Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Ukrajina neuznáva zmluvu o pripojení Krymu k Rusku

Šéf americkej diplomacie John Kerry (uprostred), ukrajinský minister zharaničných vecí Andrij Deščyca (tretí vpravo) a jeho britský náprotivok Wiliam Hague (druhý vľavo). Foto: TASR/AP

Ruský prezident povedal, že bratské vzťahy s Ukrajinou a jej občanmi vždy boli i budú hlavnou prioritou Ruska.

Moskva 18. marca (TASR) - Ukrajina neuznáva zmluvu o pripojení sa Krymského polostrova k Rusku, ktorú dnes podpísali v Moskve. Uviedlo to ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

"Podpísanie takzvanej dohody o pripojení sa Krymu k Ruskej federácii a príslušný prejav ruského prezidenta nemá nič spoločného so zákonom, demokraciou alebo zdravým rozumom," napísal na Twitteri hovorca ministerstva Jevhen Perebyjnis.

"Putinovo vystúpenie jasne ukazuje, aká reálna je hrozba, ktorú Rusko predstavuje pre medzinárodnú bezpečnosť," citovala Perebyjnisa agentúra Reuters.

Ruský parlament začne proces ratifikácie zmluvy, ktorou sa Ukrajina stáva súčasťou Ruska, "čoskoro... počas niekoľkých najbližších dní", citovala dnes agentúra Reuters podpredsedu Štátnej dumy Alexandra Žukova.

Ruská diplomacia avizovala odvetné opatrenia za sankcie EÚ

Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes ostro kritizovalo Európsku úniu za uvalenie sankcií na ruských a krymských predstaviteľov zapojených do snáh o pripojenie Krymu k Rusku. Avizovalo tiež odvetné opatrenia.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho americký kolega John Kerry
Foto: TASR/AP

"Pokusy hovoriť s Ruskom jazykom sily a vyhrážať sa ruským občanom sankciami nevedú nikam," uviedol podľa agentúry Reuters ruský rezort diplomacie vo vyhlásení. "Prijatie reštriktívnych opatrení nie je našou voľbou. Je však jasné, že uvalenie sankcií voči nám sa nezaobíde bez primeranej reakcie z ruskej strany."

Ruský prezident Vladimir Putin krátko predtým v prejave v parlamente varoval, že Moskva bude pokusy Západu vystrašiť Rusko sankciami za prevzatie územia ukrajinského Krymu považovať za akt agresie, ktorý Západu oplatí.

Rusko sa podľa neho nikdy nebude usilovať začať konfrontáciu so Západom, bude však obhajovať svoje záujmy, ako aj záujmy "miliónov Rusov a rusky hovoriacich občanov žijúcich na Ukrajine".

Vladimir Putin začal svoje posolstvo výzvou na veľký potlesk pre Krym

Ruský prezident Vladimir Putin začal dnes spoločné zasadnutie oboch komôr parlamentu ku Krymu výzvou na veľký potlesk pre tento čiernomorský polostrov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin reční pred poslancami oboch komôr ruského parlamentu.
Foto: TASR/AP

Zdôraznil, že v srdciach a mysliach Rusov "Krym vždy bol a aj zostane neoddeliteľnou súčasťou Ruska". Krymské referendum o odtrhnutí republiky od Ukrajiny a jej pripojení sa k Rusku bolo podľa neho "plne v súlade s demokratickými postupmi a normami medzinárodného práva". Prirovnal ho k ukrajinskej deklarácii nezávislosti od Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Poslanci odmenili jeho slová potleskom postojačky.

Ruský prezident povedal, že bratské vzťahy s Ukrajinou a jej občanmi vždy boli i budú hlavnou prioritou Ruska. Nedávne udalosti na Ukrajine označil za "puč", ktorý otvoril cestu "extrémistom". Súčasne poprel, že by Rusko malo záujem o ďalšie časti Ukrajiny.

Západ Putin obvinil, že podviedol Rusko a v ukrajinskej kríze "prekročil hranice". Zahraničná politika USA sa podľa jeho slov neriadi medzinárodným právom, ale "vládou zbraní".

"Myslia si, že iba oni môžu rozhodovať o osude sveta, že iba oni môžu byť v práve," citovala ho agentúra Reuters.

Rusko oplatí Západu jeho sankcie, nikdy však nezačne konfrontáciu
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v parlamente povedal, že pokusy Západu vystrašiť Rusko sankciami za jeho prevzatie územia ukrajinského Krymu bude Moskva považovať za akt agresie, ktorý Západu oplatí. Informovala o tom agentúra DPA.

Rusko bude obhajovať svoje vlastné záujmy, vyhlásil Putin

Putin zdôraznil, že Rusko sa nikdy nebude usilovať začať konfrontáciu so Západom, bude však obhajovať svoje vlastné záujmy, citovala ho agentúra Reuters.

