Slovenskí hokejisti nastúpili na svoj záverečný siedmy zápas na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme proti Fínsku v bránke so Samuelom Hlavajom. V prvej obrane hrali Patrik Koch a Mário Grman a v elitnom útoku figurovali Samuel Takáč, Matúš Sukeľ a Róbert Lantoši.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) potvrdil zásah bratislavských krajských policajtov proti neonacistickej skupine Valhalla. Do akcie, ktorú policajti začali v utorok ráno, je podľa neho pravdepodobne zapojené aj trnavské krajské riaditeľstvo.

- Na jednej zo škôl v Michalovciach došlo v utorok dopoludnia k fyzickému a verbálnemu napadnutiu pedagóga a vyhrážaniu sa. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, policajti zadržali dve osoby.

- Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia v súvislosti s nedeľným nálezom tela maloletej osoby bez známok života v jazierku v areáli miestnej firmy. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

- Predsedovi koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrejovi Dankovi sa nepáči, že Slovensko podporilo ďalší balík európskych sankcií namierených na Rusko. Vyhlásil, že predseda vlády hovorí jedno a minister zahraničných vecí urobí druhé.

- Žilinský okresný policajný vyšetrovateľ obvinil pre drogovú trestnú činnosť dvoch mužov vo veku 35 a 36 rokov. Oboch zadržali pri protidrogovej policajnej akcii v Bytči v prvej polovici mája. Informovala o tom žilinská krajská polícia na sociálnej sieti.

- Hokejisti Kazachstanu sa neudržali v elitnej kategórie a vypadli do A-skupiny I. divízie MS. Vo svojom záverečnom zápase na MS v dánskom Herningu im na záchranu stačil aspoň bod proti Švajčiarsku, no favoritovi napokon podľahli 1:4.

- Bratislavská polícia objasňuje príčiny dopravnej nehody motocykla a osobného auta, ku ktorej došlo 16. mája o 14.50 na križovatke ulíc Galvaniho – Rožňavská. Vodičku motocykla po nehode so zraneniami previezli do nemocnice.

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu (21. 5.) v Prezidentskom paláci vymenuje nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Súdna rada SR zvolila v apríli za kandidáta do funkcie predsedu jeho trestnoprávneho kolégia Františka Moznera.

- Polícia vyšetruje trestný čin ublíženia na zdraví, ku ktorému došlo v nedeľu (18. 5.) vo večerných hodinách na pozemku jedného z rodinných domov v obci v okrese Svidník.