Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Rusko prepustilo aj dvoch Američanov zadržaných v bojoch na Ukrajine

Na kombosnímke sú americkí vojenskí veteráni Andy Huynh (vľavo) a Alexander Drueke. Obaja veteráni, ktorí zmizli počas bojov Ruska s ukrajinskými silami 9. júna 2022, boli prepustení po približne troch mesiacoch v zajatí, uviedli príbuzní, 21. septembra 2022. Foto: TASR/AP

Do ruského zajatia padli začiatkom júna a sú považovaní za vôbec prvých amerických vojakov, ktorí boli zajatí v bojoch na Ukrajine.

Washington 21. septembra (TASR) - Medzi zahraničnými vojnovými zajatcami zadržanými v bojoch na Ukrajine, ktorých v stredu prepustilo Rusko, sú aj dvaja Američania: 39-ročný Alexander Drueke a 27-ročný Andy Huynh. Informuje o tom agentúra Reuters odvolávajúca sa na vyjadrenie Druekeho tety, ktorá v komunikácii s médiami zastupuje rodiny oboch týchto zadržaných.

Obaja Američania v minulosti slúžili v americkej armáde a pochádzajú zo štátu Alabama. Do ruského zajatia padli začiatkom júna a sú považovaní za vôbec prvých amerických vojakov, ktorí boli zajatí v bojoch na Ukrajine. Snúbenica Huynha, Joy Blacková, povedala v tom čase agentúre Reuters, že dvojica sa cítila motivovaná vojensky podporiť Kyjev v boji s Ruskom po tom, ako počas prvých týždňov ruskej invázie sledovala v televízii zábery z Ukrajiny.

Rusko prepustilo v stredu dovedna desať zahraničných vojnových zajatcov zadržaných v bojoch na Ukrajine. Oznámilo to saudskoarabské ministerstvo zahraničných vecí s tým, že prepustenie sprostredkoval korunný princ Muhammad bin Salmán.

Druekeho teta, Dianna Shawová, v e-maile zaslanom agentúre Reuters potvrdila, že medzi desiatkou prepustených boli aj Drueke a Huynh. Ruská strana sa dosiaľ k správe nevyjadrila. Medzi prepustenými boli údajne aj občania Británie, Švédska, Chorvátska a Maroka.

Dvojicu Američanov zadržiavali ruské sily na území samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) na východe Ukrajiny. Ruská štátna televízia s nimi po zajatí natočila rozhovory, v ktorých tvrdili, že na vojnu medzičasom zmenili názor. Ich rodiny tieto videá označili za jednoznačne vynútené a následne použité na propagandu.