A bude tiež vždy všetkými dostupnými politickými, diplomatickými a zákonnými cestami obhajovať záujmy "miliónov Rusov a rusky hovoriacich občanov žijúcich na Ukrajine".


V Kremli podpísali zmluvu o prijatí Krymu a Sevastopola do Ruskej federácie

Ruský prezident Vladimir Putin a krymskí predstavitelia podpísali dnes v moskovskom Kremli zmluvu o prijatí Krymskej republiky a mesta Sevastopol ako dvoch samostatných subjektov do zväzku Ruskej federácie.

Za krymskú delegáciu zmluvu podpísal predseda krymského parlamentu Vladimir Konstantinov a predseda vlády Sergej Aksionov, ako aj primátor mesta Sevastopol Alexej Čalyj.

Putin predtým predniesol posolstvo k poslancom oboch komôr Federálneho zhromaždenia, v ktorom sa vyjadril k súčasnej situácii na Ukrajine, ako aj k referendu na Krymskom polostrove i k reakciám Západu naň v podobe uvalenia sankcií na Rusko.

Na záver posolstva Putin požiadal obe komory parlamentu o ratifikáciu zmluvy o prijatí Krymskej republiky a mesta Sevastopol za nové subjekty federácie. "Nepochybujem o vašej podpore," vyhlásil ruský prezident.

Podľa agentúry RIA Novosti sa Krymská republika a Sevastopol považujú za subjekty Ruskej federácie od dnešného dňa. Ratifikačný proces v parlamente by sa mal ukončiť do konca tohto týždňa.

Putinov príhovor poslanci viackrát prerušili búrlivým potleskom. Na úvod uviedol, že referendum o štatúte Krymu bolo demokratické a jeho výsledky sú presvedčivé. Práve tým, ako aj výsledkami prieskumov verejnej mienky v Rusku, kde sa drvivá väčšina obyvateľstva tiež vyslovila za pripojenie Krymského polostrova, Putin zdôvodnil svoju žiadosť k parlamentu, aby schválil ústavný zákon o prijatí dvoch nových subjektov Ruskej federácie - Krymskej republiky a mesta Sevastopol.
Predseda krymskej vlády Sergej Aksionov (vľavo) v rozhovore s predsedom Štátnej dumy Sergejom Naryškinom pred zasadaním oboch komôr ruského parlamentu v Moskve, utorok 18. marca 2014
Foto: TASR/AP

Ruský prezident v posolstve uviedol, že Rusko si neželá rozdelenie Ukrajiny a ctí si jej územnú celistvosť. Vyhlásil však, že "v srdciach ľudí bol Krym vždy ruský".

Uviedol, že Krym v súčasnosti musí byť pod silnou, stabilnou suverenitou, ktorá fakticky môže byť len ruská.

Zdôraznil, že rozhodnutie niekdajšieho sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova o pričlenení Krymu k Ukrajine bolo nezákonné. Uviedol, že motívy, ktoré k tomu Chruščova viedli, nechá na historikov, ale zdôraznil, že obyvateľov regiónu sa vtedy nikto na ich názor nepýtal.

Putin pripomenul, že po rozpade ZSSR sa nepodarilo zmeniť daný stav - "zabudlo sa na Krym aj na Sevastopol" a Rusi sa navyše v bývalých zväzových republikách stali národnostnou menšinou. "Ruský národ je najväčším rozdeleným národom na svete," skonštatoval Putin. Rusko sa podľa neho zmierilo so stratou Krymu, "prehltlo urážku" - aj preto, že v tom čase nebolo v stave brániť svoje záujmy. Jeho politici však na tému Krym stále upozorňovali.

Zopakoval, že Rusko bude vždy chrániť záujmy Rusov na Ukrajine politickými, diplomatickými a právnymi metódami. Zdôraznil, že Rusko chce mať dobré vzťahy s Ukrajinou a označil ich "bez zveličovania za kľúčové".

Súčasne upozornil, že v prvom rade ukrajinská vláda musí zabezpečiť rešpektovanie práv svojich občanov.

V súvislosti s politickými zmenami v Krymskej republike Putin uviedol, že bude "správne, ak na Kryme budú tri rovnoprávne jazyky: ruský, ukrajinský a krymskotatársky". Spomenul aj nové opatrenia na rehabilitáciu krymského národa, ktorý sa počas stalinistickej éry stal obeťou represálií.

Putin sa v posolstve obrátil aj na radových Ukrajincov a požiadal ich o pochopenie ruského postoja. Vyzval ich, aby neverili tým, ktorí ich strašia, že "za Krymom pôjdu aj ďalšie regióny". "Krym bol a zostane ruský, ukrajinský a krymskotatársky..., ale nikdy nebude banderovský," zdôraznil Putin.

