Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Rusko odmieta obvinenia Turecka z pokusu o etnické čistky v Sýrii

Moskovský Kremeľ, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Reakcia Moskvy je ďalším dôkazom napätia vo vzťahoch medzi Tureckom a Ruskom, ktoré sa vyhrotili po 24. novembri, keď turecká stíhačka zostrelila ruský stíhací bombardér.

Moskva 10. decembra (TASR) - Obvinenia zo strany Turecka, že Rusko pácha na severe Sýrie etnické čistky, považuje Rusko za ničím nepodložené. Uviedla to dnes v Moskve hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Reagovala tým na stredajší výrok tureckého premiéra Ahmeta Davutogla, ktorý Rusko obvinil z pokusu o etnické čistky, keď sa z oblastí na severe Sýrie pokúša vyhnať miestne obyvateľstvo pozostávajúce z etnických Turkménov a sunnitov. Podľa Davutogla sa tým Rusko snaží chrániť svoje vojenské záujmy v tomto regióne.

Davutoglov výrok a Zacharovovej reakcia sú ďalším dôkazom napätia vo vzťahoch medzi oboma krajinami, ktoré sa vyhrotili po 24. novembri, keď turecká stíhačka F-16 v turecko-sýrskom pohraničí zostrelila ruský stíhací bombardér zúčastňujúci sa na misii na podporu sýrskej armády v boji proti protivládnym povstalcom.

Zacharovová sa dnes vyjadrila, že posledné vyhlásenia Turecka na adresu Ruska sa podobajú na "bezmocnú zlobu". V súvislosti s nedávnym vyslaním tureckých vojakov do Iraku, na ktoré iracká vláda reagovala ultimátom, Zacharovová uviedla, že "súdiac podľa reakcií niektorých členov Bezpečnostnej rady OSN, kroky tureckého velenia boli nečakané aj pre najbližších spojencov Turecka". Hovorkyňa súčasne vyjadrila nádej, že reakcia BR OSN "odradí Turecko od ďalších nepremyslených krokov a provokácií".

Pokiaľ ide o boj proti Islamskému štátu, Zacharovová uviedla, že koalícia vedená Spojenými štátmi, ktorá podniká nálety v Sýrii a Iraku, "len imituje" boj proti islamistom.

Vyslovila sa tiež za to, aby táto koalícia zverejnila svoju koncepciu boja s terorizmom v Iraku a Sýrii. "Pochopiť, kde (jednotlivé) štáty konajú v rámci koalície a kde v záujme vlastných cieľov, je takmer nemožné," vysvetlila. Podľa jej slov by "nebolo zlé", keby svet oboznámili so svojou koncepciou toho, čo koalícia v regióne podniká.

Hovorkyňa dodala, že Rusko si teraz veľa sľubuje od Británie, Francúzska a Nemecka, ktoré sa rozhodli pripojiť do boja proti IS.

Upozornila tiež, že Rusko považuje za veľmi reálne, že IS si vytvorí z Afganistanu svoju novú baštu.