Ruský prezident vyjadril pochopenie pre Ukrajincov, ktorí vyšli na námestia, aby sa domáhali zmeny moci, ale prízvukoval, že do ulíc neskôr vyšli aj tí, ktorí "chystali ďalší štátny prevrat, pričom sa nezastavili pred ničím". "Hlavnými aktérmi týchto udalostí boli nacisti, rusofóbi, antisemiti...," konštatoval Putin.

Zopakoval svoj názor, že súčasná vláda v Kyjeve nie je legitímna. "Moc si uzurpovali samozvanci, ktorí nič nekontrolujú, pričom mnohí sú sami pod kontrolou radikálov," uviedol Putin a dodal, že jedným z prvých dokumentov, ktoré nové vedenie "odložilo bokom, lebo ľudská pamäť je krátka", je jazykový zákon umožňujúci používať ruštinu v regiónoch, kde je silné zastúpenie ruského etnika.

Dodal, že prvým terčom vyhrážok aktérov prevratu bol práve Krym. "Nemohli sme ich nechať v biede. To by bola zrada," uviedol Putin. Uviedol, že od ruského parlamentu dostal právo nasadiť na Ukrajine vojenské jednotky, ale nevyužil ho. "Ruské jednotky nevstúpili na Krym. Posilnili sme naše jednotky, ale neprekročili sme ich počet stanovený zmluvou na 25.000 vojakov. Nebolo treba poslať ďalších," dodal.

Putin súčasne odmietol tvrdenie, že na Kryme došlo z ruskej strany k invázii či agresii. "Nepamätám si ani jeden prípad, keby pri intervencii nepadol žiaden výstrel," uviedol Putin. Podotkol, že na Kryme nedošlo k nijakej ozbrojenej potýčke, lebo "proti národu a jeho vôli je ťažké bojovať". V tejto súvislosti sa poďakoval ukrajinským vojakom za zdržanlivosť.

Na margo referenda Putin uviedol, že západné štáty Rusku vyčítali, že porušuje normy medzinárodného práva. "Dobre, že si naň spomenuli - lepšie neskoro ako nikdy," uviedol Putin s iróniou. V tejto súvislosti spomenul precedens s referendom o nezávislosti Kosova. Podľa jeho názoru bolo sporné aj vyhlásenie nezávislosti Ukrajiny.

Putin bol veľmi kritický k západu

Vo svojom posolstve bol Putin veľmi kritický k Západu, predovšetkým k USA, ktoré sa podľa neho neriadia medzinárodným právom, ale právom silnejšieho, veria vo svoju výlučnosť, vytvárajú koalície v duchu hesla "Kto nie je s nami, je proti nám".

Podľa Putinovho názoru USA, keď sa im nedarí v OSN presadiť svoje záujmy, "robia si po svojom". Ako príklad uviedol Srbsko, Afganistan, Líbyu a "celý rad farebných revolúcií" v štátoch, kde ľudia zosadili vlády, ale Západ im vnútil štandardy, ktoré nerešpektujú danosti tých krajín. "Výsledkom je zmena arabskej jari na arabskú zimu," konštatoval Putin.

Ruský prezident zopakoval, že Rusko je stále ochotné rozširovať spoluprácu, zvyšovať dôveru vo vzájomných vzťahoch, aj ich transparentnosť. Na druhej strane však nevidí ústretovosť.

"Stále nám klamali, stavali pred hotovú vec," zdôraznil Putin a ako príklad uviedol rozšírenie NATO na východ, rozmiestňovanie vojenskej infraštruktúry pri hraniciach s Ruskom, protiraketovú obranu. Napriek pádu železnej opony je Rusko podľa neho stále vystavené celému radu obmedzení, keď sú mnohé zákazy a obchodné reštrikcie zrušené len formálne.

"Slávna politika zdržiavania Ruska pokračuje aj teraz. Chcú nás zahnať do kúta, lebo máme nezávislú politiku a veci nazývame pravými menami," vyhlásil Putin.

V súvislosti s udalosťami na Ukrajine Putin povedal, že teraz je nutné "zastaviť hystériu a vzdať sa rétoriky studenej vojny". Zdôraznil, že Rusko má tiež svoje štátne záujmy, ktoré treba brať do úvahy. Dodal však, že Rusko sa nikdy nebude usilovať začať konfrontáciu so Západom. V súvislosti s postojom Moskvy k Ukrajine a Krymu sa Putin poďakoval štátom, ktoré pochopili motívy jeho konania, napríklad Číne a Indii.

Ruský prezident vyzval americký ľud, ktorému je "sloboda nadovšetko", aby rovnaké právo priznal aj Krymu. Vyjadril tiež nádej, že Rusko pochopia aj Európania, najmä Nemci, ktorí majú historickú skúsenosť so zjednotením rozdeleného štátu. Putin pripomenul, že v danom období ani mnohí vtedajší spojenci Nemecka neprijímali myšlienku zjednotenia - na rozdiel od Ruska. "Verím, že ste na to nezabudli a verím, že Nemci podporia snahy o obnovu jednoty Ruska," vyzval Putin Nemcov.